Dovolená na Kubě

Kuba mapa

Kuba v kostce

tradiční architektura Stará Havana Trinidad Camagüey noční život cuba libre kubánská salsa kubánští hudebníci zříceniny kávové farmy nejstarší kavárny na světě kohoutí zápasy rodea potápění a šnorchlování pláže kubánský krokodýl nejmenší žába světa potápění a šnorchlování koncerty hudební festivaly jazzové kluby revolucionářská historie muzea

Nemůžeme začít jinak, než tradiční architekturou, která je pro tuto zemi typická. Stará Havana je pokladnicí plnou připomínek na dávné časy i významné osobnosti. Trinidad naopak patří mezi jedny z nejzachovalejších měst Karibiku. Camagüey je naproti tomu turisticky atraktivní koloniální město se specifickou architekturou, které bylo roku 2008 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Láká vás noční život a kubánské bary, kde teče cuba libre proudem? Vydejte se do nočních pulzujících ulic, kde na vás čekají kabarety mapující bohatý předrevoluční život. Zatančete si v rytmu kubánské salsy nebo si poslechněte produkci kubánských hudebníků.

Za exkurzem do historie se můžete vydat k několika významným zříceninám, které jsou připomínkou honosných hotelů, starobylých domů významných osobností i běžných občanů Kuby. Navštivte kávové farmy a plantáže i jednu z nejstarších kaváren na světě, která je součástí chráněné biosférické rezervace.

Chybět nesmí ani návštěva kohoutích zápasů nebo místního rodea. Odpočinek hledejte na překrásných kubánských plážích, které patří mezi ty nejkrásnější na světě. Milovníci přírody si přijdou na své během pozorování divoké zvěře. Vidět tady můžete kriticky ohroženého kubánského krokodýla, nejmenší žábu světa, hnízdící plameňáky, kraby, želvy i leguány.

Oddávat se můžete také celé řadě sportovních aktivit, z nichž zde jednoznačně vede potápění a šnorchlování. Kuba je proslulá také svými koncerty a hudebními festivaly, jazzovými kluby s živým vystoupením umělců, revolucionářskou historií a nespočtem pevností, z nichž mnohé jsou přestavěny na muzea.

Výběr dovolené – kdy a kam jet?

Možná, ale přesně nevíte, jakou destinaci pro dovolenou na Kubu vybrat. Možná si nejste jistí vstupními formalitami, nebo tím, jak vypadá běžné ubytování během dovolené. Nechte si poradit!

Hlavní turistická sezona na Kubě se kryje s naší zimou. Zatímco u nás je mrazivo, na Kubě se pláže pomalu zaplňují. Chcete na Kubě prožít třeba Silvestr? Mrkněte do kategorie „silvestrovské pobyty“. Ohromné množství zájezdů potom najdete v sekci „last minute Kuba“, kde vás navíc potěší příjemné ceny. Pro milovníky poznávání je potom určena sekce poznávací zájezdy na Kubu.

POČASÍ NA KUBĚ
Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu: den °C 26 26 27 27 29 30 30 30 29 28 27 26
Průměrná teplota vody °C 25 25 25 25 26 27 28 28 28 28 27 26
Průměrné měsíční srážky (mm) 71 46 46 58 119 166 124 135 150 173 79 58

Nejoblíbenější destinace

Dovolenou na Kubě můžete prožít v mnoha lokalitách – a záleží i na tom, zda chcete prožít dovolenou v klidu na některém z ostrůvků, nebo zda dáváte přednost ruchu větších letovisek, jako je například kubánské Varadero.

  • Havana – chcete poznat koloniální památky, projít se po legendární pobřežní promenádě Malecón a posedět nad rumovým koktejlem ve slavné hospůdce La Bodeguita del Medio? Vydejte se do Havany, metropole Kuby, která má své nezaměnitelné koloniální kouzlo.
  • Varadero – vydejte se do největšího letoviska Kuby a dost možná i celého Karibiku. Varadero je nejoblíbenější místo na Kubě, ročně sem přijíždí okolo milionu turistů. Zázemí má Varadero perfektní – ať už jsou to školy potápění nebo kubánské bary.
  • Cayo Coco – když si chcete užít klid a nádherné pláže, vydejte se na dovolenou na sever Kuby do souostroví Jardines del Rey, kde leží panenský ostrov Cayo Coco. Ten nabízí více než dvacet kilometrů pláží, klid a pohodu. Navíc jsou tu skvělé podmínky pro potápění.
  • Cayo Largo – vydejte se na jižní pobřeží Kuby do souostroví Cannareos, ve kterém leží i Cayo Largo. Ostrov, který nemá stálé obyvatele a jehož jižní pobřeží je zaslíbeno turistům. Pláže jsou jako z katalogu a pozor – jde o jediné místo na Kubě, kde je tolerovaný nudismus.
  • Cayo Guillermo – prožijte dovolenou na ostrově, jehož největším pokladem jsou jeho panenské pláže. Cayo Guillermo je sousedem ostrova Cayo Coco a dovolená tady se ponese v duchu klidu, relaxu a nikým nerušeného odpočinku.
  • Cayo Santa Maria – zažijte dovolenou na ostrůvku, kde vůbec první turistický resort vznikl až v roce 2001. Dlouhé pláže, na kterých je minimum turistů, perfektní a luxusní zázemí a možnost vydat se na průzkum korálů pod hladinu. Tohle je ráj!

Suvenýry

Asi žádný turista, cestující na Kubu, si nenechá ujít příležitost přivézt domů pravý kubánský doutník , rum anebo další suvenýr, který je pro Kubu typický. Pokud jde o doutníky slavných značek – např. Cohiba, Hoyo de Monterey nebo Monte Christo, v oficiálních kubánských obchodech a duty free shopech na letištích za ně zaplatíte tolik jako u v trafice (cca 800 Kč/kus). Pokud chcete ušetřit, budete holt nuceni nakupovat na pláži a v menších obchůdcích u místních. Počítejte ale s tím, že tyto doutníky budou neoznačené a odvézt si jich z kuby můžete přesně dvě krabice na osobu. A jak takový kvalitní doutník vybrat? Mezi základní ukazatele kvality patří jeho tuhost, barva a pružnost – při výběru se nerozpakujte doutník z krabice vyjmout, promnout jej mezi prsty nebo i ohnout – objeví-li se na něm prasklinky nebo se dokonce začíná drolit, dejte se rychle na ústup.

Žena s doutníkem

Ale abychom nezapomněli ani na další suvenýry, přesuňme se ke kubánskému rumu (El Ron). Ten nejlepší hledejte pod označením Havana Club. Nepleťte si ho ale s naším Havana Clubem, který prodává pouze Añejo Blanco. Tady berou Añejo Blanco spíše jako podřadný druh a k prodeji vám nabídnou Añejo Especial, Añejo Reserva a dále Añejo 7 Años a Añejo 15 Años. Ty lepší a kvalitnější rumy vybírejte dle barvy. Rum by měl mít tmavou, poněkud nazlátlou barvu.

Dalším zajímavým artiklem je také kubánská káva. Pozor ale na kávy, které se prodávají pro místní potřebu, takové vás totiž obvykle zklamou a tak si přejte exportní kvalitu. Jistotu a nejlepší ceny dostanete, stejně jako u rumu, na letištích. Pravá kubánská má silnou aromatickou vůni a chuť nepřepálené kávy.

Rum

Mezi další suvenýry můžeme řadit kubánský med, hudební nahrávky, nejrůznější výsledky rukodělné činnosti – od sošek, přes vyřezávané zvonkohry, až po barvené látky nebo oděvy s motivem Havany. Zajímají vás další informace o suvenýrech nebo nákupech na Kubě? Navštivte tuto stránku.

Kultura

Kulturní život je na Kubě zastoupen zejména hudbou a tancem. Se životem Kubánců jsou neoddělitelně spojeny žhavé rytmy stylu son, cha-cha-cha, rumby a salsy. Co se týče kulturního kalendáře, ten doplňují akce z oblasti baletu, užitého umění a filmu. V červenci vrcholí kulturní akce karnevalem a "Slavnostmi ohně" (kterým místní říkají Fiesta del Fuego) ve městě Santiago. Zajímavé je zdejší promíchání náboženství. To v sobě spojuje katolickou víru s africkými prvky.

Servírka

A s oslavami i festivaly je neodmyslitelně spjato množství dobrého jídla a pití. Na Kubě, byť ji obklopují moře a oceány, se konzumuje zejména vepřové, drůbeží a hovězí maso. Tato masa se nejčastěji marinují a poté grilují. Pokud tedy patříte mezi milovníky grilovaček, přijdete si na Kubě na své. Mezi nejoblíbenější marinády patří ty pomerančové a citrónové, které Kubánci používají také jako zálivku na zeleninu nebo sladké brambory.

Na zeleninu si Kubánci příliš nepotrpí. Proto je v jejich jídelníčcích zastoupena jen velmi poskrovnu. Nejčastěji tady vaří s rajčaty, paprikami a česnekem. Z ovoce si naopak oblíbili divoké kubánské banány, které se připravují jak na slano (jako zelenina), tak i na sladko, přičemž nejčastěji se podávají smažené.

Typické kubánské menu začíná sladkým pokrmem (nejčastěji tedy ovocným salátem), po kterém následuje hustá polévka (frijoles negros), jako hlavní chod je podáváno kuřecí nebo vepřové maso, přílohou bývá nejčastěji rýže s tmavými fazolemi (moros y cristianos) nebo kubánské sladké brambory (boniatos). Mezi tradiční kubánská jídla patří Polomilla steak – smažené vepřové maso s černými fazolemi, cibulí a petrželkou, Congri – pečené vepřové maso s černými fazolemi a rýží a Aroz morro – rýže s fazolemi.

Maso a cibule

Co se týče společenské etikety na Kubě, ta vám pravděpodobně nebude dělat větší problémy. Kubánci jsou milí a veselí lidé, kteří si cizinců nesmírně váží. Sami totiž vydělávají něco mezi 5 až 15 eury za měsíc, proto je pro ně každý cizinec pravým a nefalšovaným milionářem. Pro Kubánce platí na ostrově jiná pravidla než pro cizince, proto je dobré zdržet se všeho, čím byste mohli dostat Kubánce nechtěně do problémů. Například jako cizinec budete mít na Kubě před místními ve všem přednost, ať již budete stát ve frontě v obchodě či v bance. Pokud budete stát v dlouhé frontě, pravděpodobně vás budou vybízet, abyste nečekali a šli dopředu, přičemž v nikom nevzbudíte nežádoucí reakci.

Čeho byste se měli naopak vyvarovat, je nejrůznější obchodování. Pokud vás při něm přistihne policista (a vezměte jed na to, že přistihne, protože udávání je tady na denním pořádku), ponesete za své neuvážené chování vinu nejen vy, ale také Kubánec, s nímž jste chtěli obchodovat. Vyhněte se také diskuzím o politice a vyvarujte se sdělování osobních názorů, které mohou Kubánce urazit. Mějte také na paměti, že každý státní zaměstnanec může přijít o práci, pokud někdo uslyší, jak špatně mluví o zdejším systému. Co se týče žen, těm tady není doporučeno, aby se ve večerních hodinách pohybovaly bez doprovodu a na místech, kde se turisté až tak často nevyskytují. Ženy by se také neměly vyzývavě oblékat mimo turistické resorty, protože to může místní opět nevybíravým způsobem pohoršovat.

Vstupní formality

Pokud se vydáte na na Kubu, tak při vstupu do země je nutné předložit vstupní turistickou kartu. Tuto turistickou kartu Vám vyřídíme v Praze za poplatek 950,- Kč. Kromě této formality vám nic jiného nebrání v tom, užít si svou letošní dovolenou.

Ubytování na Kubě

Kuba nabízí nepřeberné možnosti ubytování. Své si tady najdou ti, kterým stačí jednoduché, ale účelné ubytování v hotelech se dvěma nebo třemi hvězdičkami, jsou tu ale i desítky hotelů, které se mohou pochlubit čtyřmi i pěti hvězdami za názvem. Záleží na vás, čemu dáte přednost. Na Kubě jsou dokonce i resorty na privátních ostrůvcích, resorty pro dospělé, na ostrůvku Cayo Coco se nabízí bydlení v bungalovech nad vodní hladinou a v lokalitě Playa del Este si dokonce můžete pronajmout vilu.

Kuba

Očkování

Chystáte se na dovolenou na Kubu? Pak vězte, že není potřeba žádné zvláštní očkování!

Jak se domluvit?

Úředním jazykem Kuby je španělština, pokud tedy ovládáte základy tohoto jazyka, pak se bez problémů domluvíte. S angličtinou pak pochodíte jen v turistických centrech.

Kuba a měna

Oficiální měnou je kubánské peso, které však turisté nesmí mít u sebe. Veškeré ceny pro turisty jsou v konvertibilním pesu (CUC). Použití platebních karet je velmi omezené, výběr hotovosti pouze přímo v bance. A pozor - na Kubě nejsou bankomaty!

Kuba – další informace

Jaké jsou místní delikatesy, kdy je na Kubě nejlepší počasí a co by měl člověk dodržovat? Všechny základní a důležité informace o Kubě najdete na příslušné stránce.

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie