Vietnam, země obestřená bohatou kulturou tolik odlišnou od té naší, země plná nádherných, z televize a internetu známých míst, ale i neznámých a náhodou objevovaných kouzelných zákoutí, je čím dál častějším cílem zvídavých turistů. Nepřehlédněte: podmínky pro vstup; očkování.
Vietnam je docela veliký, proto pro vás máme tipy, kam se v něm vydat a na co se zaměřit.
Nádherné pláže, to je doména oblasti Nha Trang. Oblíbená plážová destinace poskytuje možnost strávit nádherné dny u moře, ale také nabízí svou pěknou architekturu, ukázky kultury a skvělé příležitosti k nakupování. Zjistěte více o tom, proč turisté Nha Trang milují!
Slyšeli jste už o Čamských věžích nebo klášteře na hoře Tá Cú? Určitě ano. A pokud se vám líbí na obrázcích, zamiřte do oblasti Phan Thiet, kde tyto, ale i mnohé další architektonické a kulturní památky spatříte naživo. Podívejte se, co ještě vás v oblasti Phan Thiet čeká!
Phu Quoc bychom mohli popsat jako plážový ráj s bílým pískem a palmami nad hlavami turistů i jako ráj pro milovníky nočního života nebo pro vášnivé turisty, které přitahuje například národní park Phu Quoc. Samozřejmostí jsou skvostné památky, jako například jedna z nejstarších pagod na ostrově i jiné. Oblast Phu Quoc nabízí spoustu možností cestovatelům jakéhokoli ražení!
Ve Vietnamu můžete nakupovat prakticky na každém rohu a není tu vlastně nic, co byste ve zdejších obchůdcích anebo obřích nákupních centrech nesehnali. Proto si na nákupy vyčleňte jeden, ideálně dva dovolenkové dny. A co všechno si odtud můžete přivézt jako připomínku?
Téměř všichni turisté opouštějí Vietnam s balíčkem (či vícero balíčky) kávy a čaje. Mezi nejoblíbenější značky patří Arabica, Elephant, Green nebo Robusta a Moca Bourbon. Pokud si odtud chcete kávu odnést, nakupujte je spíše než u pouličních prodejců a ve velkých obchodních centrech ve specializovaných obchůdcích přímo u plantáží. Pokud máte vůči kávě výhrady anebo si spíše raději pochutnáte na kvalitním zeleném čaji, pak pro vás bude Vietnam pravým a nefalšovaným rájem. Nakoupit zde můžete kvalitní i ty méně kvalitní odrůdy za různé ceny. Koupit si tady můžete čaj s příměsí lotosového květu, jasmínu, ženšenu, zázvoru nebo oolongu. Mezi oblíbené značky čajů patří Than Nguyen a Blao.
Zajímavým suvenýrem jsou také místní kosmetické a lékárenské výrobky. Vietnam je prakticky po celém světě znám svými léčivými mastmi, tinkturami, kapkami nebo maskami a balzámy. Přivézt si jich odtud můžete, co jen hrdo léčí a okusit jejich zázračné vlastnosti na vlastní kůži. Za zmínku jistě stojí i zdejší afrodiziaka, které jinde na světě neseženete.
Krásným suvenýrem a zároveň připomínkou vaší dovolené jsou perly a perleťové šperky , které není zakázáno vyvážet. Pozor si dávejte ale na pravost perel a perlových šperků. Vždy by ho měl dokládat odpovídající certifikát. Spoustu obchodů s perlovými suvenýry najdete na ostrovech Fukuok, Katba, v Nyachanga.
Ženy jistě nepohrdnou perlami a textilními suvenýry. Můžete si tady nechat ušít šátek, šál anebo dokonce šaty. Odvézt si můžete i výrobky z pravého hedvábí nebo bambusové klobouky a lakované zboží. Umění výroby lakovaných předmětů do Vietnamu přivezli Číňané. Lak, vyrobený z pryskyřice škumpy voskové, má v surovém stavu bílou barvu, ale po umístění do železné nádoby do dvou dnů ztmavne.
Při nákupu počítejte také s tím, že budete muset smlouvat. Smlouvání je tady normální a nikoho nepohoršuje. Ba právě naopak. Vždy začněte na částce nižší než je 50% nabízené ceny a vzhůru stoupejte jen po malých částkách. Nenechte se odradit naříkáním o počtu dětí a chudobě prodávajícího. Je to jen strategie útočící na vaše city a pod cenou vám výrobek stejně nikdo neprodá. Pozor si ale dávejte na to, abyste při smlouvání nekřičeli. Vždy jednejte slušně a nezvyšujte hlas.
Tím, co je pro Vietnamce na prvním místě, je jejich rodina. A to jak ta blízká, tak i vzdálená. Rodinu tady kladou na první místo. Na to druhé pak vzdělání. Pro všechny Vietnamce je zcela zásadní úsměv na tváři bez ohledu na to, co si o vás myslí anebo jak se jim zrovna dneska vede. Respektujte to a napodobte je.
A s úsměvem a zdejší kulturou také neodmyslitelně souvisí i tradiční vietnamský pozdrav. Tradiční vietnamský způsob pozdravu vypadá tak, že vás vezmou za ruce a mírně se předkloní. Vy byste v této pozici měli udělat to samé. V žádném případě se však neuklánějte tak, abyste se dotkli hlavy druhé osoby. Počítejte také s tím, že Vietnamci jsou značně pověrčiví a pověr zrovna nemají málo. Pro turisty je jistě zajímavou pověra, která říká, že byste se neměli vydávat na delší cestu žádný třetí den v měsíci. V této souvislosti platí ještě další pověra, která říká, že z cesty byste se neměli pro změnu vracet ani sedmý den v měsíci.
Pro Vietnamce jsou typické také nejrůznější veselky, oslavy a bujaré hodování. I takové narození potomka a dokonce úmrtí někoho v rodině, jsou vždy velkou společenskou událostí, které se zúčastní všichni členové dané rodiny a to i ti, kteří momentálně nežijí v rodné domovině. Velký důraz je kladen také na svatby, které jsou ve Vietnamu obzvlášť bohaté a veselé. A to i ve chvíli, kdy je rodina nevěsty chudá. Na oslavy se tady zkrátka peníze vždycky najdou.
Jí se hůlkami, v restauracích ale běžně turistům přinesou příbor. Ze společné mísy se jídlo nabírá na soukromé talířky (ne přímo do úst). Na konci pohoštění se podává samotná rýže, pokud by si někdo vzal sousto z této rýže, urazí paní domu (znamená to, že má stále hlad).
Je nevhodné dotýkat se něčí hlavy, či otáčet k někomu chodidla.
Ve stylu oblékání byste měli respektovat místní zvyky – to znamená nechodit přespříliš odhalení. Obzvláště při návštěvě chrámů se doporučuje zahalit ramena a kolena, za samozřejmost se považuje, že si zujete boty. Nahota je naprosto nevhodná – dokonce i na pláži.
Pokud vás místní pozvou k sobě domů anebo si s vámi domluví schůzku, buďte přesní a ideálně přijďte o několik minut dříve. Nikdy nesměřujte své nohy k čemukoli sakrálnímu (obzvláště ne k sochám Buddhy), myslete na to především při návštěvě chrámů (raději si ve svatyni stejně jako domorodci klekněte, tak zajistíte, aby Vaše chodidla směřovala od oltáře). Pokud si v dané situaci nebudete vědět rady, dělejte to, co místní a nešlápnete vedle.
Lidé, i přes svoji chudobu, jsou usměvaví a přátelští. Ze strachu se vyhýbají politickým debatám a ze stejných důvodů se někdy obávají pozvat cizince do soukromých domů. Ze zákona Vietnamci nesmí ubytovat cizince ve svém domě. Pokud k návštěvě dojde, je vhodné přinést malý dárek pro pána domu.
A s oslavami je neodmyslitelně spojeno také dobré jídlo a pití. Ve vietnamské kuchyni je z velké části zastoupena zelenina, ovoce, bylinky, rýže a maso. Tradiční vietnamská jídla jsou pestrá, výrazná s poměrně nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem sacharidů. Je potřeba počítat s tím, že stravování je pro Vietnamce velmi důležitou každodenní událostí. Během jídel se setkávají s ostatními členy rodiny, s nimiž probírají ty nejdůležitější otázky na pořadu dne.
Mezi základní suroviny vietnamské kuchyně patří rýže a rybí omáčka. Také čerstvá zelenina, ovoce a bylinky s kořením jsou samozřejmostí. Mezi nejznámější vietnamská jídla patří rýže (Com), nudle (Bun) na několik způsobů, vše s bohatou přílohou zeleniny, rolky, závitky (Banh cuon, Goi cuon, Nem cuon, Nem ran) se zeleninou či jinou přílohou, masová jídla Bun Cha – (grilované maso s nudlemi a zeleninou), Bo kho (dušené hovězí se zeleninou a nudlemi), vietnamské bagety Banh Mi, rýžový lepkavý koláč Banh Chung a rýžové koláčky Banh beo, vietnamský salát Goi (kuřecí, vegetariánský, krevetový…) nebo placičky Bahn xeo.
Mohlo by se vám líbit
Ocenění udělená odborným časopisem TTG:
Několikanásobný nejlepší touroperátor pro Ameriku
a nejlepší touroperátor pro Asii, Austrálii a Oceánii.
Pravidelně mezi nejlepšími třemi CK pro subsaharskou Afriku
a pro cestování za kulturou, památkami a dobrodružstvím.
Copyright © 1994 - 2024 Cestovní kancelář ESO travel a.s., všechna práva vyhrazena | Zásady ochrany osobních údajů | Nastavení cookies Aira GROUP, Outsourcing IT