VÍZUM DO TANZÁNIE
Povinné pro všechny občany ČR i SR. Jestliže jste si objednali vyřízení víz přes naši CK, obdržíte je v rámci odbavení na letišti před odletem.
Pokud jste se rozhodli vyřídit si vízum sami, požádejte elektronicky na webových stránkách www.immigration.go.tz. Poplatek za vízum činí 50,- USD a je nutno jej uhradit ihned po odeslání žádosti. K vyřízení je potřeba aktuální barevná fotografie, naskenovaná ve formátu png v maximálním rozlišení 300 kb, sken strany cestovního pasu s osobními údaji, jména a příjmení rodičů, jméno manžela/manželky, č. mobilního telefonu, e-mailová adresa, adresa bydliště a zaměstnání. Vyřízení trvá až 10 dní, proto je nutné o vízum zažádat minimálně 2 týdny před odletem. Vízum platí pro 1 vstup s maximální dobou pobytu 90 dní.
Vstupní víza do Tanzanie se nadále udělují i na letišti či hranici při vstupu do země. Poplatek činí rovněž 50,- USD. Doba vyřízení je však 2 – 3 hodiny, proto důrazně doporučujeme vyřídit si vízum předem.
OČKOVÁNÍ
Pro cesty do Tanzánie není povinnost očkování. Povinné očkování proti žluté zimnici platí pouze v případě, že byste do Tanzánie přijížděli ze země, kde se tato nemoc vyskytuje, což Česká republika není. Pro pobyty v Tanzánii se dále preventivně doporučují: břišní tyfus, antimalarika, polio, diphtherie-tetanus, cholera, hepatitis A + B a meningokok.
CELNÍ PŘEDPISY
V Tanzanii je trestný vývoz, převoz, ale i dovoz jakýchkoli předmětů pocházejících nebo vyrobených z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvířat, ale např. i mořské fauny). Dále je bez zvláštního povolení přísně zakázán vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů. Trestné je kouření marihuany a užívání jiných drog, dovoz, vývoz a obchodování s jakýmikoliv omamnými látkami a pornografickým materiálem. Do Tanzánie můžete přivézt: 200 ks cigaret, nebo 50 ks doutníků, nebo 250 g tabáku, 1 litr alkoholu s obsahem alkoholu vyšším než 22%, nebo 2 litry alkoholu s obsahem alkoholu nižším než 22%.
FOTOGRAFOVÁNÍ A FILMOVÁNÍ
Je striktně zakázáno fotografovat vojenské a policejní objekty, strategická zařízení, jako jsou mosty a továrny a stejně tak příslušníky armády či policie. Budete-li chtít fotit či filmovat místní obyvatele, vždy je předem požádejte o svolení. Zejména na pobřeží a na venkově vám mohou místní vynadat, pokud na ně bez dovolení zacílíte Váš objektiv.
ČASOVÝ POSUN
Časový posun oproti České republice je + 2 hodiny, v období letního času + 1 hodina.
ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ
Místní elektrické napětí je stejné jako v České republice, 220 V. Zásuvky však jsou anglického typu s třemi kolíky a proto je zapotřebí adaptér s britskou normou.
MĚNA & PLATEBNÍ KARTY
Oficiální měnou je tanzánský šilink (TZS), bankovky jsou v hodnotách 200, 500, 1.000, 5.000 a 10.000 šilinků. Mince jsou v hodnotách 10, 20, 50, 100 a 200 šilinků. V Tanzánii se stále ještě nemůžete plně spolehnout na platební karty a proto doporučujeme vzít sebou dostatečnou hotovost (500,- USD a výše). Vezenou sumu nemusíte utratit, ale je dobré mít rezervu. V Tanzánii můžete běžně směňovat USD i EUR. Povezete-li sebou hotovost v USD, musí se jednat o bankovky vydané po roce 2017! Starší dolary nechtějí v Africe vůbec přijímat. Za 1 americký dolar obdržíte přibližně 2.600,- TZS, za 1,- EUR pak 2.800,- TZS. Doporučujeme využít oficiálních směnáren či místních bank, směnné kursy v hotelech jsou nepatrně nižší. Embosované kreditní karty (VISA, MASTER) jsou dnes akceptovány ve všech větších hotelech standardu 4 – 5*, kde může být navíc účtován poplatek 3 - 5% k ceně. Menší hotely platební karty většinou vůbec nepřijímají. Bankomaty se nacházejí pouze ve větších městech, ale zejména na Zanzibaru bývají často mimo provoz. V oblasti pobřežních letovisek nejsou žádné bankomaty. V nákupních galeriích se suvenýry na pevnině jsou platební karty běžně přijímány.
HOTELOVÉ SEJFY
Hotely, kempy i lodže poskytují trezory přímo v pokoji, případně jsou trezory k dispozici na recepci. Za ztracené finanční prostředky či jiné cennosti nenese hotel zodpovědnost, pokud nejsou uloženy v trezoru! Proto důrazně doporučujeme hotelových sejfů využívat.
CO VZÍT SEBOU?
ZAVAZADLA
Doporučujeme nejlépe měkké cestovní tašky, batohy, či menší kufry. I když se nejedná o program, kde byste museli svá zavazadla přenášet, pro cestování tohoto druhu jsou nejvhodnější. Nákladové prostory vozidel Toyota Landruiser a malých letadel operujících lety na Zanzibar jsou omezené. Prosíme vyvarujte se objemných skořepinových kufrů, které jsou špatně skladné. Dále doporučujeme menší lehký batůžek pro věci denní potřeby.
OBLEČENÍ A DOPORUČENÉ VYBAVENÍ NA SAFARI
Denní teploty se pohybují mezi 25 – 30°C. Většina navštívených parků leží ve vyšších nadmořských výškách, proto po setmění počítejte s prudkým ochlazením. Zejména nad kráterem Ngorongoro bývá chladno a vlhko. Na okraji kráteru se často kupí mraky, tudíž může kdykoliv zapršet. Během výjezdů na ranní safari, pořádaná před snídaní, taktéž počítejte s nižšími teplotami. Nepodceňte situaci a určitě přibalte i teplejší oblečení. Společenské oblečení v lodžích není vyžadováno ani očekáváno.
Den:
- sandály, kraťasy, tričko, pokrývka hlavy, sluneční brýle, opalovací krém, plavky
Večer:
- uzavřená obuv, dlouhé kalhoty, mikina či šusťáková bunda, případně lehká pláštěnka.
Tipy:
- nezapomeňte na opalovací krém s vysokým faktorem a repelent proti hmyzu. Kvalitní repelenty určené do tropických oblastí zakoupíte v lékárnách či velkých drogeriích.
- doporučujeme přibalit čelovku, či baterku pro případ výpadku elektrického proudu. Některé lodže z ekologických důvodů vypínají generátory mezi 01:00 – 05:00 hod.
- můžete přibalit dalekohled. V každém automobilu je jeden k dispozici, ale máte-li svůj, určitě jej využijete.
- přibalte náhradní paměťovou kartu do vašeho fotoaparátu!
LÉKY
Pokud pravidelně užíváte léky, nezapomeňte si je vzít sebou. Zejména v národních parcích jsou možnosti sehnání náhrady velmi omezené a zapomnětlivost se může výrazně prodražit. Dobře zásobené lékárny jsou v Arushe, méně dobře pak v Mto-wa-mbu a v Karatu, ale v národních parcích nejsou.
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ NA SAFARI
Během safari je ubytování s plnou penzí zajištěno v lodžích a kempech řetězce Serena. Pokoje či stany jsou vybaveny vlastním sociálním zařízením, teplá voda je samozřejmostí. Elektrický proud je vyráběn generátory a většina ubytovatelů vypíná z ekologických důvodů elektřinu okolo půlnoci, a zapínají ji opět až okolo 5. hodiny ranní. Doporučujeme proto začít dobíjet vaše kamery a fotoaparáty ihned po příjezdu na ubytování. Wifi je k dispozici ve veřejných prostorách, v některých lodžích funguje dobře i v pokojích. Platební karty jsou akceptovány. V kempech a lodžích je nutno dodržovat bezpečnostní podmínky, se kterými vás vždy seznámí personál.
Svahilská kuchyně je rozmanitá. Převažují ryby a další mořští tvorové, ovšem specialitou místní kuchyně je jejich vaření v kokosovém mléce. K oblíbeným jídlům patří biryani (kořeněná rýže), curry a sambudaa (masové nebo zeleninové pastries), vše provoněné místními druhy koření. Snídaně bývají formou bufetu, obědy a večeře pak kombinací bufetu a servírovaného menu. Forma stravování záleží na velikosti kempu / lodže a také na aktuální obsazenosti. Jídlo je vždy čerstvé a dobré. Vegetariánská jídla jsou samozřejmostí. Piknikové balíčky většinou obsahují pečené kuřecí či hovězí maso, vajíčko, bagetku se sýrem, sladké pečivo, čokoládu, ovoce a ovocný džusík. V nabídce jsou i vegetariánské balíčky, či balíčky dietní. Vaši volbu sdělíte na místě vašemu průvodci, není třeba nic hlásit předem.
Voda z vodovodu se k pití ani k čištění zubů nedoporučuje. Hotely poskytují denně půllitrovou láhev vody na osobu zdarma. Vodu můžete bez problémů všude dokoupit. Mimo hotely se nedoporučuje konzumace nápojů s ledem.
MALÁRIE
Malárie je infekční nemoc přenášená samičkami moskytů (vyskytujících se hlavně ve večerních hodinách). Zdaleka ne každý moskyt je infikován, proto není nutné dovolávat se lékařské péče při každém štípnutí. Inkubační doba je jeden týden od kousnutí infikovaným moskytem.
Preventivně můžete užívat tablety proti malárii (viz. odst. očkování). Nejlepší ochranou je používání repelentů proti hmyzu a po setmění nosit dlouhé rukávy a nohavice, nejlépe ve světlých barvách, abyste předešli poštípání hmyzem. V případě, že by se vám objevily potíže (opakující se záchvaty horečky, třesavka, pocení po celém těle, zimnice, bolesti hlavy, zvracení apod.), a to jak během pobytu nebo po návratu z dovolené, vyhledejte neprodleně lékaře a informujte ho o svém pobytu v tropech.
V hotelích je běžnou praxí, že pokojová služba navštíví váš pokoj v době, kdy jste na večeři, spustí moskytiéry a vystříkají pokoj repelentem proti hmyzu.
SPROPITNÉ MÍSTNÍM PRŮVODCŮM NA SAFARI
Během safari je zvykem ocenit místní průvodce spropitným. Toto spropitné se hradí na konci safari či výletu a dobrým zvykem je vložit peníze do uzavřené obálky, která se jako poděkování předá průvodci při loučení. Doporučená výše spropitného na safari je 10 – 15,- USD na osobu a 1 den, dle vaší spokojenosti s průvodcem.
Nosičům zavazadel se běžně dává 1,- USD za odnesené zavazadlo. Pokojovou službu také potěšíte částkou do 5,- USD, kterou můžete položit v pokoji. V restauracích je běžné nechávat spropitné ve výši 10% z účtu.
V lodžích i hotelech bývá vždy v blízkosti recepce tzv. „Tip box“, do kterého můžete vhodit spropitné pro personál daného hotelu.