KOSTARIKA - tak tuto půvabnou a sympatickou středoamerickou zemi kdysi pojmenoval Kryštof Kolumbus.
Kostarika je také často nazývána Švýcarskem Střední Ameriky a jedním z posledních rájů na zemi. Naleznete zde téměř čtyřtisícové hory, pobřeží dvou oceánů, nedotčené tropické pralesy, pláže lemované kokosovými palmami, vodopády, činné sopky a jezera. Tato překrásná středoamerická země má návštěvníkům co nabídnout.
Kostarika patří do tropického podnebného pásu, přičemž nejteplejší jsou obvykle oblasti okolo pobřeží. Průměrné teploty se tady pohybují okolo třiceti stupňů Celsia. Léto v Kostarice trvá od prosince, do dubna, zima naopak od května do listopadu. I zde narazíte na období dešťů a období sucha. Období dešťů trvá v Kostarice od května do listopadu a období sucha pak od prosince do dubna. Ideální doba pro návštěvu je od prosince do konce dubna, kdy zde panuje místní léto. Počítat ale musíte se srážkami, které mohou být v některých oblastech dosti vydatné.
Co se týče nákupních možností, těch je v Kostarice opravdu nepočítaně. Z oblíbených suvenýrů jistě nesmíme opomenout skvělou kostarickou kávu, kterou můžete nakupovat v balíčcích nebo celých taškách za velmi příznivé ceny. Počítejte ale s tím, že dárkové obchody ji většinou prodávají dost draze. Na druhou stranu ji dostanete v krásném dárkovém balení, které můžete ihned darovat. Levněji a stejně kvalitně (ale bez zdobného zabalení) ji pořídíte v běžných obchodech.
Další upomínkou na Kostariku je národní kávový likér „Café Rica“. Pokud rádi mlsáte a milujete čokoládové výrobky, přivezte si s sebou pravou kostarickou čokoládu, která patří k těm nejlepším ve Střední Americe. Nejčastěji ji seženete obalenou kolem exotického ovoce nebo kávových zrnek. Což je kombinace, které se prostě neodmítá. Vzácným suvenýrem jsou také sošky ze dřeva anebo kůže. Tady ale počítejte s tím, že jsou poměrně drahé, přesto však velmi kvalitní.
Z dřevěných výrobků můžeme jmenovat například salátové mísy, talíře, tácy a další doplňky do kuchyně nebo skříňky na šperky. Za zmínku jistě stojí i zdejší krásný nábytek. Jeho převoz do rodné domoviny je ale poněkud komplikovaný. Z kožených výrobků si colodomů můžete odvézt třeba oblečení, tašky, boty a další módní doplňky. Kůže je zde poměrně levná, je však, ale dobré ověřit její pravost.
Značný výběr suvenýrů najdete v San José. Skvělými nákupními možnostmi jsou ale také menší vesnice, kde se tradiční výrobky přímo vyrábí. Vydejte se třeba do Sarchí, kde uvidíte výrobu dřevěných suvenýrů a tradičně pomalovaných replik vozíků, které byly v dávných dobách používány k přepravě úrody. Nesmírné oblíbené jsou také šperky, výrobky z hlíny, vlny a doutníky.
Kostaričané si velice potrpí na kulturu v oblékání. Ženy zde mají například zakázáno opalovat se nahoře bez. Zajímavostí je také rozdělení na jednotlivé třídy. Venkované a pracující třída se podřizují lidem s vyšším postavením a k lidem s jinou barvou pleti se chovají poněkud zdrženlivě.
Při návštěvě Kostariky respektujte také to, že místní lidé jsou velmi silně katolicky zaměření. Jejich sepětí s vírou je bouřlivě oslavováno během týdne Semana Santa, což je směsice průvodů a karnevalů, kdy se celá země téměř zastaví, a oslavují se Velikonoce. Mezi další významné svátky patří 2. srpen - den výročí sv. Marie. Je to den, kdy se místní zařadí do průvodu, který se vydává hlavního města San Jose do 30 km vzdáleného Cartaga.
Kostaričané slaví také 19. březen, na který připadá svátek Svatého Josefa, 11. duben, na který připadá Den Juana Santamariny, 1. květen zde tradičně slaví Den práce, 26. května svátek Božího těla, 29. června svátek svatého Petra a Pavla, 25. července výročí připojení provincie Guanacaste od Nicaraguy, 15. září, kdy se slaví Den nezávislosti, 2. listopadu Dušičky a na 25. prosince připadají na Vánoce. Oslavy Nového roku se tradičně slaví prvního ledna.
Na oslavách nesmí chybět dobré jídlo a pití. Jídlo je totiž důležitým aspektem kostarické kultury, mnoho rodinných sešlostí a oslav se točí právě kolem něj.
A když jsme se zmínili o jídle, nesmíme vynechat ani tradiční kostarické pokrmy. Co se týče kostarické kuchyně, ta je většinou charakterizována jako prostá, jednoduchá a lehká. Výjimku tvoří pouze speciality převzaté z Karibiku, které jsou na místní poměry dosti kořeněné. Místní kuchyni významně ovlivnili Španělé.
Základem jídelníčku jsou rýže a fazole. Ty Kostaričané přidávají prakticky do každého hlavního jídla. Neméně významné jsou také brambory, čerstvé tropické ovoce a zelenina. Zajímavostí je tzv. zeleninový banán, kterému se také říká plantýn nebo plantejn. Ten obsahuje velké množství škrobu a hodí se tak k tepelné úpravě. Nezralejší plody jsou většinou součástí slaných jídel, ty které jsou dostatečně zralé, najdete v jídlech sladkých. Co se týče masa, také to Kostaričané hojně konzumují. Mezi nejoblíbenější druhy patří vepřové a hovězí. Oblíbené jsou ale i ryby a kuřecí maso. Ryby se nejčastěji upravují smažením, ale mohou být také grilované nebo pečené.
Mezi místní produkty patří například maniok, arakača jedlá či čajot, který je rostlinou z čeledi tykvovitých, z níž se konzumují plody, mající tvar hrušky, ale i hlízy a listy. Z ovoce tady zbožňují graviolu, která má sladkou bílou dužinu stejně jako kvajáva kostarická. Za zmínku jistě stojí také rambutan, který je ostatním červeným ovocem s bílou dužinou. Chuťově vám bude možná připomínat liči. Oblíbené jsou také oříšky kešu.
Národním kostarickým jídlem je již zmíněná kombinace fazolí a rýže – tzv. gallo pinto. To se většinou připravuje ze zbytků z předchozího dne a konzumuje se většinou ke snídani.
Dalším neméně oblíbeným pokrmem casado. To se skládá z rýže, černých fazolí, salátu, banánu zvaného maduro a masa, které si můžete vybrat dle libosti. Oblíbené jsou také taštičky plněné mletým masem nebo sýrem, které chutnají pokaždé jinak díky použitému koření. Těm se říká empanadas. Zmínit musíme i pokrm olla de carne, který představuje rýži a hovězí maso s větším množstvím různé zeleniny jako jsou sladké brambory, mrkev nebo kukuřice.
Za zmínku jistě stojí také Ceviche, což je syrová ryba nebo mořské plody naložené v limetkové šťávě s kořením jako např. chilli, koriandr, pepř, cibule nebo česnek. Pokrm se podává chlazený. Pokud milujete vepřové maso, ochutnejte pokrm s názvem Chicharrón. Pokud by vám u pokrmu chyběly fazole, můžete si dát Chifrijo.
Pokud dáváte přednost spíše bezmasým jídlům, vyzkoušejte Patacones, což jsou v oleji dvakrát smažené a pak do tvaru kruhové placky vytvarované zeleninové banány (plantýny), které jsou v jiných latinskoamerických zemích známé pod názvem tostones. Na Kostarice vám je budou podávat s dipem z černých fazolí.
Bezmasá může být i pochoutka s názvem Empanadas. Jde vlastně o kukuřičné kapsy plněné sýrem nebo zeleninou. Obdobou smažených brambor je i Yuca frita. Co se týče slavnostních příležitostí (například Vánoc), to Kostaričané konzumují pokrm zvaný Tamales. Jde o kukuřičné těstíčko plněné směsí masa, rýže či zeleniny a zabalené do banánového listu.
Z nápojů tady můžete ochutnat tradiční Batido, které je vyrobené z čerstvého tropického ovoce a rozmixované s vodou, mlékem nebo jogurtem. Oblíbený je i Agua dulce – nápoj připravovaný z tzv. tapa dulce, čili surové cukrové třtiny rozpuštěné v horké vodě. Pokud máte chuť na něco sladkého a netradičního, vyzkoušejte Pinolillo, což je nápoj z kukuřice, do kterého se přidává kakao.
Z alkoholických nápojů jistě nevynechejte ochutnávku kostarického piva. Mezi nejpopulárnější značky patří Imperial, Pilsen nebo Rock Ice. A u piva ještě chvíli zůstaneme. Ochutnejte nápoj zvaný Michelada, který v sobě kombinuje pivo, limetkový džus a sůl. Za zmínku stojí také místní rum, například značku Ron Centenario nebo Flor de Caña. Toužíte-li ochutnat něco tradičního a domácího, vsaďte na Guaro – silnou domácí pálenku z cukrové třtiny, která vám může chutí připomínat vodku.
Občané České republiky nepotřebují ke vstupu do Kostariky vízum. Návštěvníci musí mít platný cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců po předpokládaném návratu z Kostariky. Po příletu se vyplňují registrační karty.
Očkování se pro cestu do Kostariky nevyžaduje. Vezměte si s sebou léky, které běžně užíváte při zvýšené teplotě, bolestech hlavy a střevních potížích.
Úředním jazykem je španělština.
Časový posun proti České republice je - 7 hodin, v době letního evropského času je - 8 hodin.
Místní měnou je colon (CRC), který se dělí na 100 centimos. Kurs je cca 1,- USD = 400 CRC. V obchodech se většinou platí v colonech, ale můžete platit také v amerických dolarech. KOSTARIKA Jsou zde velmi rozšířeny kreditní karty.
Oficiální měnou Kostariky je kostarický colón. Kostarický colón je dále tvořen 100 centimy, přičemž jeden CRC je asi 0,0380086383 českých korun. Obecně platí poučka, že 1 000 colónů je přibližně 50 Kč. Protože je v zemi hojně rozšířeno padělání peněz, je dobré být zvláště u bankovek vyšší hodnoty na pozoru. Drtivá většina prodejců má totiž u pokladen speciální lampy, které rozeznají padělek od skutečné bankovky.
V zemi se nachází několik významných bankovních institucí a bankomatů je zde také dostatek. Peníze měňte spíše v bankách, nikoli u pouličních prodejců. Počítejte také s tím, že po vás bude vyžadován cestovní pas. Pokud s sebou nechcete nosit hotovost, je možná také platba kartou. Akceptuje ji většina prodejců. Co se týče cen, počítejte s tím, že Kostarika je poměrně drahou zemí. Vlastně tou vůbec nejdražší z celé Střední Ameriky. Většina zboží tady stojí o 20 % - 50 % více, než u nás. Někde jde až o dvojnásobek ceny.
Za průměrný kostarický hotel se třemi hvězdičkami zaplatíte asi 1 651 CZK. Za to nejluxusnější ubytování si tady budou průměrně účtovat necelých pět tisíc korun. Jídlo v levné restauraci vás tady vyjde na přibližně 150 Kč. Domácí půllitr točeného piva na 57 Kč, za dovezené pivo zaplatíte asi 76 Kč. Cola nebo Pepsi v třetinkové láhvi stojí asi 32 Kč. Třetinka vody 29 Kč. Za cappuccino zaplatíte 56 Kč a za espresso asi 39 Kč.
Mohlo by se vám líbit
Ocenění udělená odborným časopisem TTG:
Několikanásobný nejlepší touroperátor pro Ameriku
a nejlepší touroperátor pro Asii, Austrálii a Oceánii.
Pravidelně mezi nejlepšími třemi CK pro subsaharskou Afriku
a pro cestování za kulturou, památkami a dobrodružstvím.
Copyright © 1994 - 2025 Cestovní kancelář ESO travel a.s., všechna práva vyhrazena | Zásady ochrany osobních údajů | Nastavení cookies Aira GROUP, Outsourcing IT