Krásná, drsná, mnohdy místy divoká, přesto však neodolatelná a nenapodobitelná – taková je Republika Zimbabwe – vnitrozemský stát na jihovýchodě Afriky. Na severozápadě sousedí se Zambií, na východě s Mosambikem, na jihu s Jihoafrickou republikou a na jihozápadě s Botswanou.
Dříve byla země známá pod názvem Jižní Rhodesie, nebo také Republika Rhodesie či Zimbabwe Rhodesie. Současný název je složeninou slov „Ziimba Remambve“, což v překladu znamená „skalnatý dům“. Proč se vyplatí do Zimbabwe, které je od České republiky vzdáleno téměř 13 000 kilometrů cestovat?
Nejvíce sem turisty lákají přírodní krásy. Mohutné skály tady totiž přechází ve stále zelenou buš, od níž je to jen kousek k nejkrásnějším – Viktoriiným vodopádům světa. Přinášíme praktické informace pro všechny, kteří do Zimbabwe cestují anebo se sem v blízké či vzdálené budoucnosti chystají.
Zimbabwe je unitární republikou praktikující prezidentský systém moci s existencí více politických stran. V praxi to ale bohužel vypadá zcela jinak. Moc je tady soustředěna do úzké skupiny kolem prezidenta. Dlouhých 35 let jím byl Robert Mugabe, kterého poměrně nedávno vystřídal Emmerson Mnangagwa - bývalý Mugabeho spojenec. Prezident je hlavou státu a zároveň předsedá vládě, která je odpovědná Sněmovně (House of Assembly). Pravomoci prezidenta jsou velice obsáhlé. Změnu a jisté omezení v nich přinesla nová ústava z roku 2013.
Zákonodárná moc je tady prostřednictvím ústavy svěřena dvoukomorovému parlamentu. Ten se skládá ze Senátu a Sněmovny. Senát má celkem 80 křesel (60 volených, 16 nominovaných regionálními radami, 2 vyhrazená tradičním vládcům, 2 postiženým), Sněmovna má celkem 270 poslanců, z toho 210 poslanců je voleno v jednomandátových volebních obvodech na základě většinového systému a 60 žen voleno na základě poměrného systému, přičemž šest žen je součástí Sněmovny z každé provincie země.
Abyste mohli do země vstoupit, budete potřebovat platný pas a vízum. Pas musí být platný ještě šest měsíců po návratu do rodné domoviny. Vízum je možno získat např. na velvyslanectvích Zimbabwe ve Vídni nebo v Berlíně. Získání víza je navíc poměrně časově náročné. Při příjezdu do země, kde se vyskytuje žlutá zimnice, je nutno se prokázat mezinárodním očkovacím průkazem s platnou vakcinací proti této nemoci. Návštěvník Zimbabwe může být navíc požádán, aby se prokázal dostatečným obnosem finančních prostředků na dobu pobytu a zajištění odjezdu ze země. Tímto je myšlena zejména zpáteční letenka anebo prostředky na její koupi.
Při cestách do Zimbabwe není vyžadováno žádné povinné očkování. Mezi doporučená očkování do Zimbabwe patří očkování proti žluté zimnici, žloutence typu A, B, případně meningokokové meningitidě.
Lékařská péče v Zimbabwe bohužel není ani trochu uspokojivá. Zdravotnická zařízení v Zimbabwe trpí vážným nedostatkem základního přístrojového vybavení a materiálu. Jen některé zdejší nemocnice tady mají vlastní ambulantní vozy, s čímž souvisí také vysoká úmrtnost na (pro nás zcela běžné) onemocnění.
Uspokojivou lékařskou péči lze zajistit pouze v největších městech, v případě vážného onemocnění nebo úrazu může být jediným řešením urychlený transport např. do Jihoafrické republiky.
Současnou podobu vlajky Zimbabwe přijala 18. dubna 1980. Je na ní vyobrazeno sedm stejně širokých horizontálních pruhů, v barvách zelené, žluté, červené, černé a znovu červené, žluté a zelené. Směrem k žerdi je černým, úzkým lemem ohraničený bílý klín, ve kterém je na pozadí červené pěticípé červené hvězdy zobrazen národní symbol Zimbabwe v podobě žlutého orla, přesahující do bílého pole.
Každá z barev tady má svůj význam. Třeba zelená znamená rostlinstvo a zemědělství, žlutá nerostné bohatství, červená krev prolitou v boji za svobodu a černá africké obyvatelstvo. Pěticípá červená hvězda vyjadřuje budovatelské úsilí národa a žlutý orel, jehož soška byla vyzdvižena z ruin tzv. „Velké Zimbabwe“, je symbolem země a připomíná její slavnou minulost.
Asi padesát procent obyvatelstva jsou synkretičtí křesťané. Dalších 25 % tvoří křesťané, dalších 24 % obyvatelstva vyznává nejrůznější domorodá náboženství (zejména animismus) a asi procento tady tvoří muslimové.
Úředním jazykem je angličtina. Celkově zde však figurují rovnou tři jazyky s úředním statusem. Národním jazykem Zimbabwe je šonština, kterou ovládá asi 70 % občanů, následuje další bantuský jazyk ndebelština, kterou hovoří 20 % obyvatel. Angličtinu tady ovládají pouhá 2,5 procenta obyvatel, kteří se soustřeďují zejména do velkých měst, případně významných turistických oblastí. Do budoucna je ale podle posledních informací plánováno zavedení dalších 16 úředních jazyků, mezi které patří třeba čvanština, chibarwe, kalangština, kojsanština, nambijština, ndau, ňandžština, sotština, šanganština, tongština, vendština, xhoština a znakový jazyk.
Oficiální měnou Republiky Zimbabwe je americký dolar. Na trhu se ale setkáte také s dalšími používanými platidly, jako jsou jihoafrické randy, botswanské puly nebo eura. Dolar byl místními přijat po tom, co byla jeho vlastní měna znehodnocena vysokou mírou inflace.
Gramotnost v Zimbabwe dosahuje devadesáti procent a opět není výjimkou, stejně tak jako v ostatních rozvojových státech, že muži mají vyšší úroveň vzdělání.
Mezi důležitá telefonní čísla patří 994 (rychlá záchranná pomoc), 993 (hasiči) a 995 (policie). Bohužel funkčnost a dostupnost těchto spojení je nestálá a je potřeba počítat také s tím, že ani úspěšné spojení s operátorem nezaručuje rychlou a kompetentní reakci. Zejména mimo velká města mohou být pohotovostní linky navíc zcela nepoužitelné.
Neméně důležité je i telefonní číslo zastupitelského úřadu ČR (04) 700636. Je však potřeba počítat s tím, že po pracovní době je telefon přepojen na záznamník, který volajícímu oznámí dvě čísla mobilních telefonů, kam se lze dovolat v kteroukoli denní i noční hodinu.
Zimbabwe je od Prahy vzdáleno 12 819 kilometrů. Přibližná doba letu z Prahy (při průměrné rychlosti 800 km/h) je 22 hodin. Vždy ale záleží na konkrétní destinaci, do níž míříte.
V Zimbabwe je o jednu hodinu více než v České republice.
Zimbabwe je součástí tropického podnebného pásu, ale klima podléhá místním vlivům. Jižní oblasti jsou známé zejména díky vysokým teplotám a spalujícím suchem. V některých částech náhorní plošiny Matabele se ale dokonce objevují mrazíky. V údolí řeky Zambezi teploty vystupují do extrémů a východ země je charakteristický příjemnými teplotami a největším přívalem monzunů. Hlavní turistická sezóna trvá od září do října. Co se týče teplot, ty průměrné tady oscilují okolo 23 stupňů Celsia. Uprostřed zimy (konkrétně tedy měsíci červnu) kolísá ručička teploměru mezi 2 až 15 stupni. Od listopadu do března je potřeba počítat s obdobím dešťů, kdy tady spadne 500 – 1000 mm srážek za rok.
Cestujete-li do Zimbabwe, připravte se na rozmanitou a nesmírně bohatou kuchyni, která na vás čeká nejen v hlavním městě Harare. Stejně jako v jiných afrických státech je i tady založena kuchyně zejména na obilninách a kukuřici. Kukuřice je tady nejčastěji zpracována v kukuřičnou krupici, z níž jsou vyráběny velmi jednoduché, přesto však chutné pokrmy. Nejčastěji jde o kaši sadza, isitshwala, bota, biltong, polévka nhedzi z divokých hub, muboora a ilambazi. Kaši tady místní konzumují ke snídani, obědu i večeři. Liší se pouze příloha, s níž je sadza podávána. Z příloh je velmi oblíbený špenát, fazole, grilované maso, mléko, arašídové máslo nebo sladké brambory a nespočet různorodých omáček.
V místní kuchyni jsou ovšem zastoupeny i pokrmy z rýže, těstovin a brambor. Oblíbenou variantou je rýže uvařená s arašídovým máslem, zalitá omáčkou a dochucená zeleninou nebo masem. Během toulek Zimbabwe rozhodně nevynechejte ochutnávku národního jídla mutakura. Tato kotlíková pochutina je připravovaná z čočky, arašídů a kukuřice. Budete-li mít chuť na něco lehčího, dejte si praženou kukuřici, smažené arašídy, čerstvé ovoce anebo specialitku zvanou „macimbi“. Jde o chuťovku v podobě obřích tučných larev martináčů, které patří k druhu Gonimbrasia belina a vymačkávají se doslova jako zubní pasta. V Zimbabwe, ale i dalších afrických státech patří mezi žádanou a oblíbenou lahůdku.
Milovníci masa si zde mohou pochutnat na pštrosovi, krokodýlovi, antilopě anebo nespočtu sladkovodních ryb. Ty mořské se sem musí dovážet, protože Zimbabwe nemá přístup k Indickému ani Atlantskému oceánu.
Co se týče nápojů, velmi oblíbené jsou čerstvé džusy, vymačkané z rozmanitých druhů ovoce. Ty se připravují přímo v jídelnách anebo restauracích. Pití kohoutkové vody příliš nedoporučujeme. Mohli byste si totiž přivodit nepříjemné zažívací obtíže. Importovaný alkohol je tady dostupný ve větších supermarketech.
Vše potřebné lze nakoupit v obchodních centrech a supermarketech. Na místech turistických atrakcí je vždy množství prodavačů typických suvenýrů. Co se týče měny, všude přijímají USD a jihoafrické randy ZAR. Během nákupu také myslete na dostatek dolarů v hotovosti (přijímají zde jen bankovky). S obchody, kde přijímají kreditní karty, se tady setkáte pouze sporadicky. Pokud si chcete přivézt opravdový suvenýr, poohlédněte se po Zimbabwském dolaru, který se prodává na mnohých místech. Bankovka 100 - trilionů se nyní prodává asi za 10 USD, měla hodnotu asi 0,5 USD.
V Zimbabwe naleznete poměrně hustou síť asfaltových silnic. Pokud tedy plánujete zemi projet po vlastní ose, nebojíme se tvrdit, že místní komunikace hrají ve váš prospěch. Myslete však na to, že je potřeba jezdit vlevo a vlastnit mezinárodní řidičský průkaz. Kvalita silnic je tady poměrně obstojná, vyhněte se však samostatnému cestování po venkově.
Jste-li limitováni rozpočtem, můžete využít místní autobusy, které vás převezou z jednoho města do druhého. Například autobusová společnost Deluxe Bus Services spojuje Harare a Johannesburg a nabízí komfortní klimatizované autobusy, na které lze zakoupit lístek online. Naopak klasické meziměstské autobusy jsou ve velmi špatném stavu, přesto však patří k nepopiratelnému folklóru země.
K dispozici jsou i letiště se soukromými menšími letadly, jenž vás dopraví do kempů a národních parků. Národním leteckým dopravcem je společnost Air Zimbabwe. Hlavní letiště Harare international airport leží 12 km na východ od města. Další letiště najdete u proslulých Viktoriiných vodopádů a u města Bulawayo.
Co se týče železniční tratě, ta se zde táhne o celkové délce 2 759 kilometrů a spojuje Zimbabwe se sousedními zeměmi i důležitými obchodními přístavy v Mosambiku. Nezapomenutelným zážitkem je vlakový výlet národním parkem Hwange – jednoho z nejnavštěvovanějších míst v Zimbabwe.
V Zimbabwe žije více než 16 000 000 obyvatel. Nejpočetnějším etnikem je Shona (Šona), které tvoří čtyři pětiny celkového obyvatelstva, za ním skončil etnikum Ndebele, žijící převážně v západní části země. Ostatními etniky jsou Nyanja, Lozi, Nsenga, Tonga, Tswa, Venda, Manyika, Kunda nebo Kalanga. Tato etnika spadají do nigero-konžské jazykové rodiny. Kromě těchto klanů zde žije i domorodé obyvatelstvo z khoisanské rodiny a to klan Hietsware a evropské obyvatelstvo, převážně Angličané jako pozůstatek koloniální minulosti. Běloši, kteří tvoří minoritní obyvatelstvo Zimbabwe, jsou většinou britského, ale také afrikánského, portugalského, řeckého a nizozemského původu.
Zásobování elektrickou energií je na dobré úrovni. Napětí je klasicky 220 V, ale je zde nutný zásuvkový adaptér.
V celé zemi je zakázáno fotografování strategických, vojenských a vládních objektů či osob v uniformě. Nezapomeňte, že k těmto místům patří i nádraží nebo letiště. Pozor si dávejte také na vystupování na veřejnosti a respektujte místní zvyklosti.
Pokud chcete za něco poděkovat, můžete klasické slovní spojení „Thank you“ nahradit dvojím zatleskáním. Máte-li volnou jen jednu ruku, poklepejte si dvakrát na hrudník. Za neslušné se považuje převzít věc oběma rukama nebo levou rukou. Pokud někomu podáváte ruku anebo si s ním rukou potřásáte, podepřete pravou paži levou dlaní, abyste naznačili, jak vzácný pro vás kontakt je.
Vyhněte se komentování politické situace a dávejte pozor na nebezpečná či jedovatá zvířata, která se tady pohybují ve volné přírodě. Jestliže vám to situace umožňuje, dávejte místním alespoň malé spropitné. Spousta rodin tady trpí chudobou a každý – byť jen malý příspěvek rapidně zlepší jejich životní situaci.
Mohlo by se vám líbit
Ocenění udělená odborným časopisem TTG:
Několikanásobný nejlepší touroperátor pro Ameriku
a nejlepší touroperátor pro Asii, Austrálii a Oceánii.
Pravidelně mezi nejlepšími třemi CK pro subsaharskou Afriku
a pro cestování za kulturou, památkami a dobrodružstvím.
Copyright © 1994 - 2025 Cestovní kancelář ESO travel a.s., všechna práva vyhrazena | Zásady ochrany osobních údajů | Nastavení cookies Aira GROUP, Outsourcing IT