Ke vstupu do Kambodže potřebujete vízum. To jednoduše získáte po příletu na letiště v Phnompenhu nebo Siem Reapu nebo na pozemních hraničních přechodech v Poipetu a Krong Koh Kongu. Abyste vízum získali, potřebujete jednu pasovou fotografii. Také samozřejmě musíte mít cestovní pas, který bude platit ještě 6 měsíců po vstupu do země, a částku 30 USD. Vízum si můžete vyřídit i online, za poplatek 37 USD. Běžné turistické vízum platí 30 dní.
Před vstupem do Kambodže nemusíte absolvovat žádná speciální očkování, ale některá nejsou na škodu. Očkováním proti žloutence typu A a B, proti břišnímu tyfu a tetanu nikdy nic nezkazíte. S očkováním proti choleře získáte alespoň nějakou šanci, že se vám vyhnou běžné cestovatelské střevní potíže, které na turisty v zemích s nižším hygienickým standardem číhají. Cholera se zde nicméně nevyskytuje, stejně tak žlutá zimnice. Endemicky se vyskytuje malárie a proti japonské encefalitidě je lepší se nechat očkovat, pokud se chystáte pobývat na venkově a v odlehlejších oblastech země, obzvlášť v období dešťů (od května do října).
V Kambodži se sice mluví khmerštinou, ale rozšířená je i angličtina. Ve zdravotnických střediscích se jí bez větších problémů domluvíte.
Zajímá vás, co byste měli v Kambodži ochutnat? Pak se tedy připravte na zdejší kuchyni, která je na jednu stranu velmi podobná thajské a laoské, na druhou stranu je však citelně méně ostrá. Snad nejkonzumovanějším nápojem je zelený čaj, dále pak pivo a káva s mlékem. Vodu doporučujeme pít pouze balenou, případně na každém rohu koupíte i jiné nealkoholické nápoje. Pít nebalenou vodu je tu dost riskantní.
Elektrický proud je na většině území o napětí 220 V/50 Hz. Běžné zástrčky jsou na dva kolíky, v hotelech najdeme i jiné typy. Doporučujeme sehnat si vhodnou redukci.
Časový posun je +6 hodin oproti SEČ.
V Kambodži není stálý česky mluvící průvodce. V ceně našich zájezdů je ale asistence místní cestovní kanceláře. Ta také zajišťuje fakultativní výlety a aktivity, například šnorchlování u některého z blízkých ostrůvků, expedici do národního parku Ream nebo prohlídku letoviska Kep-sur-Mer.
Automobil si můžete půjčit v hlavním městě, nezapomeňte si ho však včas zarezervovat. Na jiných místech je to poměrně nejisté, a potřebujete-li se přesouvat, zvolte raději tuk tuk nebo jiný způsob dopravy. Také se připravte na to, že zdejší doprava není ani zdaleka tak organizovaná jako v Evropě.
Místní měnou je riel, v oběhu jsou ale i americké dolary, které vám budou stačit. Ty doporučujeme mít s sebou, hlavně v menších bankovkách, protože rozměnit ty velké je tu složité. Černý trh víceméně neexistuje, v pouličních směnárnách je kurz stejný jako v těch oficiálních. S českou korunou v nich neuspějete, ale s Eurem se tu nemusíte bát. Ve většině hotelů a restaurací, hlavně ve městech, se dá platit kartou, v dražších obchodech také. Radíme ale nespoléhat na to a mít u sebe dostatek financí v hotovosti.
Co se týče směnáren a bankomatů, ty najdete obvykle v každém městě v hotelích, obchodech či na ulici. V žádném případě ale nesměňujte peníze na ulici. Ideální je, pokud peníze vyměníte v bance. Počítejte také s tím, že česká měna je zde naprosto nesměnitelná. Pokud cestujete na ostrovy, počítejte s tím, že tady nejsou prakticky žádné bankomaty ani směnárny. Vezměte si s sebou proto dostatek peněz v hotovosti.
Oficiální měnou Kambodži je kambodžský riel (KHR). Platí se zde mincemi o hodnotě 50, 100, 200 a 500 rielů a bankovkami 50, 100, 500, 1 000, 2 000, 5 000, 10 000, 20 000, 50 000 a 100 000 rielů. Kromě rielů tady ale můžete poměrně běžně zaplatit americkým dolarem. Na cesty ale doporučujeme směnit menší bankovky.
Kambodža patří mezi nesmírně chudé a levné destinace. Oproti českým poměrům tady pořídíte daleko výhodněji jídlo, pěkné ubytování i oblečení. Za noc v menším hostelu zaplatíte zhruba 150 korun. U 4 hvězdičkového hotelu pak půjde asi o 1 000 Kč. Jídlo vás v levné restauraci vyjde cca na 80 korun, za půllitr domácího piva zaplatíte asi 22 korun. Třetinková lahev coly pak stojí asi 16 korun. Voda je pak ještě o polovinu levnější. Espresso stojí zhruba 31 korun.
Jak už bylo řečeno, tím zřejmě hlavním, za čím do Kambodže turisté jezdí, jsou nádherné chrámy a jiné architektonické, kulturní a duchovní památky. Po jejich poznávání si tu ale také můžete užít božský život na plážích, které jako by sem někdo vystřihl přímo z ráje. Na své si tu přijdou i milovníci potápění. Doporučujeme také výlet do měst a vesniček, v nichž se setkáte se všedním životem obyčejných lidí. Ti jsou mimochodem velmi milí, přívětiví, a když to bude v jejich silách, rádi vám poradí a se vším pomohou.
Kambodža jako taková je spíše zemí, kterou berou cestující do Thajska jako možný doplněk. Klidně se tu ale dá strávit celá dovolená. A bude velmi pestrá! Rozhodně se musíte vydat k Angkor Wat, bez toho jako byste v této zemi ani nebyli. Zamiřte také do Sihanoukville, což bylo oblíbené středisko francouzské smetánky už ve 20. a 30. letech 20. století. Najdete zde nádherné pláže, korálové útesy a křišťálově čistou vodu. Nezklame vás ani výlet k jezeru Tonlé Sap a prohlídka metropole Phnompenh.
Mohlo by se vám líbit
Ocenění udělená odborným časopisem TTG:
Několikanásobný nejlepší touroperátor pro Ameriku
a nejlepší touroperátor pro Asii, Austrálii a Oceánii.
Pravidelně mezi nejlepšími třemi CK pro subsaharskou Afriku
a pro cestování za kulturou, památkami a dobrodružstvím.
Copyright © 1994 - 2025 Cestovní kancelář ESO travel a.s., všechna práva vyhrazena | Zásady ochrany osobních údajů | Nastavení cookies Aira GROUP, Outsourcing IT