dechberoucí příroda maorská kultura viktoriánská kultura a architektura tichomořská kultura pozůstatky čínských osad hory, lyžování pláže, surfování víno Hobitín z Pána prstenů
Hlavním a nejnavštěvovanějším městem Nového Zélandu je Wellington. Kulturní, finanční a historické centrum je obklopeno svahy posetými viktoriánskou architekturou. Za návštěvu stojí i Auckland, který je doslova prošpikován tichomořskou ostrovní kulturou a nabídkou kvalitních potravin. Christchurch naopak láká na krásné historické uličky a z Dunedinu vyzařuje umělecká atmosféra.
Pokud vás zajímá historie Nového Zélandu, pak se vydejte do muzea osadníků Toitu Otago Settlers, které mapuje lidské osídlení regionu prostřednictvím interaktivních displejů a více než 100 000 objektů. Za zmínku stojí i muzeum Te Papa Wellingtons, kterému se přezdívá muzeum pokladů nebo město Arrowtown Gold mapující budovy a pozůstatky jedné z nejstarších čínských osad Nového Zélandu.
Také Nový Zéland se může pochlubit nespočtem překrásných pláží. Zmíníme třeba pláž Hahei Iconic Kiwi na poloostrově Coromandel nebo izolovanou Wharariki poblíž Farewell Spit. Povinnou zastávkou všech surfařů je zátoka Manu Bay, kterou jste mohli vidět i ve filmu Nekonečné léto (1966). Mezi další oblíbené plážové lokality patří i Wainui na východním pobřeží Severního ostrova, lákající na surfování i odpočinek a Abel Tasman Coast, která vypadá jako dílo zkušeného grafika.
Také milovníci lyžování si tady přijdou na své. Třeba ve středisku Treble Cone najdete vše od náročného sjezdového terénu až po snowboardové bouldery. Coronet Peak je naopak nejstarším střediskem v Queenstownu, které láká na večerní lyžování. Nejlepší lyžařské podmínky na Severním ostrově nabízí Whakapapa a Turoa.
Zapomenout samozřejmě nemůžeme ani na proslulý Hobitín a překrásné Milford Sound. Obě lokality se objevily v legendární trilogii Pán Prstenů.
Hobítín (Hobbiton) je jedním, nikoli jediným místem, které byste měli svou návštěvou poctít. Nový Zéland oplývá přírodními zajímavostmi, ale také množství kulturních a moderních památek. Navštivte okouzlující města, která na vás dýchnou tou pravou atmosférou, anebo zamiřte do zlatokopeckých osad, kde se na původní tradice a kulturu ani v dnešní – vysoce moderní době nezapomnělo. Za zmínku jistě stojí i bohatá fauna a flóra, která je pro Nový Zéland a jeho přilehlé ostrovy typická. Máme pro vás malý itinerář míst, která prostě nesmíte minout.
Největší a podle mnohých turistů a návštěvníků i nejkrásnější a nejzajímavější město Nového Zélandu - Auckland, jehož specifikem je skutečnost, že leží na území, které pokrývá 36 vyhaslých sopek, obývá zhruba milion stálých obyvatel. Právě vyhaslé sopky tomuto místu dodávají jedinečný nádech i reliéf.
Celý terén Aucklandu je kopcovitý a jediné výškové budovy jsou součástí jeho centra. V okolí najdete pouze malebné, doslova jako z pohádky vytržené, domečky, které zabírají díky levné půdě poměrně značnou rozlohu. Hlavní atrakcí Aucklandu je kromě netradičního kopcovitého terénu i nejvyšší věž jižní hemisféry Sky Tower a akvárium Kelly Tarlton´s Sealife s antarktickou expozicí a kolonií tučňáků.
Hlavním městem Nového Zélandu, ale není Auckland, nýbrž Wellington, který je zároveň významným přístavem. Najdete ho na jihozápadním cípu Severního ostrova, u pobřeží Cookova průlivu. Raritou Wellingtonu je skutečnost, že jde o vůbec nejjižněji položené hlavní město světa. Součástí města je nespočet památek, ale i okouzlujících vyhlídek. Jednou z nich je třeba vyhlídka na Wright´s Hill anebo Mount Victoria.
Dalším zajímavým městem je Rotorua na severu Nového Zélandu u stejnojmenného jezera. Město je známé především díky své geotermální aktivitě. Najdeme zde nespočet gejzírů a termálních jezírek. Výjimkou není ani horké bublající bahno a kyselá voda vyvěrající z vulkanické skály.
Přesuneme se k východu Nového Zélandu – konkrétně tedy k městu Nelson, jehož součástí je vyhlášený stejnojmenný národní park. Město (a koneckonců i park) bylo pojmenováno na počest britského viceadmirála Horatia Nelsona, který porazil španělskou a francouzskou flotilu v bitvě o Trafalgar.
Rozlohou sice ne moc velké, přesto však významné je i městečko Kaiteriteri, které obývá asi 2 000 obyvatel. Najdeme ho na severu země a proslulé je zejména tím, že se zde koná oblíbený maraton. Kromě maratonu, ale Kaiteriteri láká také do národního parku Abel Tasman s překrásnými plážemi a malebným okolím plným zeleně.
Na západním pobřeží Jižního ostrova leží přístavní město Greymouth, které bylo založeno už v roce 1865. Greymouth je největším městem celého kraje a nachází se poblíž řeky Grey River. Dříve patřilo mezi významná naleziště zlata, proto se není čemu divit, že zde propukla pravá a nefalšovaná zlatá horečka. I když zástupci koloniální vlády v roce 1860 odkoupili převážnou část Západního pobřeží za 300 britských liber, zůstalo území dnešního moderního Greymouthu v rukou Maorů.
Město Hokitika je známé jako centrum nefritového řezbářství, které sehrálo významnou roli při utváření maorské kultury. Jeho součástí jsou zapomenuté zlatokopecké osady Ross a Hari Hari a trasa vedoucí k působivému údolí ledovce Franz Josef. Kromě něj můžete v okolí obdivovat také ledovec Fox Glacier, který ústí těsně nad úrovní hladiny moře. Se zlatem je úzce spojeno také město Arrowtown, které re nachází podél řeky Arrow a je neodmyslitelně spjato s bouřlivou érou zlaté horečky.
Queenstown je srdcem adrenalinových sportů a krajem vyhlášených vín. Nachází se na Jižním ostrově, podél zátoky jezera Wakatipu. Ne nadarmo je Queenstownu přezdíváno „město cestovního ruchu“. Za pouhý jeden rok ho navštíví asi milion turistů! Zajímavostí jistě je, že tady byl vůbec poprvé na světě provozován bungee jumping. Kromě toho ale ve městě najdete i visutou lanovou dráhu s panoramatickým výhledem nebo přístaviště s proslulým parníkem TSS Earnslaw, který je stále v provozu.
Na východním pobřeží Jižního ostrova naleznete i městečko Kaikoura, které bylo nechvalně známé pro svůj drastický lov velryb. Velryby se tady ale už dneska neloví, proto sem míří turisté z celého světa, aby je mohli pozorovat ve svém přirozeném prostředí.
Největším městem Jižního ostrova je nepochybně Christchurch, který obývá asi 360 000 obyvatel. Turistické dění je v tomto případě situováno kolem historického centra města a přilehlých národních parků. Město bohužel v roce 2011 poznamenalo ničivé zemětřesení, které na něm zanechalo nesmazatelné stopy.
Naši krasojízdu po novozélandských městečkách zakončíme Dunedinem. Ten je dle mnohých turistů a cestovatelů považován za vůbec to nejkrásnější město země. Nejznámější stavbou Dunedinu je nepochybně nádražní budova Dunedin Railway Station. Na náměstí Anzac Square byla postavena roku 1906 a její dominantou je vysoká hodinová věž. V Dunedinu můžete však objevovat také nejstarší novozélandskou univerzitu, která sídlí v historicky zajímavých budovách včetně komplexu budov hodinové věže. Vynechat byste ale neměli ani návštěvu zdejší botanické zahrady, která hraje všemi barvami prakticky v kteroukoli část roku.
Nemůžeme začít žádnou jinou památkou, než proslulým Hobitínem. Asi každý ví, kde se natáčela proslulá trilogie Pán prstenů. A mnozí dokonce tuší, že na Novém Zélandu existuje místo, které vás může přenést do tajuplného příběhu s nezaměnitelnou novozélandskou přírodou a jedinečnými sceneriemi.
Tímto místem je Hobitín (Hobbiton), který je součástí menší soukromé farmy v Matamata. Do malebné vesničky se můžete vydat na dvouhodinovou exkurzi, během níž navštívíte všechna místa, která jste viděli ve filmech. Jde třeba o Hobit Holes (Dno pytle) nebo The Green Dragon Inn (hospůdka Zelený drak), což je přesná replik, kterou známe z filmů.
Ale Nový Zéland to není jenom Pán prstenů. Místo láká také k návštěvě starších i moderních památek. Další z nich je třeba nejvyšší věž jižní hemisféry Sky Tower nebo proslulé Polynéské lázně, které jsou součástí města Rotorua. Jakmile do města vkročíte, pravděpodobně vás začne v nose pálit typický sirný zápach plynů unikajících z nitra země. Není se proto čemu divit, že se zde nacházejí největší termály země
Milou povinností každého cestovatele je jistě návštěva hlavního města Nového Zélandu – Wellingtonu. Mezi největší lákadla tohoto místa patří nepochybně pozemní 612 metrů dlouhá lanová dráha spojující centrum města s příměstskou částí Kelburn, kde sídlí městská botanická zahrada. Za zmínku jistě stojí také zdejší ZOO a muzeum.
S Novým Zélandem je nepochybně spojena také zlatá horečka. Do dnešních dnů ji připomínají dvě zlatokopecké osady Ross a Hari Hari, které jsou součástí města Hokitika. Bouřlivou éru připomíná také Arrowtown, od něhož je to jen kousek k mostu Kawarau Bridge.
Vůbec prvním novozélandským národním parkem byl park NP Tongariro, který leží uprostřed Severního ostrova a dosahuje rozlohy 796 km². Jeho součástí je nespočet činných sopek. Shodou okolností zde najdeme i dvě z nejaktivnějších sopek na světě Ngauruhoe a Ruapehu. V parku ale najdete též řadu posvátných maorských míst a nespočet cyklistických stezek. Jen pro zajímavost – pokud byste spojili dvě největší stezky Tongariro Northern Circuit a Round the Mountain Track, bude vám výprava trvat neuvěřitelných osm dnů!
Dalším – možná méně obvyklým parkem je NP Abel Tasman. Ten je lemován překrásnými plážemi s běloskvoucím pískem a tyrkysovým mořem, stejně jako hustou sítí cest a cyklostezek. Součástí parku jsou i tradiční chaty, kde se můžete občerstvit a pochutnat si na tradičních specialitách. K dispozici je i nespočet půjčoven kajaků.
Národní park Nelson Lakes je součástí stejnojmenného města Nelson a opět představuje jednu zajímavou raritu. Na horách tohoto parku se nachází ski areál, ve dvou hlavních jezerech se můžete (během léta) koupat anebo chytat ryby. Dominantou parku jsou zmíněná jezera Rotoiti i Rotoroa s bohatou základnou pstruhů. Břehy jezer jsou upraveny na oblázkové pláže. Pokud vás přestane bavit plavání anebo chytání ryb, vypůjčte si loďku a nenechte si ujít jedinečnou plavbu při západu slunce.
Další z novozélandských parků nese název Mount Aspiring a založen byl v roce 1964. Park je perfektně vyváženým koktejlem odlehlé divočiny, vysokých hor a nádherných říčních údolí. Ve své podstatě jde o pravý a nefalšovaný ráj trempů a horolezců - zdejší výhledy a scenérie jsou nekonečné, pohlcující a nezapomenutelné. Park se rozkládá na 3 500 metrech čtverečných a je třetím největším na Novém Zélandu a nabízí okouzlující výhledy na sousední Alpy.
Vyměňte běloskvoucí pláže a tyrkysové moře za něco mnohem akčního. Zamiřte do parku Waimangu, jehož součástí je stejnojmenný gejzír – shodou okolností ten největší na celém světě, který byl činný v letech 1900 – 1904. Mohutný sloupec vody dosahoval až neskutečných 500 metrů. Nyní je z gejzíru ale pouze jezero, které přesto stojí za návštěvu.
Naší poslední zastávkou je NP Moon Crater v Taupu. Park je součástí oblasti Rotorua a nabízí jedinečný pohled na kráter sopky s typickým sirným zápachem.
Nový Zéland je známý také pro své sirné a termální oblasti. Jednou z nich je například Whakarewarewa nedaleko malebného městečka Rotorua. Součástí Whakarewarewy jsou největší lázně na Novém Zélandu, nespočet sirných pramenů, horká kyselka vyvěrající z útrob země i oblíbené horké bahno s léčivými účinky.
Další z termálních oblastí je Wai-O-Tapu, která je považována za tu vůbec nejbarevnější termální oblast Nového Zélandu. Wai-O-Tapu totiž hraje tyrkysovou, oranžovou, červenou, žlutou, šedou i zelenou. Zkrátka a dobře - radost pohledět!
Zdejší termální oblasti mají na svědomí činné vulkány Nového Zélandu. Jedním z nich je například vulkán Ruapeh. Společně se sopkou Ngauruhoe patří Ruapehu mezi nejaktivnější sopky světa.
Nový Zéland ale nabízí také nespočet okouzlujících vyhlídek. Třeba tu, ke které se dostanete lanovkou při prohlídce hlavního města Wellingtonu. Její název je Victoria a nabízí neuvěřitelné výhledy po okolí. Krásné výhledy ale poskytuje také vrchol Bob´s Peak.
Během svých toulek budete doslova fascinováni okolní přírodou a scénickými údolími. Zamiřte proto do Buller Gorge nebo údolí ledovce Franz Josef. Neméně úchvatné jsou i skalní soutěsky Shotover River a Pukerangi. A propos – víte, že soutěsku Shotover River si můžete „proletět“ na speciálně upraveném člunu? Pokud jste prozkoumali hlavní ostrov Nového Zélandu, vydejte se na člunu prostřednictvím Cookovy úžiny na Jižní ostrov.
Nový Zéland je prošpikován nejen aktivními sopkami a vyvěrajícími termálními jezírky, najdete tady také obří jezera, jejichž okolí je povětšinou upravené v malebné pláže. Jedním z nejznámějších jezer je nepochybně jezero Taupo, které je díky své rozloze vůbec tím největším v celém Novém Zélandu.
Jezero leží ve středu Severního ostrova, v nadmořské výšce 356 metrů. Má 193 km dlouhé pobřeží, hloubku až 186 metrů a rozlohu 616 km². Také vznik jezera je poměrně zajímavý. Nachází se totiž na místě původního vulkánu. A právě činné vulkány přispěly ke vzniku známých gejzírů. Jedním z nich je třeba gejzír Lady Knox, který je součástí oblasti Wai–o Tapu.
Během cesty k jezeru Taupo můžete zahlédnout i malebnou oblast s vodopády a divokými vodami Huka Falls
Za zmínku jistě stojí také jezero Wakatipu, které brázdí starý, ale stále funkční parník TSS Earnslaw. Během projížďky se můžete kochat překrásnou hornatou krajinou v okolí.
Nový Zéland je ale také plný malebných fjordů. Jedním z nich je třeba fjord Milford Sound, který můžete opět znát ze slavné Tolkienovy ságy. Na místě se natáčely scény z Isengardu, Lothlorienu a Amon Henu. Kromě fjordu Milford Sound je známý i fjord Doubtfull Sound.
Novozélandská příroda je ovšem plná kontrastů – na jedné straně horké, ze země vyvěrající prameny, na druhé obří ledovce a ledovcová údolí. Jedním z nich je i proslulý ledovec Fox Glacier, který ústí těsně nad úrovní hladiny moře. Přitom ale padá z 2 600 metrů a je naší poslední pomyslnou novozélandskou zastávkou.
Asi každý turista, cestující po Novém Zélandu, si odtud bude chtít přivézt něco, co mu bude zdejší zážitky a neuvěřitelně rozmanitou krajinu dennodenně připomínat. Na rozdíl od některých jiných zemí jsou novozélandské suvenýry vesměs velmi kvalitně zpracovány. Mezi ty nejžádanější patří maorské řezbářské práce ze dřeva, kostí a také z tzv. greenstonu neboli jadeitu. Nerost je nejčastěji zpracováván na jednoduché vkusné přívěšky, náramky, manžetové knoflíky nebo nožíky k otevírání dopisů.
Dalším neméně oblíbeným suvenýrem jsou ozdoby a šperky ze zelených nebo modrých mušlí, kterým se tu říká „paua". Místními oblíbené přívěšky na krk se vyrábí z kostí ale také z kopálu – pryskyřice stromů kauri nebo ze zkamenělého dřeva. Za zmínku jistě stojí také zdejší rukodělci, jejichž výrobky jsou nejen vkusné, ale také velmi pěkné a precizně zpracované. Oblíbeným materiálem je kámen, dřevo, sklo a kov.
Zajímavým vývozním artiklem jsou také kůže a kožešiny. Z těch se vyrábí pláště, kabelky a klobouky. Z ovčích kožešin pak předložky, koberce, přehozy, ale také oděvy, boty a pokrývky hlavy. Vše je k dostání jak v přírodních barvách (bílá, hnědá a černá), tak i barvené. Dámy tady jistě zaujmou pečující a hojivé krémy z manuky (čajovníku).
Za zmínku jistě stojí i termální bahno , které se tady používá k výrobě kosmetických masek a zábalů. Pokud hledáte dárek k osobní spotřebě, pak se zaměřte na novozélandské víno a whisky , které mají svou nespornou kvalitu a tradici. Mezi vyhlášené značky patří třeba whisky Wilsons a 45 South. Zajímavostí je i medová vodka a kvalitní novozélandský med, který se do vodky přidává.
Pokud nechcete za suvenýry utrácet, můžete si odsud odvézt modře zbarvené škeble , které jednoduše nasbíráte na zdejších plážích.
Mohlo by se vám líbit
Ocenění udělená odborným časopisem TTG:
Několikanásobný nejlepší touroperátor pro Ameriku
a nejlepší touroperátor pro Asii, Austrálii a Oceánii.
Pravidelně mezi nejlepšími třemi CK pro subsaharskou Afriku
a pro cestování za kulturou, památkami a dobrodružstvím.
Copyright © 1994 - 2024 Cestovní kancelář ESO travel a.s., všechna práva vyhrazena | Zásady ochrany osobních údajů | Nastavení cookies Aira GROUP, Outsourcing IT