pravá divočina - safari národní parky buvol slon velké kočkovité šelmy nosorožci černí a bílí Victoria Falls vodopády „africký Grand Canyon“
obří zip-line turistické stezky sjíždění divokých řek potápění golfová hřiště
archeologická naleziště na seznamu UNESCO zříceniny železniční muzeum národní galerie
Nezkrotnou povahu Zimbabwe můžete poznat skrze její národní parky, kde na vás čeká ta pravá divočina. Třeba park Mana Pools je jedním z mála, kde se procházíte mezi dravci, buvoly a slony bez průvodce. Za slony se vydejte do národního parku Hwange. Pokud budete mít štěstí, spatříte i velké kočkovité šelmy nebo africké divoké psy. Za zmínku stojí také parky Gonarezhou, Matusadona s obřím jezerem nebo Matobo, který je domovem majestátných nosorožců černých a bílých.
Milovníci přírodních krás by neměli opomenout navštívit Národní park Victoria Falls s proslulými vodopády nebo „africký Grand Canyon“ – útesy Chilojo z červeného pískovce. Za zmínku stojí i jezero Kariba, které můžete obdivovat z pobřeží nebo se po něm projet vypůjčenou loďkou.
Také milovníci adrenalinových sportů a zážitků si tady přijdou na své. Vyzkoušejte třeba obří zip-line nebo bungee jumping v malebné přírodě národních parků. Součástínich jsou také četné turistické stezky i možnost sjíždění divokých řek na raftech. Nechybí samozřejmě ani lokality ideální k potápění a golfová hřiště. Jedno z nich - Leopard Rock Golf Club je údajně tím nejlepším v celé Africe.
Se Zimbabwe je neodmyslitelně spjato také několik archeologických nalezišť zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO. Zmíníme třeba zříceniny Great Zimbabwe nebo Železniční muzeum v Bulawayu. Zamiřte taky do Národní galerie v Zimbabwe, kde se seznámíte s někdejšími a současnými umělci.
Ať už vám učarují zdejší národní parky, kde zvířata žijí v souladu s okolní přírodou i životem kolem anebo obří horské masivy a unikátní scenérie, jistě nám dáte za pravdu, že Zimbabwe má své kouzlo, které předčí jen máloco. Pojďte s námi na malou online prohlídku nejznámějších měst, tradičních trhů, významných muzeí, anebo starobylých památníků, ruin dávných měst a okouzlujících přírodních rezervací.
První kontakt se Zimbabwe u většiny z vás proběhne na některém ze tří mezinárodních letišť v Harare – hlavním městě země. Harare je moderním místem, kde není nouze o zábavu, nákupy a bohatý noční život. Ono vlastně i samotný název města znamená v překladu „Člověk, který nikdy nespí“. V Harare najdete moderní obchodní centra (Westgate nebo Sam Levy´s village) v kontrastu s tradičními blešími trhy v Mbare anebo Mupedzanhamo. Součástí hlavního města je i národní archív, několik muzeí a galerií a známá botanická zahrada. Kromě moderních výškových budov najdete v hlavním městě Zimbabwe i stálezelené parky a pastviny, které tvoří kolorit tohoto netradičního afrického místa. Harare je perfektním výchozím bodem pro poznávání okolních krás.
Druhým největším městem Zimbabwe je Bulawayo. Město bylo založeno kolem roku 1840 a má 1.5 milionu obyvatel. Najdete ho asi 440 kilometrů jihozápadně od hlavního města Harare. Město bylo původním domovem kmene Ndebele. Nyní je zde umístěna největší sbírka parních lokomotiv na světě a je skvělým výchozím bodem, pokud hodláte navštívit Khami Ruins, národní park Matopo nebo proslulé Matopo Hills s okouzlujícími výhledy po okolí. Zajímavostí města je koloniální stavba Bulawayo Club, vybudována v roce 1895, která prošla nedávno kompletní rekonstrukcí. Najdete v ní památky na Rhodese i velkého náčelníka Ndebele. Pokud se do Bulawayo dostanete, nezapomeňte navštívit Muzeum dějin přírody, jehož součástí je více než 100 000 druhů zvířat, včetně druhého největšího slona, vajec vyhynulého druhu aepyorinis nebo nejstaršího druhu ryby – coelacanth.
Za zmínku jistě stojí i čtvrté největší město Zimbabwe Mutare. Založeno bylo v roce 1897 jako pevnost ochraňující hranice s Mosambikem. Je známé jako sídlo náčelníka Mutasa a bývalé významné naleziště zlata. Do dnešních dob zde stojí poslední železniční stanice na trase z Harare do Beira a opravna vlaků. Severně od města najdeme údolí Honde, které je známé pro své pěstování čaje i přítomnost nejvyšších 761 metrů vysokých vodopádů Zimbabwe – Mtarazi Falls.
Zimbabwe není prošpikována tradičními kostely, kláštery nebo podobnými historickými památkami, na které můžete být zvyklí z toulek po jiných (vesměs evropských) zemí. Najdete tady ovšem místa a budovy, které jsou, dá se říci, světovým unikátem. Jedním z nich je třeba rehabilitační centrum Wild is Life , které se již po dobu 18 let stará o výchovu zvířecích sirotků a jejich opětovný návrat k životu ve volné přírodě. Netradiční centrum najdete v hlavním městě Zimbabwe – Harare.
Za zmínku stojí i několik botanických zahrad. První z nich - Ewanrigg Botanical Garden leží asi 30 minut jízdy od Harare. Její rozloha činí 285 hektarů a bezkonkurenčně nejkrásnější je během zimních měsíců, kdy tady kvetou aloe a sukulenty. Původním majitelem zahrady byl náruživý zahradní se zálibou ve sbírání cizokrajných rostlin z celého světa - Basil Christian. Nyní ale botanická zahrada patří státu.
A u botanických zahrad ještě chvíli zůstaneme. Součástí strmého a stále zeleného pohoří Bvumba (Vumba) je další z botanických zahrad, kde rostou původní i exotické rostliny. Kromě nespočtu barevných rostlin se tady můžete setkat i s malými opičkami samango a antilopkami. Samozřejmostí jsou cikády a nespočet druhů motýlů.
Od zahrad se přesuneme k muzeím. Za zmínku stojí přírodovědné muzeum ve městě Bulawayo, jehož součástí je více než 100 000 druhů zvířat, včetně druhého největšího slona, vajec vyhynulého druhu aepyorinis nebo nejstaršího druhu ryby – coelacanth. V Bulawayo ale můžete navštívit také Nesbitt castle – gotický hrad z 20. století, který nechal postavit Thomas Holdengrad. V současné době funguje hrad jako netradiční hotel (Digby Nesbittem) se surrealistickým ubytováním.
Ovšem Zimbabwe to nejsou jen přírodní rezervace, botanické zahrady a muzea. Pokud vás lákají nákupy, můžete své touhy uspokojit v moderních nákupních střediscích Sam Levy´s village anebo dvoupatrovém Westgate, které najdete opět v hlavním městě Harare. Lákají vás spíše tradiční nákupy? Vyměňte obří střediska za bleší trh Mbare nebo Mupedzanhamo, kde nakoupíte ručně vyráběné košíky, oblečení, výrobky z kamene anebo dřeva.
Tuhle sekci asi nemůžeme začít jinak, než památkou v podobě Great Zimbabwe Ruins, které se jinak také přezdívá Království Zimbabwe. Prastaré královské město, které na svém vrcholu čítalo 18 tisíc obyvatel a dle nálezů čile obchodovalo s Čínou a arabským světem, je kulturním klenotem země, zapsaným na seznamu UNESCO. Jednou ze zajímavostí tohoto místa je skutečnost, že při budování největší starověké stavby subsaharské Afriky nebyla použita žádná malta. Žulové cihly drží pevně v sobě díky důmyslnému systému poskládání.
Pokud vás Království Zimbabwe zaujalo, vydejte se také po stopách Khami Ruins – nejrozsáhlejšího následníka Great Zimbabwe. Kdysi tady sídlil národ Torwa, jehož velké bohatství spočívalo ve zlatě a dobytku. Dnes jde o připomínku umu v podobě suchých zdí a precizního opracování kamene. Našly se zde předměty z Evropy a Číny, které dokazují, že Khami bylo významným obchodním centrem. Součástí památníku je i malé muzeum ukazující pozůstatky z dob dávno minulých.
A u památníků ještě chvíli zůstaneme. Dalším z nich je národní památník Dhlodhlo Ruins. Památník jste mohli dříve znát jako Danamgombe. Vyznačuje se krásnou architekturou s unikátními dekorativními prvky.
Dalším památníkem je Nalatale Ruins - dlouho přežívající centrum, rozšířené kmenem Rozvi. Zaujmou vás tady krásné kamenické práce, které jsou údajně ty vůbec nejjemnější a nejmalebnější v celé zemi.
Náš výčet památníků ukončíme v Tsindi Ruins, které leží východně od Marondera a pochází z období Velkého Zimbabwe. Zdejší stavby byly vybudovány mezi 13. - 16. stoletím místní elitou. Součástí památníku jsou volně stojící zdi, které tvoří hradby a označují privilegované oblasti a rituální místa. Za těmito zdmi žili obyvatelé v hliněných obydlích. Na konci 16. století bylo místo opuštěno a oblast byla znovu zabrána komunitou Nhowe. Tsindi Ruins jsou postaveny na asymetrickém žulovém útvaru s panoramatickým výhledem.
Zimbabwe je zemí národních parků. Naši procházku tak začneme v jednom z nejkrásnějších – parku Matobo – ráji divokých zvířat, vzácných jeskynních maleb a hlubokých skalních slují. Neméně zajímavý a největší v zemi je národní park Hwange. Narazit tady můžete na všechny zástupce proslulé velké pětky, některého z 50 tisíc slonů, početná stáda buvolů a zejména smečky vzácných psů hyenovitých. Okouzlující je také národní park Mutirikwi, který se rozkládá na březích stejnojmenného jezera. Pokud máte rádi teplíčko, vydejte se do národního parku Gonarezhou (což v překladu znamená „divočina slonů“). Je tu vůbec nejteplejší podnebí v celé zemi a park se rozkládá v jihovýchodní části země u hranic s Mozambikem. Známý je především díky slonům s obřími kly.
Dalším zimbabwským klenotem je národní park Mana Pools. Jeho rozloha činí 2200 km2 a leží na jižních březích řeky Zambezi. Je součástí seznamu UNESCO a kromě přenádherné přírody je známý také díky plavbám na kánoích a pěšímu safari.
Pokračovat budeme do národního parku Kazuma Pan, který leží v oblasti Matetsi mezi loveckým územím a lesní farmou u hranice s Botswanou. Zahlédnout tady můžete antilopy, lvy, zebry a impaly.
Dalším významným parkem je Chizarira. Park leží na pobřeží řeky Zambezi a je nejméně navštěvovanou oblasti v tomto údolí. To díky složitému přístupu po náročných off road cestách. Odměnou vám ale budou dramatické výhledy do krajiny.
Zajímavý je i národní park Matusadonha, který se vyznačuje záplavovými planinami a 700 metrů vysokým horským pohořím na jižní straně pobřeží Lake Kariba. Narazit tady můžete na nespočet ptáků, vodušky, zebry, impaly, lvy, slony, nosorožce nebo černé buvoly.
A od národních parků se přesuneme k těm soukromým. Za návštěvu stojí třeba Antelope Park, privátní zvířecí rezervace Malilangwe nebo park Gosho.
Nejvýznamnějším masivem je jistě pohoří Eastern Highlands (Východní pahorkatina). To je tvořeno pásmy Vumba, Chimanimani a Nyanga a nabízí nespočet možností pro milovníky více či méně náročných treků. Navštívit tady můžete nespočet botanických zahrad a rozpadlé osady. Krajina vám tady možná bude připomínat Skotsko. Tak či onak jde o ráj pro turisty cestující po vlastní ose. Nejvyšší horou oblasti Nyanga a zároveň celé Zimbabwe, je hora Nyangani s výškou 2 595 metrů.
Dalšími hojně navštěvovanými horami jsou Matopo Hills, které najdete asi 50 kilometrů od města Bulawayo. Matopo Hills nabízí okouzlující výhledy po okolí a jedinečné zážitky ze zdejších treků. Za zmínku stojí i pohoří Vumba , kde si na své přijdou zejména milovníci pěších výletů. Během nich uvidíte nespočet malebných farem a obchůdků. Navštívit můžete také botanickou zahradu Vumba Botanical Gardens s mnoha zajímavými rostlinami.
A od horských masivů se přesuneme do údolí. A začneme třeba v Honde. Údolí najdete severně od Mutare, které stoupá do výšky 800 metrů. Panují zde perfektní podmínky pro pěstování čaje a najdete zde zároveň i nejvyšší vodopády Zimbabwe - Mtarazi Falls.
Za návštěvu stojí i oblast divočiny Mavuradohna, kterou najdete ve východní části údolí Zambezi. Jde o 500 kilometrů dlouhý zlom, který vytvořil linii s různým geologickým složením.
Tady nemůžeme začít ničím jiným, než přenádhernými Viktoriinými vodopády. Místní vodopády označují jako Mosi-oa-tunya (Kouř, který hřmí), Chinotima (Místo, které hřmí) nebo Amapopopa (vodopád). Vodopády objevil v roce 1855 skotský misionář David Livingstone a pojmenoval je po tehdejší britské královně. Vodopády na řece Zambezi jsou těmi vůbec nejširšími na celém světě. Jejich šířka činí úctyhodných 1708 metrů. Pokud je v místě dostatek vody, z výšky 103 metrů spadne více než 500 milionů litrů vody za minutu.
Nejvyššími vodopády jsou ale již zmíněné Mtarazi Falls s výškou 761 metrů. Za návštěvu stojí také Bridal Veil Falls, které padají do údolí z unikátní černé skály, jejíž výška je 50 metrů. Vodopády najdete na západní straně Pork Pie Hill, nedaleko vesničky Chimanimani. Kromě překrásné scenerie tu můžete obdivovat i zástupce antilop losích.
Z jezer můžeme jmenovat to nejvýznamnější – jezero Kariba, které je dlouhé 280 km a široké 32 km. Při jeho výstavbě muselo oblast vyklidit více jak 57 000 Tongů. V současné době slouží jezero jako vyhledávaná rekreační aktivita pro milovníky vodních sportů a rybolovu. Tradičně se tady pořádají rybářské soutěže v lovu na Tiger fish.
Mohlo by se vám líbit
Ocenění udělená odborným časopisem TTG:
Několikanásobný nejlepší touroperátor pro Ameriku
a nejlepší touroperátor pro Asii, Austrálii a Oceánii.
Pravidelně mezi nejlepšími třemi CK pro subsaharskou Afriku
a pro cestování za kulturou, památkami a dobrodružstvím.
Copyright © 1994 - 2025 Cestovní kancelář ESO travel a.s., všechna práva vyhrazena | Zásady ochrany osobních údajů | Nastavení cookies Aira GROUP, Outsourcing IT