příroda výstupy na horské velikány unikátní geologické/geotermální lokality zábavní parky víno skvělé jídlo pivo z místních minipivovarů architektura muzea festivaly živá hudba indiánská kultura
Příroda a USA – jedno, které nemůže existovat bez druhého. Milovníci plážových aktivit budou stát před náročným rozhodnutím – zvolit raději drsné a členité pláže Maine anebo zamířit ke zvlněným kráskám v Kalifornii?
Lákají vás spíše výstupy na horské velikány anebo pohodové treky zdejší přírodou? K dispozici máte klasiky v podobě Grand Canyonu, národního parku Yellowstone nebo méně obvyklých turistických míst. Že vás začala honit mlsná? Což takhle zamířit do vyhlášených vinařských oblastí a ochutnat výtečné víno, ke kterému budete zakusovat místní speciality?
A když už jsme u gastronomických specialit, nesmíme zapomenout zmínit skvělé jídlo. Pochutnat si můžete na tradičních fish and chips, BBQ, ale třeba také na mořských plodech, pizze, těstovinách, molekulární kuchyni nebo výtečném italském pečivu. To vše můžete spláchnout pivem z místních minipivovarů anebo výše zmíněným vínem.
Moderní stavby, které skvěle doplňují historické skvosty, lákají k návštěvě. Tradiční i vizionářské umění si pak prohlédnete ve zdejších muzeích a u příležitosti výstav, které se v USA pořádají téměř na každém kroku. Milovníci hudby jistě ocení nespočet festivalů a vystoupení.
Kam jet: východ vs. západ USA - Florida - New York - Orlando - Las Vegas - Havaj
Kultura: mentalita američanů - tradiční jídla - etiketa - suvenýry
Můžeme vyrazit na východ do Nové Anglie – kolébky národa. Svůdný je výlet do New Yorku, který omračuje kvapem ulice či velikostí Manhattanu. Věčné léto Floridy svědčí odpočinku, New Orleans zase přitahuje ty, co touží po veselí.
A západ? Tomu nechybí žádná klimatická oblast a krajinný typ. To pochopíme v prériích s bizony, v pouštních zahradách kaktusů nebo až vystoupáme k horstvům s lesoparky, vulkány a ledovci. Bez dechu strneme u divokého Pacifiku v záplavě deštných pralesů a v klenbách sekvojí. Nemluvě o strhující krajině rudých skal a kaňonů Utahu či Arizony. Cestování po západě je spjato s duchem Divokého západu, indiány, kosmopolitním San Franciskem, stravujícím Los Angeles, zářivým Las Vegas či za sněhobílými vrcholky ležící Aspen v Coloradu. Tahle rozmanitá podívaná je nabita magickou podmanivostí a svádí k návratům. Takže: Let’s get on the road…
Ještě před sto lety byla Florida místem džunglí a močálů. Pak, během několika let objevili Američané exotický půvab přímořského státu a učinili z něj ráj na zemi. Prominentů ubylo, ale z floridského Miami dosud dýchá pyšný duch éry marnotratných milionářů.
Miami je tím pravým místem širokých pláží, spoře oděných dívek, kaváren, barů, neonů a noční zábavy. Pocit pohody znásobí výlet do Key West, které proslulo nevázaným stylem života a opovrhováním pravidly zbytku USA.
Je nefalšovaným středobodem amerického snu. Kdo chce tenhle novodobý Babylon pochopit, musí jej zažít – vstřebat jeho výšku, velkolepé mosty, klokot ulice, uvolněnost a zdánlivou bezstarostnost jeho obyvatel. New York je také symfonií barev a zvuků klaksonů či ječení sirén. New York elektrizuje, omamuje a poznamenává – někdy na celý život…
Každý rok zamíří do Orlanda neuvěřitelných 25 milionů turistů – tedy zdaleka nejvíce v celých USA. Tohle klokotající centrum zábavy malých i velkých nemá ve světě obdoby. Disney World, Universal Studios, Mořský svět – to je pouze stručný výčet z mnoha tematických parků a jejich nesčetných atrakcí a lákadel, které slibují vyplnit i ty nejtajnější dětské sny ze světa pohádek, filmů a fantazie.
Jaké je tohle oslnivé město hazardu? Proč jej jedni zbožňují a jiní zatracují? Tyhle otázky si lidé kladou většinou, až se vymaní z jeho kouzla, opustí přeplněné ulice a vydají se vstříc opuštěným pouštím, které jej obklopují. Las Vegas je městem kasin, jejichž noblesa bere dech. Ulice bují zábavou, oslňují výbuchy světel neonů, šokují obřími obrazovkami a uzemňují nepochopitelnými atrakcemi za miliony, miliony a miliony dolarů.
Vítejte v ráji pohádkových možností. Od východu do západu slunce zvou nekonečné pláže, příkré útesy a ukryté zátoky ke koupání, surfování a potápění. To není zdaleka vše. Vždyť Havajské ostrovy to je rovněž exotická příroda, činné sopky, deštné pralesy, ananasová pole, přátelští lidé a polynéská kultura. Havajské ostrovy sedí těm, kdo hledají odpočinek, zároveň uspokojí i nejnáročnější cestovatele bažící po poznání. Co dodat? Snad jen ALOHA - čili vítejte…
Amerika je oproti České republice v mnohém rozdílná. Značné rozdíly panují také v oblasti kultury. Američané jsou nesmírně pohodlní lidé, kteří si na svůj komfort maximálně potrpí. Klasikou zůstává, že rodiny tady vlastní spoustu automobilů. Bez auta jste tady totiž prakticky bezradní a zcela bezmocní. Jednotlivé státy jsou od sebe vzdálené několik stovek kilometrů a to může platit také třeba o zdravotní péči, obchodech anebo školách. A u pohodlí ještě chvíli zůstaňme – například taková běžná šířka americké postele činí 1,6 metru (pro jednoho člověka).
Američané si také velmi zakládání na moderních technologiích, žijí sociálními sítěmi, milují značky, setkávání s přáteli a jejich život je cestování. Chtějí se bavit a užít si každou minutu života, jakoby byla jejich poslední. Každá rodina tady prakticky vlastní rodinný dům anebo alespoň víkendovou chatu. Ceny těchto domů jsou poměrně nízké, což lze přikládat také jejich nevalné kvalitě. Není se proto čemu divit, že jich Američané za svůj život vystřídají rovnou několik.
Z amerických filmů a filmových snímků se nám mohou Američané jevit jako naprosto šílení, nudní a hloupí lidé. Ve skutečnosti to tak ale rozhodně není. Američané jsou velmi usměvaví, vstřícní a rádi vám pomohou v případě jakýchkoli potíží. Na ulicích se na sebe všichni usmívají a ptají se, jak se máte. Leckdy vznikne i příjemná konverzace mezi naprosto cizími lidmi. Prostě Amerika je taková, jaká je právě kvůli lidem, kteří ji dělají skvělým místem.
Co se týče stravy, na tu ale Američané příliš nehledí. Kdo by si ale myslel, že jsou národním jídlem Američanů hamburgery, vyvedeme ho z omylu. Zhruba před necelými sto lety byla typickým národním jídlem tzv. Jambalaya. V prapůvodním receptu byla základní surovinou veverka, později králík, kterého ovšem v průběhu let nahradilo kuře. Oblíbená jsou velmi ostrá jídla a mořské plody, včetně ryb. Třeba v Maine patří k tradičním pokrmům humr vařený v páře, na jihozápadě Ameriky, který značnou měrou ovlivnil mexický vliv, si pochutnávají na fazolích připravovaných na nespočet způsobů, ale i křupavých kukuřičných lupíncích. Sever Ameriky pak patří steakům.
Mezi typické americké pokrmy patří Bacon-Lettuce-Tomato (trojkombinace zahrnující slaninu, salát a rajče), Reuben sandwich (zahrnuje žitný chléb, jemné pastrami a trochu zelí), Philly Cheese Steak sandwich (čerstvá bageta s kousky steaku s nastrouhaným sýrem a dressingem), Kubánský sendvič (kubánský chléb je vystlán šunkou, okurkami a tenkými plátky marinované vepřové krkovice. To vše se zalije máslem a zapeče v kontaktním grilu.), Grilled cheese sandwich (na chleba si Američané namažou máslo nebo majonézu, položí na něj jeden až pět druhů sýra, připlácnou druhý chleba, z obou stran opět namažou máslem a grilují nebo opečou na pánvi).
Co se týče etikety, již výše jsme zmínili, že se na sebe Američané neustále usmívají, ptají se, jak se máte a to samé budou očekávat také od vás. V Americe prakticky neexistují tabuizovaná témata, bavit se tady tak můžete v zásadě o všem možném. Základním stavebním kamenem americké etikety je vypjatý individualismus. Není proto vhodné před ostatními kohokoli pomlouvat. Oblíbené jsou vtipné bonmoty, zdvořilé na návštěvě je chválit a po jídle je celkem obvyklé, že se muži a ženy rozejdou a baví se zvlášť. Pokud hostitelka nemá myčku na nádobí nebo služku, je běžná pomoc návštěvnic s nádobím. Jinak byste tady v zásadě neměli být ničím vykolejení.
Co si přivézt z USA? Oblečení, kosmetiku anebo elektroniku. A vezměme to hned popořádku. Mezi zboží, které se vyplatí v USA nakupovat, patří především a jednoznačně oblečení. Zejména oblečení značkové, které zde stojí zlomek toho, kolik jsme zvyklí platit v ČR. Výhodné je například oblečení značky Guess, Tommy Hilfiger, nebo Nike a Adidas, které tady stojí asi třetinu toho, na co jste zvyklí u nás. Oblečení tady nakoupíte v obřích nákupních centrech, a pokud se vám poštěstí, můžete na jeho nákupu ušetřit díky zajímavým akcím (např. Black Friday, kdy v USA vrcholí opravdové nákupní šílenství). Pozornost věnujte také outletovým obchodům, kde najdete výprodejové zboží z dřívějších kolekcí za velmi přijatelné ceny.
Z kosmetiky tady najdete výrobky vyhlášených známých i těch méně známých značek. Velmi oblíbená jej třeba kosmetika MAC, kterou tady opět zakoupíte za naprosté minimum (v porovnání s cenami u nás).
Kromě oblečení se v USA vyplatí nakupovat také elektroniku. Pozor si však dávejte na to, že na elektroniku je tady záruka pouze jeden rok. Navíc v případě reklamace musíte zboží zasílat zpátky do USA, což se vám rozhodně nevyplatí (zvlášť v situacích, kdy by vám reklamaci prodejce neuznal). Proto se vyplatí vybranou elektroniku dostatečně odzkoušet přímo na místě, s čímž by prodejci neměli mít žádný zásadní problém. Na některé značky dokonce můžete uplatit mezinárodní záruku. Není jich ale moc.
Navštivte náš specializovaný portál Amerika.cz.
Mohlo by se vám líbit
Ocenění udělená odborným časopisem TTG:
Několikanásobný nejlepší touroperátor pro Ameriku
a nejlepší touroperátor pro Asii, Austrálii a Oceánii.
Pravidelně mezi nejlepšími třemi CK pro subsaharskou Afriku
a pro cestování za kulturou, památkami a dobrodružstvím.
Copyright © 1994 - 2025 Cestovní kancelář ESO travel a.s., všechna práva vyhrazena | Zásady ochrany osobních údajů | Nastavení cookies Aira GROUP, Outsourcing IT