MYANMAR (BARMA) - desítky rozmanitých etnických skupin velice milých a přátelských obyvatel. Krajina nebetyčných hor i rozlehlých planin. Při posezení u sklenky pravého barmského čaje v některé z nesčetných čajoven se lze lehce přenést do dob dávno minulých, beze spěchu a současného shonu.
Pokud se chystáte navštívit Myanmar, je potřeba si obstarat vízum. Vízum vyřizujeme na základě potvrzení ubytování přes partnerskou cestovní kancelář. Nutné dodat barevnou fotokopii hlavní strany pasu a jednu fotografii. Vyřízení trvá 4 – 6 týdnů.
Povinná nejsou žádná očkování.
Přestože má Myanmar pouze jeden úřední jazyk - barmštinu - hovoří se zde několika desítkami jazyků, mezi nimiž je i angličtina.
+ 5 a půl hodiny proti SEČ.
Elektrická síť pokrývá pouze části střední a východní Myanmy, většina elektřiny je dodávána jedinou hydroelektrárnou v Lawpitě. Okrajová místa Myanmy jsou elektrifikována místními generátory či malými hydroelektrárnami. Výpadky proudu jsou běžné. Napětí 230 V, 50 Hz. Zásuvky jsou většinou s třemi zdířkami do trojúhelníku, objevují se i thajské s 2 zdířkami.
V Myanmaru není stálý česky mluvící průvodce. V ceně je asistence místní partnerské CK, u níž lze také využít fakultativních výletů. Dále je možnost vodních sportů či zapůjčení bicyklů.
Národní měnou je kyat (čat), který se dělí na 100 pya. Zajímavostí je, že mince v Myanmaru neexistují.
Co se týče peněz a placení, stále zde koluje celá řada mýtů. Obecně však platí, že dolarových obchodů v Myanmaru ubývá a turistům se vyplatí vyměnit místní měnu. Pokud do Barmy přeci jen vyrážíte s dolarovými bankovkami, měly by být zachovalé. Počítejte také s tím, že na některých místech mohou mít obchodníci problém s ohnutými nebo pomuchlanými bankovkami a nemusí je přijmout. Co se týče výměny peněz a plateb kartou, doporučujeme vybrat dostatečné množství finančních prostředků na celou dobu pobytu v bankomatu na letišti. Přiměřený výběr je cca 1 000 000 kyatů pro 3 lidi na 2 týdny pobytu. Bankomatů je v zemi jen několik a navíc se může stát, že v nich dojdou peníze. S platbami kartou tady nepočítejte.
Problematické jsou takové bankovky, které jsou starší než rok vydání 2012. Obchodníci je nemusí vzít vůbec, případně na ně dostanete horší kurz. Absolutní limit na rok vydání je 2006 – cokoliv staršího neuplatníte nikde.
Obecně se říká, že Myanmar je levná země. To ovšem pro turisty neplatí. Za jídlo a ubytování si tady připlatíte. Odměnou vám však budiž okouzlující země Pagod a neskonalé přírodní krásy. A kolik co vlastně stojí?
Pro Myanmar je typické tropické podnebí s horkými vlhkými léty a teplými zimami. Střídají se tři období. Od února do května bývá nejtepleji a také srážky jsou minimální. Od května do října je monzunové období, vyznačující se velkými vedry, téměř denně však prší. Od října do února je chladněji. Zemí zhruba v její polovině prochází obratník Raka. Podnebí je převážně tropické, počasí ovlivňují monzunové větry přinášející buď vlhký nebo suchý vzduch. V Myanmě panují tři období – sucho a horko, vlhko a horko, sucho a méně horko. Nejdeštivější období je mezi květnem a zářím, největší horko bývá v dubnu, nejsušší bývá období mezi prosincem a březnem. V souvislosti s globálními změnami klimatu však i toto rozdělení přestává platit a může stát, že i na konci listopadu zažijete lijáky.
Mohlo by se vám líbit
Ocenění udělená odborným časopisem TTG:
Několikanásobný nejlepší touroperátor pro Ameriku
a nejlepší touroperátor pro Asii, Austrálii a Oceánii.
Pravidelně mezi nejlepšími třemi CK pro subsaharskou Afriku
a pro cestování za kulturou, památkami a dobrodružstvím.
Copyright © 1994 - 2024 Cestovní kancelář ESO travel a.s., všechna práva vyhrazena | Zásady ochrany osobních údajů | Nastavení cookies Aira GROUP, Outsourcing IT