Dovolená v Kataru

Katar mapa

Katar - vzkvétající arabská destinace leží na nevelkém poloostrově, který je obklopen Perským zálivem, země hraničí se Saúdskou Arábií. Původní obyvatelé Kataru byli lovci ryb a perel. Katar se stal nezávislým státem v roce 1971, první turistická víza do Kataru pro zahraniční hosty byla vystavena až v roce 1989.

V současné době je již v hlavním městě Doha vybudováno množství moderních hotelů předních světových hotelových řetězců. Kriminalita se zde nevyskytuje a večerní procházky nejsou problémem. Zásoby ropy patří k největším na světě, z čehož těží významnou měrou katarská ekonomika. Turisté odjíždějí ze země s pocitem spokojenosti, že se setkali s perfektními službami a poznali atraktivní, málo známý kout naší planety.

Kdy jet do Kataru

Pro Katar jsou typická suchá a velmi horká léta a mírné zimy. Pokud byste se do Kataru chtěli vydat od května do října, počítejte s velmi horkým a vlhkým podnebím. Teploty se tu průměrně pohybují okolo 35 stupňů Celsia, výjimkou ale nejsou ani teploty šplhající k padesáti stupňům. Po zbytek roku je tady počasí mírnější a teploty se pohybují okolo 17°C. Srážky nad Katar přichází málokdy. Ideální doba pro návštěvu je proto zejména v zimních měsících, kdy jsou teploty o poznání nižší než v létě.

běžný život Katařanů

Kultura v Kataru

V Kataru žije na 2,50 milionu obyvatel. Z toho je pouze 300 tisíc Katařanů. Typický Katařan je Arab s muslimským vyznáním, který uznává právo šária. To je základním stavebním kamenem katarské legislativy, ačkoliv se toto právo nedodržuje u turistů a přistěhovalců.

Lidé v Kataru

Katarské rodiny velmi často posílají své děti na studia do Anglie. Pokud rodina nemá dostatek finančních prostředků, nemusí se o vzdělání svých dětí bát. Vzdělání totiž hradí stát. Dítě pouze musí splnit podmínku, že po vystudování se vrátí zpátky do Kataru a bude zde pracovat. Zajímavý je i fakt, že muži po dosažení 18 let věku obdrží zdarma pozemek o výměře 1 250 metrů čtverečních zcela zdarma.

Kulturní zvyklosti a etiketa

Co se týče samotné kultury, zde je potřeba vzít v potaz, že ta arabská je zcela odlišná od naší. Ženy se zde sice mohou pohybovat samy, vždy je ale lepší, pokud je bude doprovázet muž. Neměly by také nosit příliš vyzývavé a tělo odhalující oblečení. Plavky jsou zde přijatelné pouze na pláži anebo u bazénu. Projevy náklonnosti mezi mužem a ženou se na veřejnosti nedoporučují. Cizinci by neměli oslovovat místní ženy a už vůbec ne pořizovat fotografie Katařanů.

Pokud si přeci jen chcete někoho vyfotit, vždy je dobré požádat o svolení. Muži i ženy zde nosí tradiční arabské oděvy, které zahalují celou postavu od hlavy až k patě. Muži nosí většinou bílý oděv (dišdaša), ženy pak mají černou abáju. Tyto obleky si můžete zakoupit také jako suvenýr. Rozhodně ale nedoporučujeme v nich chodit po Kataru. Místní to můžou brát jako provokaci a urážku.

Základní pravidla pobytu v Kataru

Při pobytu v Kataru byste měli respektovat několik dalších pravidel. Pokud byste je porušili, můžete být dokonce uvězněni. Zakázáno je například požívání alkoholických nápoj či omamných látek na veřejnosti i v soukromí. Povolení k jeho podávání mají pouze v několika lepších hotelech. V obchodech ho nekoupíte. Za zvlášť závažný trestný čin je považováno řízení pod vlivem alkoholu. Zakázán je také dovoz či propagace tiskového anebo obrazového materiálu s erotickým podtextem. Na všech hraničních přechodech také počítejte s velmi důslednou namátkovou prohlídkou.

Tradiční katarské svátky

A s kulturou jsou také neodmyslitelně spojené tradiční svátky, jichž ale není v Kataru mnoho. Například na každé druhé úterý v únoru připadá Národní sportovní den, který byl zaveden od roku 2012. Dalším svátkem bez pevně daného data je začátkem března. Tehdy se slaví Bankovní svátek. Na 1. září připadá Den nezávislosti a 18. prosince je Katarský národní den.

A v neposlední řadě je tu také ramadán. Měsíc ramadán je devátým měsícem islámského kalendáře. Od muslimů se vyžaduje, aby se celý den od východu slunce až do jeho západu postili. Muslimové by během tohoto měsíce měli konat jen samé dobré skutky, vyhýbat se hádkám, tělesným radostem, ale třeba i kouření, o holdování alkoholu ani nemluvě.

Co se týče chování cizinců a turistů během ramadánu, ti by měli v hotelech využívat speciálních oddělených místností, kde se mohou během dne najíst a napít. Neměli by se oblékat vyzývavě anebo kouřit. Nerespektování těchto pravidel může skončit i vězením. Při návštěvě Kataru v době ramadánu počítejte také s omezenou otvírací dobrou mnoha obchodů a podniků. Jakmile slunce zapadne, muslimové se uchýlí do svých domovů a začnou hodovat.

Káva v dzezve

Jídlo a pití v Kataru

A s hodováním je neodmyslitelně spojeno také dobré jídlo a pití. Ačkoli se může na první pohled zdát, že omezená produkce v zemědělství vede k velice chudé katarské kuchyni, opak je pravdou. Málokdo také ví, že Katar je dokonce gastronomickým centrem arabského světa. Místní kuchyni charakterizují ryby, rýže a koření. Pokud patříte mezi milovníky ryb a mořských plodů, v Kataru si jistě přijdete na své. Ty na stole totiž nikdy nechybí. Na jídelních lístcích najdete nejčastěji krevety, humry, kraby, z ryb makrelu, lososa, pražmu, mořského vlka, ale i mladé žraloky.

Katarská jídla a jejich chutě jsou přejaty z kuchyní indického subkontinentu. Počítejte proto s velice kořeněnými jídly, které poukazují na svou typickou orientální příchuť. Mezi tradiční katarská jídla patří kousa mahshi. Jde o pečenou cuketu plněnou směsí mletého jehněčího nebo hovězího masa. Směs je lehce ovoněná kardamomem, kořením zaatar, česnekem a pepřem. Plněná cuketa se jí nejčastěji s rajčatovým pyré.

Nakupování a suvenýry

Ani v Kataru nepřijdete při nakupování zkrátka. Velmi oblíbené je nákupní centrum City Centre Mall, které patří k nejstarším a nejoblíbenějším místům velkých nákupů v Dauhá. Obchodní centrum je zbudováno na ploše 140 tisíc metrů čtverečních a najdete v něm vše od potravin, přes suvenýry, až po zábavu. Skvělé nákupní možnosti na vás čekají také na starém trhu Souq Waqif, kde je ale potřeba platit v hotovosti.

Tradiční perský koberec

Co se týče tradičních suvenýrů, z těch vám budou v Kataru doslova přecházet oči. Na výběr máte orientální látky, tradiční oblečení, perské koberce, chutné arabské cukrovinky, exotické parfémy, vonné přípravky z agarového dřeva, různorodé koření, drahé šperky, starožitnosti, čajové servisy, domácí potřeby, ale i živé zvířátka, vycvičené sokoly a ženy jistě ocení proslulé katarské perly.

Katarské perly

Měna, směnárny, bankomaty

Místní měnou je katarský riál (QAR), který se dělí na 100 filsů. Lurs je cca 1,- USD = 3,65 QAR. V obchodech se většinou platí v katarských riálech, ale můžete platit také v amerických dolarech. Jsou zde velmi rozšířeny kreditní karty. Ty uplatníte zejména ve větších obchodních centrech nebo lepších restauracích. Na tržiště anebo do taxíku si ale nezapomeňte vzít hotovost.

Co se týče směnáren, ty najdete v každém větším městě. Výjimkou ale nejsou ani směnárny v obchodních centrech či na starém trhu Souq Waqif. Bankomaty jsou tady všudypřítomné. Ceny jsou v Kataru o poznání vyšší než ceny v České republice. 

Ceny

A jak vypadají konkrétní ceny v Kataru? Jídlo vás v levnější restauraci vyjde na zhruba 150 korun, menu ve známém řetězci rychlého občerstvení na 156 korun. Drahé je zde pivo. Za domácí půllitr zaplatíte 250 korun. Za espresso 80 korun a za cappuccino 115 korun. Za lahev vody zaplatíte asi 12 korun. Levnější je například benzin, který tady pořídíte zhruba od sedmi korun za litr. Naopak hotely a restaurace jsou v Kataru dražší než u nás v ČR, ale zase ne příliš závratně.

Další praktické informace

Vstupní formality

Pro občany České republiky platí vízová povinnost. Vystavení víza Vám zajistí naše cestovní kancelář. Před odletem od nás obdržíte kopii víza, kterou předložíte společně s Vaším cestovním pasem při odletu z Prahy. Návštěvníci musí mít platný cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců po předpokládaném návratu.

Očkování a lékař

Očkování se pro cestu do Kataru nevyžaduje. Vezměte si s sebou léky, které běžně užíváte při zvýšené teplotě, bolestech hlavy a střevních potížích.

Úřední jazyk

Úředním jazykem je arabština.

Časový posun Katar - Praha

Časový posun proti České republice je + 3 hodiny, v době letního evropského času je + 2 hodiny.

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie