Ihned po tom, co do Thajska dorazíte, budete doslova ohromeni záplavou nejrůznějšího zboží, které je turistům k dispozici. Hledáte-li destinaci, kde jsou na potřeby turistů plně připraveni, je Thajsko jasnou volbou.
Pokud prahnete po tradičních thajských suvenýrech, pak se porozhlédněte po drahých kamenech. Thajsko je totiž světovým centrem pro těžbu, zpracování a obchod s drahokamy. Těží se tady zejména prvotřídní safíry, rubíny a zelený jadeid.
Pokud se v kamenech nevyznáte, vždy doporučujeme společnost odborníka. Rozhodně kameny nenakupujte na plážích anebo tržnicích. Pokud si chcete přivézt opravdový originál, zamiřte do center těžby (např. Kanchanaburi, Mae Sot, Mae Sai) nebo do renomovaných obchodů.
Dalším neméně oblíbeným suvenýrem je thajský porcelán. Poznáte ho podle typické šedozelené barvy. Do specializovaných obchodů se dováží z oblasti Sukhothai. Kromě šedozeleného porcelánu můžete narazit také na porcelán pěti barev, který je známý pod označením benčarong.
Dalším typickým suvenýrem jsou i lakované výrobky, například ručně vyráběné vázy, šperkovnice, misky a jiné předměty z bambusu, koňských žíní a přírodního laku. Zajímavostí těchto výrobků je skutečnost, že jejich výroba trvá mnohdy až půl roku, čemuž odpovídají také ceny.
Mezi typické suvenýry dále patří textil. Pokud hledáte opravdu kvalitní hedvábí, Thajsko je jasnou volbou. Hedvábí, které pochází ze severní části Thajska, patří k nejkvalitnějším na světě. Za poměrně zajímavou cenu tady seženete hedvábné košile, kravaty nebo i oblek. Výhodné je také nakupování bavlněného oblečení, které tady pořídíte doslova za pár korun. Vyhlášené je tady i šití na zakázku. Thajci vám během 24 hodin ušijí komplet celý oblek inspirovaný modely světových návrhářů. Aby vám však skvěle padl, počítejte se 2, ideálně pak 3 zkouškami. Vždy si nechte dobré krejčovství doporučit někým zkušenějším a důvěryhodnějším.
Za zmínku jistě stojí také výrobky ze dřeva. Pořídit tady můžete například postavičky slonů a Buddhů nebo výrobky z teakového dřeva.
Neméně zajímavé jsou také výrobky původních horských kmenů, kterých v Thajsku žije na tři desítky. Jejich příslušníci vyrábí například oděvy z ručně tkaných látek, krásné šperky, ozdoby, tašky přes rameno a různé jiné suvenýry.
Pokud si potrpíte na suvenýry, které se dají sníst anebo vypít, pak vám má Thajsko opět co nabídnout. Oblíbeným suvenýrem je orientální koření, thajská rybí omáčka, sušené chilli papričky, chipsy z banánů a tapioky. Z alkoholu můžeme doporučit například rýžovou whisky Mekong nebo třeba rum z cukrové třtiny. Oblíbeným suvenýrem je i zdejší ovoce. To se ale poměrně brzo zkazí.
V Thajsku se používá Thajský baht (THB), který se dělí na 100 satangů. V oběhu jsou papírové bankovky v hodnotách 20, 50, 100, 500 a 1000 THB a kovové mince v hodnotách 25 a 50 satangů a 1, 5 a 10 bahtů. Nejlevnější kurzy nabízejí malé směnárny a banky, platit je možno i kreditními kartami, většinou však s tříprocentní přirážkou.
Co se týče samotných cen, ty jsou povětšinou dvojí – jedny pro Thajce a druhé pro cizince. Například litr a půl vody vás vyjde na 11 korun. Za pivo v obchodě zaplatíte padesátikorunu, v restauraci se cena piva pohybuje mezi 50 a 100 korunami. Za jídlo pro jednu osobu tady zaplatíte asi sto korun. Nejlevnější ubytování začíná už na 200 korunách za osobu a noc. Za vstupné do národních parků zaplatíte mezi 200 až 400 korunami. Za vstup do památečních objektů zaplatíte mezi 20 – 100 korunami. Thajci totiž razí pravidlo, že jejich památky by měly být dostupné všem bez rozdílu, čemuž odpovídají také ceny.
Mohlo by se vám líbit
Ocenění udělená odborným časopisem TTG:
Několikanásobný nejlepší touroperátor pro Ameriku
a nejlepší touroperátor pro Asii, Austrálii a Oceánii.
Pravidelně mezi nejlepšími třemi CK pro subsaharskou Afriku
a pro cestování za kulturou, památkami a dobrodružstvím.
Copyright © 1994 - 2025 Cestovní kancelář ESO travel a.s., všechna práva vyhrazena | Zásady ochrany osobních údajů | Nastavení cookies Aira GROUP, Outsourcing IT