Původní trasa Transsibiřské magistrály Vás zavede z Moskvy k nejhlubšímu jezeru světa a skrze majestátní scenérie horských masivů a hluboké lesy pravé ruské tajgy až na pacifické pobřeží do města Vladivostoku.
* přes veletoky Ob, Amur a Volha liduprázdnou přírodou tajgy
* překročení hranice mezi Evropou a Asií
* luxusní lůžkový vlak s plnou penzí, vlastní kupé
* zájezd určený pro milovníky poznání v kombinaci s pohodlným cestováním bez námahy
Termín | Stav | Počet dní | Osoby | Cena | |
---|---|---|---|---|---|
* leteckou přepravu Praha - Moskva, Vladivostok - Praha
* letištní taxy
* 10x nocleh v privátním vlaku v kupé classic pro 2 osoby
* 1x nocleh v hotelu**** v Moskvě, 1x nocleh v hotelu**** v Irkutsku, 1x nocleh v hotelu**** v Ulan Ude, 2x nocleh v hotelu**** ve Vladivoskoku
* stravování formou plné penze
* veškeré transfery a výlety včetně vstupů dle programu
* asistenci anglicky hovořícího průvodce během celého zájezdu, při prohlídkách skupina max. 26 osob
* portýrské služby během jízdy privátního vlaku
* služby lékaře během jízdy privátního vlaku
* informační brožury
* vízum do Ruska cca 3.100 Kč/osoba
* fakultativní výlety
* spropitné 70,- EUR
* pojištění léčebných výloh a storna zájezdu
* povinný PCR test před odletem z ČR
AKTUÁLNÍ INFORMACE COVID-19:
Pro vstup na území Ruské federace je u klientů s dokončenou a platnou vakcinací vyžadován PCR test ne starší 48 hodin před odletem. Tento test si klienti zařizují a hradí v ČR před odletem sami.
Pro vstup zpět do ČR nejsou pro klienty s dokončenou a platnou vakcinací žádné restrikce a vyplňuje se pouzde příjezdový formulář ČR. Pro odlet z RF je požadován doklad o ukončené vakcinaci v tištěné podobě v anglickém jazyce.
Změna programu vyhrazena.
Máte zájem o dovolenou, ale nemáte teď čas řešit detaily?
Pošlete nám kontakt a napište, kdy se vám máme ozvat. Rádi vám poradíme.
Poznávací zájezdy jsou zaměřeny na maximální poznání historie, přírodních a kulturně společenských zajímavostí s ohledem na kvalitu ubytování, pohodlí cestování a možnosti stravování. Běžný den začíná program v 7:00 - 9:00 hodin a končí mezi 17:00 a 21:00 hodinou. Asistence je zajištěna v anglickém jazyce. Máte-li jakékoliv dotazy týkající se Vašeho zájezdu kontaktujte naší CK.
Pro občany ČR je třeba pro cestování do RF platný pas, vízum, PCR test před odletem z Prahy. Pro návrat do Prahy stačí platný očkovací certifikát/ potvrzení o prodělaném COVID - obojí v papírové podobě, pokud cestující tyto dokumenty nemá, potřebuje PCR test.
PRAVIDLA PLATNÁ PRO PLNĚ OČKOVANÉ KLIENTY:
Pro odlet do Ruska stačí PCR test ne starší 48 hodin.
Pro odlet z Ruska je nutné se pouze prokázat platným očkovací certifikátem v anglickém jazyce v tištěné podobě (po očkování musí uplynut nejméně 14 dní) Pokud nejevíte příznaky nákazy máte výjimku z jakýchkoliv dalších testů a zůstává povinnost příjezdového formuláře - www.prijezdovyformular.cz.
Bližší informace naleznete na stránkách Ministerstva vnitra. Rusko spadá v této chvíli do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy - tmavě červená: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.html
PRAVIDLA PLATNÁ PRO NEOČKOVANÉ KLIENTY:
Pro odlet do Ruska stačí PCR test ne starší 48 hodin.
Pro odlet z Ruska je nutné se prokázat platným potvrzením o prodělaném onemocnění COVID19 (v posledních 180 dnech) v tištěné podobě v anglickém jazyce. Pokud toto potvrzení nemáte musíte si zajistit a nechat udělat PCR test v Rusku. Po vstupu na území ČR se nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den podrobit RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2, pokud orgán ochrany veřejného zdraví výjimečně nerozhodl jinak. Do doby výsledku RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 je nutná samoizolace. I zde zůstává povinnost vyplnění příjezdového formuláře www.prijezdovyformular.cz.
Bližší informace naleznete na stránkách Ministerstva vnitra. https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.html
Občané České republiky potřebují ke vstupu do země vízum. O ruské vízum mohou občané ČR požádat pouze na ruských velvyslanectvích a konzulátech, resp. ve vízových centrech, které pro ruské konzuláty zajišťují přijímání vízových žádostí. Vízum lze vyřídit i prostřednictvím některých cestovních kanceláří v ČR, pokud však cestující není členem zájezdu pořádáného takovou cestovní kanceláří, obstarat si takto vízum se nedoporučuje. Získat ruské vízum až na hraničním přechodu není možné. K žádosti o vízum se přikládá pozvání a voucher, které jsou ověřené Ústřední migrační službou Ministerstva vnitra RF anebo Ministerstvem zahraničních věcí RF. K žádosti o udělení víza RF se dále předkládá fotografie, cestovní pas nebo jiný cestovní doklad a cestovní zdravotní pojištění na celou dobu pobytu na území RF. Cestovní doklad musí být platný minimálně 6 měsíců po ukončení pobytu v RF (pokud se jedná o žádist o udělení krátkodobého víza). Vízum má podobu štítku, který se vlepuje do pasu. Při vstupní pasové kontrole cestující obdrží do pasu razítko, na kterém je uvedeno datum příjezdu, aby bylo možné určit přesný počet dní pobytu v RF. Počet dní nesmí návštěvník RF v žádném případě překročit. Při vstupu na území RF jsou cizinci povinni převzít a vyplnit tzv. migrační kartu, která má dvě částí (A a B). Část A je odebírána cizincům ihned při vstupu na území RF a část B se odevzdává při odjezdu z RF. Migrační kartu je nutné mít u sebe po celou dobu pobytu a při vycestování z území RF. Bez migrační karty není např. možné se zaregistrovat v hotelu. V případě ztráty migrační karty vystaví její duplikát místní úřad Ústřední migrační služba Ministerstva vnitra RF.
Platnost cestovního pasu musí být minimálně 6 měsíců po návratu do ČR.
Letenky, voucher na ubytování, vstupní vízum, pojištění léčebných výloh v zahraničí (pokud bylo sjednáno), případně vouchery na předplacené individuální služby Vám budou zaslány poštou pokud není stanoveno jinak.
Vzhledem k situaci v letecké dopravě doporučujeme dbát nařízení pro pohyb osob a zavazadel na letištích a počítat s delší dobou potřebnou pro odbavení včetně důkladné osobní prohlídky. Pro plynulé odbavení zavazadel a vyzvednutí palubní vstupenky se dostavte cca 2 - 2,5 hodiny před odletem. Vaše hlavní zavazadlo si označte, štítky jsou k dispozici v odbavovacích obálkách nebo u přepážky letecké společnosti.
Dovolte, abychom Vás informovali o současných opatřeních týkajícíh se zavazadel přepravovaných na palubě letadel.
Na palubu letadla si cestující může vzít:
Vyjímka pro pořizování tekutin v letištních obchodech neplatí pro obchody na letištích mimo Evropskou unii. Pozor si musejí dát především cestující, kteří přilétají z těchto letišť a v EU přestupují. Přivezené tekutiny nad 100ml v popsaných obalech si nebudou moci vzít do kabiny a musí být přepravovány v zapsaných zavazadlech. Tekutiny přepravované jiným způsobem jsou zakázané předměty. Pracovníci bezpečnostní kontroly nesmí cestujícím umožnit brát je na palubu letadel.
Doplňující postupy bezpečnostních kontrol
Celková váha hlavních zavazadel nesmí překročit 23 kg respektive 30 kg v závislosti na typu tarifu, cenové hladině a letecké společnosti. Informaci o Vašem váhovém limitu obdržíte v rámci odbavení. Cestující v ekonomické třídě si s sebou mohou vzít jeden kus příručního zavazadla jehož rozměry by neměly překročit 55 x 38 x 20 cm a které nesmí vážit více než 7 kg. Opatření se netýká jen mimořádně cenných nebo křehkých zavazadel, která však musí být deklarována na odbavovacích přepážkách, kde budou zvlášť označena.
U vnitrostátních přeletů činí celková váha hlavních zavazadel 20 kg. Povolená váha příručního zavazdla je 5 kg a rozměry 50 x 36 x 23 cm. Poplatek za nadváhu je 15 - 30 USD/1 kg v závislosti na leteckém dopravci.
Ztráta či poškození zavazadla: V případě poškození či ztráty zavazadla během letů se ihned na místě obraťte na přepážku reklamací zavazadel a vyplňte reklamační list. Na pozdější reklamace nelze brát zřetel. Letecká společnost dopraví zpožděné zavazadlo do místa Vašeho ubytování, ztracené zavazadlo případně finančně odškodní.
Zmeškání letu: Pokud zmeškáte odlet letu (první nebo navazující), neprodleně se odeberte k přepážce letecké společnosti, s níž jste měli letět. Společnost Vás naknihuje na nejbližší možný let. Pokud není společnost zastoupena na letišti přímo, nebo přes aliančního partnera, přebírá zastoupení místní (národní) letecká společnost.
V zásadě mohou nastat dvě situace:
1. Let nestihnete vinou zpoždění letu, živelné pohromy, teroristického útoku apod. - v takovém případě hradí poplatky za překnihování na další možný let příslušná letecká společnost.
2. Let nestihnete vlastní vinou, např. zaspáním, pozdním příchodem, nedodržením bezpečnostních předpisů, nedodržením vstupních formalit apod. - v takovém případě všechny poplatky spojené s překnihováním na další možný let hradíte sami.
V základní ceně zájezdu je zahrnuto pojištění proti úpadku cestovní kanceláře, a pojištění odpovědnosti za škodu vzniklou z provozu cestovní kanceláře - tedy pořadatele zájezdu, nikoli však pojištění léčebných výloh v zahraničí (PLVZ), které rádi na požádání zajistíme. Každému z cestujících rovněž doporučujeme uzavřít při podpisu smlouvy i připojištění proti stornu zájezdu, které klienta chrání před nepředvídatelnými zdravotními okolnostmi (událostmi) a s nimi spjatými ztrátami, pokud se čas události překrývá s obdobím, v němž je CK oprávněna uplatnit storno podmínky. Zároveň upozorňujeme, že připojištění proti stornu zájezdu nelze uzavřít samostatně bez pojištění léčebných výloh v zahraničí (s výjimkou Allianz). Klient a jeho zavazadla jsou pojištěny po dobu letu u leteckého dopravce.
Povinná očkování nejsou žádná. Pro území Ruské federace se doporučují následující vakcíny: tetanus, hepatitida typu A a B, záškrt, obrna, tyfus a chřipka.
Po příletu do Ruska obdržíte a vyplníte tzv. migrační kartu, která má dvě části (A a B). Část A je odebírána cizincům ihned při vstupu na území RF. Projdete pasovou (imigrační) kontrolou. Imigračním úředníkům předložíte platný cestovní pas společně s vyřízeným vízem, pokud se budou zajímat o účel Vaší cesty (stačí dopovědět "Turist") a také mohou požadovat zpáteční letenku. Migrační kartu je nutné mít u sebe po celou dobu pobytu a při vycestování z území RF. Bez migrační karty není např. možné se zaregistrovat v hotelu. V případě ztráty migrační karty vystaví její duplikát místní úřad Ústřední migrační služby Ministerstva vnitra RF. Část B migrační karty bude po Vás vyžadován při odletu ze země. Po vyzvednutí zavazadla projdete celní kontrolou
Celní předpisy
Dovážená cizí měna a měna RF v hotovosti, cestovní šeky, cizí i ruské cenné papíry v celkové hodnotě přesahující 10000,- USD, dovážené do RF fyzickými osobami podléhají písemné doklaraci celním orgánům Ruské federace.
Vývoz cizí měny a měny RF v hotovosti v hotdnotě vyššní net 10000,- USD podléhá písemné deklaraci celním orgánům Ruské federace. Vývoz měny v hotovosti v hodnotě 10000,-USD a nižší ji osvobozen od celní deklarace či jiných úredních úkonů. Vývoz měny v hotovosti v hodnotě přesahující 10000,- USD je možný jen při předložení písemné celní deklarace a ostatních dokumentů dokládajících předchozí dovoz měny do RF v hodnotě nad 10000,- USD. Vývoz cestovních šeků v hodnotě nad 10000,- USD podléhá písemné deklaraci celním orgánům RF. Doporučuje se všem občanům ČR dovezenou valutu v RF řádně deklarovat, a to jak při příjezdu do RF, tak i při odjezdu z RF. Obvzláštní pozornost musí turisté věnovat vývozu starožitností, historických zbraní, literatury a jiných uměleckých předmětů. V těchto případech je nutné předložit na hraničních přechodech RF povolení k vývozu těchto předmětů vydané Ministerstvem kultury RF. Pri dovozu zvířat na území RF je nutné předložit potvrzení o jejich příšlušném očkování a vyhovujícím zdravotním stavu. To samé platí při jejich vývozu RF. Obě potvrzení je vhodné mít opatřené překladem do ruského jazyka.
K dopravě je v rámci ruské části okruhu využíván luxusní privátní vlak, na území Číny pak vlak vyšší kategorie. Transfery jednotlivými místy zájezdu je doprava zajištěna v autobusech či mikrobusech ruských přepravců v závislosti na velikosti skupiny.
Ubytování je na poznávacích zájezdech v Rusku zajištěno v hotelech 3* a 4*. Standardním typem pokoje je v hotelech pokoj dvoulůžkový, který je možno obsadit jednou či dvěma osobami. Případná třetí osoba bývá ubytována na přistýlce, což není plnohodnotná postel. Základním vybavením všech hotelů je vlastní sociální zařízení, klimatizace, TV a minibar. Některé hotely vyžadují číslo Vaší kreditní karty coby záruku pro případ, že klient nad rámec předplaceného ubytování využije některou z nadstandardních služeb (telefon, pokojový bar, placené televizní programy a filmy apod.). CK ESO travel nehradí za klienta žádnou z těchto služeb.
V ceně zájezdu je zahrnuta vždy snídaně, která je většinou podávána formou švédských stolů, u některých hotelů a la carte. V rámci okruhu Transsibiřská magistrála je dle programu zajištěna plná penze formou a la carte v ruské části, v Pekingu pak polopenze. .U okruhu Ostatní stravování během dne není v ceně zájezdu a je individuální starostí klienta. Orientační cena jídla v restauracích je 10 - 15 EUR. Ceny nealkoholických nápojů v restauracích se pohybují okolo 3 EUR, pivo pak kolem 5 EUR.
Ceny nealkoholických nápojů v obchodech jsou lehce vyšší než u nás. Pivo koupíte okolo 2 EUR. Ostatní alkoholické nápoje jsou dražší.
Voda ve městech je chemicky ošetřována, takže lze vodovodní vodu v hotelech používat k čistění zubů. Jednoznačně konzumujte balenou vodu, která je v prodeji na každém rohu.
V létě stačí mít s sebou lehké bavlněné oblečení, svetr, mikinu, lehkou nepromokavou bundu typu "větrovka" a pláštěnku. Ve vnitrozemí se může vyskytnout chladné období, doporučujem oblečení také na toto počasí.
Doporučujeme si na cestu vzít skladné zavazadlo menších rozměrů (nikoli tedy obří skořepinový kufr) a malý příruční batůžek. Hlavní zavazadlo bude při přepravě umístěno ve vlaku.
Místní měnou je rubl (RUB), který se dělí na 100 kopějek. V běžném oběhu kolují bankovky v hodnotě 5, 10, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 a 5000 rublů a mince v hodnotě 1, 2, 5 a 10 rublů a 1, 5, 10 a 50 kopějek. Ruský rubl je stabilně zhruba na jedné třetině české koruny, kurz se v posledních letech pohybuje od 0,32 do 0,35 rublu za jednu korunu.
Směnáren je velké množství ve městech, rozhodně nedoporučujeme měnit od lidí na ulic (mohou Vám být nabídnuty falešné nebo neplatné peníze). V Rusku ve velkých městech není žádný problém s výběrem z bankomatu, fungují stejně jako naše. Platby kartou jsou bězně akceptovány ve větších supermarketech, v lepších hotelích, dražších restauracích. Avšak počítejte s tím, že platby katrou jsou zatím méně akcepotovány než u nás. Při cestách do menších měst či na venkov se bez hotovosti neobejdete.
Smlouvání není v Rusku obvyklé. Vyjímkou jsou jízdy taxíkem mimo velká města a také pouliční bleší trhy, které jsou v zemi poměrně časté. V restauracích se očekává spropitné ve výši cca 10% z obnosu a dává se výdy v hotovosti přímo číšnikovi. V jídelnách "stolovaya" bez obsluhy pak tuzér neočikávají. S propitné se dává také taxikářům v hodnotě 5 - 10 %, a to i když si cenu dohodnete předem.
Při poznávacích zájezdech bude průvodcem poslána obálka, do níž účastníci přispějí svým dílem, cca 70 EUR/osoba/pobyt. Průvodce pak vybranou částku předá řidiči a místnímu průvodci.
Napětí v Rusku je 220 V, zásuvky jsou na dva kolíky.
Doporučujeme si koupit ruskou SIM kartu, která za poplatek umožňuje volat a používat internet. Dají se koupit takřka v každém obchodě s mobilními telefony. Ke koupi potřebujete svůj cestovní pas. Pokud používáte chytrý telefon doporučujeme využít WiFi sítí, které jsou ve velkých městech dostupné, a komunikovat pomocí mobilních aplikací.
Vzhledem k rozloze Ruska je podnebí v jednotlivých částech země velice rozdílné a to i v závislosti na ročních obdobích. V Moskvě dosahují teploty od -30°C v zimě po letní vedra dosahující 30°C. Klima severněji položeného Petrohradu je ovlivňováno blízkosti moře, a proto jsou zde zimy snesitelnější, nicméně letní teploty většinou nedosahují teplot v Moskvě.
V evropské části Ruska je časový posun +2 hodiny oproti SEČ - tzv. moskevský čas (letní čas v Rusku platí od poslední neděle v březnu do poslední neděle v září. Celkem je v Rusku 11 časových pásem.
V Rusku funguje celá řada různých zdravotnických zařízení, od luxusních po obyčejné se zastaralým vybavením. Při cestě do Ruska je třeba uzavřít zdravotní pojištění. Ruská zdravotnická zařízení budou po Vás požadovat platbu hotově a poté se řeší proplacení úkonu s pojišťovnou. Vyjímku představují ruské státní stanice první pomoci, které poskytují základní ošetření zdarma každému bez rozdílu. Ve velkých městech se nachází mnoho lékáren nabízející standardní západní výrobky. Nicméně doporučujeme se na cestu do Ruska vybavit základními léky, zejména těmi, které užíváte dlouhodobě a standardně.
Pro občany ČR platí vízová povinnost. K vyřízení víza je nutná 1 fotografie, platný pas déle než 6 měsíců po návratu a vyplněná žádost o vízum. Vyřízení víza trvá obvykle týden + čas na zpracování. Hotely a ubytovací zařízení vyřizují registraci cizince automaticky na základě předložení cestovního pasu s platným vízem nebo povolení k dlouhodobému pobytu v ČLR.
Rady pro odbavení při odletu: Vzhledem k situaci v letecké dopravě doporučujeme dbát nařízení pro pohyb osob a zavazadel na letištích a počítat s delší dobou potřebnou pro odbavení včetně důkladné osobní prohlídky. Pro plynulé odbavení zavazadel a vyzvednutí palubní vstupenky se dostavte na letiště cca. 2 až 2,5 h. před odletem. Zavazadla si označte, štítky – jsou k dispozici v odbavovacích obálkách nebo u přepážky letecké společnosti. Adresu hotelu, v němž strávíte první noc, obdržíte s odbavením na letišti v den odletu.
Zavazadla: celková váha hlavních zavazadel by neměla překročit 23 kg, v případě Business Class 30 kg. U příručních zavazadel činí váhový limit 8 kg a maximální součet rozměrů všech tří rozměrů zavazadla nesmí překročit 115 cm. V případě příručních zavazadel v Business Class činí váhový limit 18 kg. a maximální součet rozměrů všech tří rozměrů zavazadla nesmí překročit 115 cm.
Ztráta zavazadla: V případě poškození či ztráty zavazadla během letů se ihned na místě obraťte na přepážku reklamací zavazadel a vyplňte reklamační list. Na pozdější reklamace nelze brát zřetel. Letecká společnost dopraví zpožděné zavazadlo do místa Vašeho ubytování, ztracené zavazadlo případně finančně odškodní.
Zmeškání letu: Pokud zmeškáte odlet letu (první nebo navazující), neprodleně se odeberte k přepážce letecké společnosti, s níž jste měli letět. Společnost Vás naknihuje na nejbližší možný let. Pokud není společnost zastoupena na letišti přímo, nebo přes aliančního partnera, přebírá zastoupení místní (národní) letecká společnost. Nebude-li tedy například v Londýně zastoupena společnost KLM, ani žádný z aliančních partnerů, obrátíte se na British Airways. V zásadě mohou nastat dvě situace:
1. Let nestihnete vinou zpoždění letu, živelné pohromy, teroristického útoku apod. - v takovém případě hradí poplatky za překnihování na další možný let příslušná letecká společnost.
2. Let nestihnete vlastní vinou, např. zaspáním, pozdním příchodem, nedodržením bezpečnostních předpisů, nedodržením vstupních formalit apod. - v takovém případě všechny poplatky spojené s překnihováním na další možný let hradíte sami.
Pohotovost 24h
v případě jakýcholi potíží při letecké přepravě se můžete obrátit na naší 24h hot-line:
+420 724 626 766
Po-Pá 18:00-08:00
Pá-Po 18:00-08:00 (včetně svátků)
+420 233 377 711
Po-Pá 09:00 - 18:00
Celní předpisy
V rámci neobchodního dovozu lze přivážet zboží pro osobní potřebu. Povinná výměna valut není uplatňována. Zajištění finančních prostředků pro cestu do ČLR je nutné prokazovat při žádosti o čínské turistické vízum. Na hraničních přechodech toto opatření není aplikováno. N Dovoz i vývoz valut nad 10 000 USD je nutné deklarovat. Vyvážet lze valuty v maximální nominální hodnotě 10000 USD. Při turistických cestách je uplatňován zákaz dovozu ovoce a zeleniny, mléčných a masových výrobků z cizí země a zákaz vývozu starožitností (předměty starší 100 let) a vzácných druhů flóry a fauny.
Cizinci nemají povoleno navštěvovat tzv. zakázané oblasti, popř. objekty. Seznam zakázaných oblastí není veřejnosti přístupný. Porušení čínských předpisů lze předejít dotazem u čínské policie nebo ZÚ ČLR v Praze.
Není vyžadováno žádné speciální očkování, úroveň zdravotní péče je ve velkých městech slušná, ošetření se platí. V odlehlých oblastech může být kvalitní lékařská péče nedostupná. Kromě západní medicíny se hojně využívají i metody tradičního lidového léčitelství. Každý cestovatel by měl zvážit očkování proti žloutenkám typu A+B. Žloutenka typu A „nemoc špinavých rukou“ se přenáší kontaminovanými potravinami a vodou, žloutenka typu B je přenášena krví, pohlavním stykem a jinými sekrety. Je rovněž vhodné ověřit si aktuální platnost očkování proti tetanu a pravidelných očkování (zarděnky, záškrt, spalničky, příušnice atd.). Cizinci, kteří do ČLR přijíždějí z oblastí, ve kterých se vyskytuje žlutá zimnice, jsou povinni předložit potvrzení o skutečnosti, že byli proti této chorobě očkováni. Cizincům, kteří jsou nositeli viru HIV, mají pohlavní chorobu, lepru, mentální poruchu nebo otevřenou plicní tuberkulózou, není umožněn vstup na území ČLR.
Území ČLR je nesmírně rozsáhlé, existuje na něm 6 základních klimatických zón. Východní oblast Číny je na severu v Mandžusku pod vlivem drsného kontinentálního klimatu s velmi studenými zimami (až pod minus 20°C) a horkými léty, srážky se koncentrují na letní měsíce. Jižněji (povodí Chuang-che, Peking, Si-an) je klima se studenými zimami a teplým létem. V povodí Jang c´-ťiang panuje subtropické klima s mírnými zimami a teplým létem, srážky jsou celoroční mimo zimní měsíce. Jižní pobřeží Číny (Hongkong) je pod vlivem tropického monzunového klimatu. Tibetské a čchangtangské plató je pod vlivem vysokohorského kontinentálního klimatu, severní vnitrozemí (oblast AO Sing-ťiang) je ovlivňováno aridním kontinentálním klimatem s výrazně chladnými zimami a teplým létem.
Neexistuje jednotná čínská kuchyně. Pojem je stejně zavádějící, jako například kuchyně evropská. Existují 4 základní oblasti, drobných regionálních odchylek jsou však stovky a tisíce, kuchyně národnostních menšin jsou pak ještě dále odlišné.
Pekingská kuchyně Pekingská, nebo-li též severní kuchyně, pochází z obilné oblasti Číny, více se tedy používají knedlíky, chléb či nudle. Základem je pšenice a proso. Nejznámější specialitou je tradiční pekingská kachna, ceněná pro svoji do zlatova vypečenou kůžičku více než pro maso, a žebrácké kuře, pečené v jílu.. Základními masy jsou ryby a kuřata, hojně se vyskytuje též zelí. Silné jsou zastoupeny i vlivy kuchyně mongolské s grilovanými masy. Severní kuchyně není příliš rafinovaná, je však hutná a ideálně vyhovuje chladnému klimatu.
Sečuánská kuchyně Sečuánská kuchyně je převážně velmi ostrá, česnek a chilli tvoří její základní ingredience. Charakteristickou surovinou jsou bambusové výhonky a čerstvá zelenina, kterou poskytuje subtropická příroda celoročně. Hojně se využívají houby a jiné divoké plody. Sečánská kuchyně byla oblíbeným stylem Mao Ce-tunga a je jedním z nejznámějších čínských stylů ve světě.
Východní kuchyně z oblasti Ťiang-su, Fu-ťienu a Chang-čou (Jiangsu, Fujian a Hangzhou)
Kuchyně z úrodných oblastí kolem Jang c´-ťiang. Oblast je domovem čínské pánve wok, jídla jsou tedy vesměs lehce smažená. Další typickou specialitou je dušení do červena v sojové omáčce, cukru a koření. Oblast je domovem kapra, který je zde vyhlášenou specialitou. Oblíbená jsou také vegetariánská jídla.
Kantonská kuchyně Kantonská kuchyně servíruje vyvážená jídla, v nichž se musí odrážet vesmírná harmonie. Jídla jsou buď jing – neboli chladivá či jang – neboli hřejivá. Oba druhy jídel by u stolu měly být ve vzájemné rovnováze. Nejjednodušími jídly jsou „mí“ – nudle či „kongí“ rýžová kaše. Drahými specialitami je polévka ze žraločích ploutví či polévka z vlaštovčích hnízd. Harmonie chutí je velice jemná.
Kantonské speciality se často servírují formou dim sum (doslova dotek srdce). Na vozících jsou umístěny malé košíky či tácky se zhruba čtyřmi kousky identické speciality, společnost u stolu si u obsluhy ukazuje na jednotlivé tácky. Pokud jsou přikryty víčkem, neostýchejte se jej odkrýt. Platí se dle počtu tácků či košíků. Do restaurací tohoto typu se chodí ve větší společnosti, restaurace bývají velmi hlučné.
Etiketa u stolu
Jídlo je v Číně převážně společenskou událostí. Jídla se objednávají společně pro celý stůl, takto se také ze stolu společně jí. Objednat si sám pro sebe se považuje za sobecké. Ze společných mís se obvykle nabírá vlastními hůlkami, někdy jsou však hůlky přiloženy ke každé míse, pak se nabírá těmito. Hůlky by se nikdy neměly svisle zapichovat do rýže, takto se tradičně servíruje jídlo zemřelým předkům. Polévka se jí až na závěr, miska se přiblíží ke rtům a pevný obsah se přistrkuje do úst hůlkami. Jídlo se často konzumuje velmi rychle, i mezi jednotlivými chody se používají zubní párátka. Nepořádek na stole po hostině je běžný a je očekáván. Srkání u stolu, mlaskání a říhání je považováno za znak slušného vychování, bez doprovodných zvuků by se mistr kuchař mohl domnívat, že jídlo bylo nechutné.
Králem nealkoholických nápojů Číny je čaj. Pije se převážně zelený, fermentovaný černý čaj je vzácný. Čaj se zásadně nesladí. Pivo Pi-ťiu je velmi oblíbené, značek je celá řada, například Blue Ribbon, Qingdao a další. Čínské kořalky – Paj-ťiu jsou vhodné spíše jen pro otrlé jedince, některé svojí kuchyní i účinky silně připomínají některé z čistících prostředků.
Spropitné není tradiční, dokonce je oficiálně zakázáno. Na druhé straně se se spropitným počítá, když už se dává, mělo by tak být učiněno před aktem (s nadějí, že takto bude dotyčná služba lepší). Cizinecká cena je na trzích i v malých obchodech vždy vyšší než cena čínská. Smlouvání by proto mělo vést k dosažení ceny čínské. Hlavním předpokladem smlouvání je zdvořilost. Nesmlouvá se ve velkých obchodech s vyznačenou cenou či u zboží, prodávaném na kila. Místní průvodci očekávají spropitné ve výši zhruba dolar na osobu a den.
Oficiální měnou je žen-min-pi (renminbi - státní měna ČLR, v překladu „lidové peníze“). Základní jednotkou je yuan (hovorově kuai), který se dělí na 10 jiao (hovorově mao), které se dále dělí na deset fen. Bankovky obíhají v hodnotách 1, 5, 10, 20, 50 a 100 yuanů. V bankách, ve směnárnách, v hotelích i jinde se mění vesměs za oficiální kurz, rozdíly tudíž nejsou velké. Zpětná výměna je možná pouze s potvrzením o výměně v bance na letišti. Mezinárodní kreditní karty jsou přijímány v některých luxusnějších hotelích a obchodech. Pro výběr z bankomatu je limit 2000 RMB na transakci, cizinece obslouží jen některé ATM. Kurz je přibližně 6,10 RMB za 1 USD.
Velmi spolehlivá a výkonná. Známka na pohled do Evropy stojí 5 RMB.
+ 7 hodin vůči SEČ (v době letního času + 6 hodin). Jedná se o všečínský čas, platný po celém území ČLR. Č as je nastaven pro Peking, v západních oblastech země tudíž slunce vychází velmi pozdě a pozdě zapadá (v Urumči svítá až před polednem a soumrak nastává o půlnoci).
220 V, 50 Hz, střídavý proud, zásuvky jsou 4 základních typů, nejčastější je ovšem typ se 3 kolíky, často bývá k dispozici prodlužovačka se všemi běžnými typy čínských zásuvek, evropské zástrčky lze do některých typů s rozvorkami zasunout.
Telefonní systém funguje poměrně spolehlivě, většina hotelů umožňuje přímé mezinárodní volání. Mimo městská centra je však možnost telefonování značně omezena. Pokrytí signálem GSM je ve velkých městech velmi dobré.
Přístup na internet je možný. Sazby jsou kolem 40 Y za hodinu. V některých hotelích mají na pokojích možnost připojení WIFI.
Zakázáno je fotografování strategických objektů: vojenská zařízení, mosty, tunely, nádraží, atd jakož i fotografování uniformovaných složek.
V úředním styku se běžně používá gregoriánský kalendář, velký vliv však má i tradiční kalendář lunární, kde jsou roky označovány 12 znameními zvěrokruhu: rok 2007 je rokem Vepře, 2008 rokem Krysy. Rok 2008 je v čínském počítání rokem 4705.
Čína je relativně velmi bezpečnou zemí, při pohybu zvláště ve velkých městech je sice třeba náležité ostražitosti, nicméně výskyt kapsářů narůstá a násilné trestné činy jsou velmi řídké.
Čínská kultura v ČLR prošla nesmírným šokem během kulturní revoluce, přesto jsou staré čínské tradice stále živé, ač ale o poznání méně silně než v Hongkongu či na Tchajwanu.
Základním konceptem chování je udržení tváře (ve smyslu sebedůstojnosti či statutu osoby). Domluva, která přináší uspokojení oběma stranám je preferována nad jednostranným rozhodnutím, konfrontace je až posledním krokem. Číňané také často raději říkají to, co si myslí, že ostatní chtějí slyšet, než to, co si sami myslí nebo to, co je považováno za objektivní pravdu. Je nutno se vyvarovat dotazů, které by měly být zodpovězeny negativně. Zápor se považuje za neslušný. (Typickým příkladem je dotaz typu: „ Je toto cesta do Pekingu?“, ukazujíce na přesně opačný směr. Odpověď nebude v této situaci vždy jednoznačná, i když domorodec u cesty moc dobře ví, kudy se do Pekingu jde, nesouhlas a kategorické „ne“ je ovšem nezdvořilé. Výsledkem pak bývá zamumlání či nejednoznačné přikývnutí, cizinec se vydává po cestě, aby posléze zjistil, že jde vlastně na opačnou stranu. Zde také patrně leží jádro pověstného rčení o „lstivých Asiatech“.)
Nejdůležitější čínské svátky
Nejdůležitější státní svátky
Historie: akoliv oblast Pekingu byla osídlena již od nepaměti, první zmínky o městě jsou až z období Válčících států, kdy zde bylo založeno hlavní město království Yan (Yanjing). Roku 1215 byl Yanjing vypálen Čingischánem a na troskách vzniklo město Ta-tu, zvané též Chánbalyk (Chánovo město, Chánov). Z Chánbalyku ovládal chán Kublaj ohromnou říši. Povstání v roce 1368 vedlo k pádu mongolské dynastie Jüan a vzniku dynastie Ming. Ta-tu bylo přejmenováno na Pej-ping (Severní mír) a hlavní město říše bylo přesunuto do Nankingu. Na počátku 15. století přesunul císoř Yongle dvůr do Pej-pingu a město přejmenoval na Pej-ťing (Severní hlavní město). V téže době vzniklo i jádro města, areál císařského paláce a chrám nebes. Další rozvoj výstavby nastal s příchodem mandžuské dynastie Čching. Na konci 19.století se čchingská říše zmítala v chaosu, město bylo poničeno anglofrancouzskými intervenčními vojsky, později též vojsky 5 velmocí, mezi nimi i Rakousko-Uherska. Po vyhlášení republiky se hlavním městem stal Nanking, v roce 1937 byl Peking okupován Japonci. V lednu 1949 do města vstoupila Lidová osvobozenecká armáda, 1.října 1949 pak byla na náměstí Tchien an-men vyhlášena ČLR. V padesátých letech převážila výstavba dle sovětského stalinistického vzoru, od reforem v osmdesátých letech probíhá v Pekingu mimořádně rozsáhlá výstavba v moderním západním stylu. Dalším impulsem pro rozvoj bylo přidělení olympijských her pro rok 2008 Pekingu.
Orientace: rozloha území Velkého Pekingu je 16 800 čvtverečních kilometrů, počet obyvatel zhruba 17 miliónů, oficiálně je registrováno 12,35 ml obyvatel. Město je postaveno dle zásad feng-šuej na provoúhlé šachovnici ulic, orientované přesně dle světových stran. Ve středu leží Císařský palác. Hlavní třídy jsou nazývány ta-ťie (dajie) a dělí se dle pozice vůči dnes již vesměs neexistujícím branám (men) v městském opevnění, tudíž -men-waj ta-ťie (-menwai dajie) znamená vnější třídu, -men-nej ta-ťie (-mennei dajie) znamená třídu uvnitř opevnění. Název třídy se často v průběhu mění dle světových stran: Tung-ta-ťie (Dongdajie - Východní), Si-ta-ťie (Xidajie - Západní), Pej-ta-ťie (Beidajie - Severní) a Nan-ta-ťie (Nandajie -Jižní). Kolem města vedou 4 okruhy, pátý okruh je těsně před dokončením.
Stravování: po celém městě je ohromné množství malých hospůdek a jídelniček, problémem je však, že obsluha hovoří pouze čínsky a jídelníčky, pokud jsou, tak jsou jen v čínštině. Méně složité je pro cizince stravování je v jídelních patrech obchodních domů, kde lze vybírat pohledem a odpadá problém s komunikační bariérou. Zajímavým zpestřením jsou pouliční stánky s různými specialitami, nejvyhlášenější je večerní trh u ulice Wang-fu-ťing (Wangfujing), kde lze ochutnat hada, sumýše i jiné neobvyklosti. Specializované luxusní restaurace podávají místní vyhlášené pochoutky: pekingskou kachnu, mongolské barbecue či pochutiny císařské kuchyně.
Měststká hromadná doprava
Velvyslanectví ČR v Pekingu
Embassy of the Czech Republic
Ritan Lu, Jianguomen Wai, Beijing 100 600
People´s Republic of China
tel. 00 8610 - 653 26 902-4, 653 25 124, 653 24 286, fax: 00 8610 - 653 25 653
Generální konzulát ČR v Šanghaji
Consulate General of the Czech Republic
1375 Huai Hai Zhong Lu, Qi Hua Tower 12B, Shanghai 200031
People´s Republic of China
tel: 00 8621 - 6471 2420, 6474 1439, fax. 00 8621 - 6474 1159
Mohlo by se vám líbit
Copyright © 1994 - 2025 Cestovní kancelář ESO travel a.s., všechna práva vyhrazena | Zásady ochrany osobních údajů | Nastavení cookies Aira GROUP, Outsourcing IT