chrámové komplexy lidmi zapomenutá místa řeka Mekong bambusové domky
Asi nikoho nepřekvapí, že Kambodža je doslova prošpikovaná majestátnými chrámy. Ty nejkrásnější najdete v komplexu Angkor Wat nebo opevněném městě Angkor Thom. Sambor Prei Kuk je prvním chrámovým městem v regionu, které je součástí seznamu UNESCO. Prasat Preah Vihear je naopak nejhornatějším z khmerských horských chrámů, posazených na útesu pohoří Dangkrek.
Málokdo tuší, že Kambodža se může pochlubit také překrásnými plážemi a malebnými ostrovy. Mezi ty nejznámější patří Koh Rong Sanloem, zátoka Saracen Bay a legendární Lazy Beach. Souostroví Koh Sdach nabízí hrstku autentických restaurací, ve kterých pracuje několik místních rodin a bohatý podmořský život. Do budoucna by tady měly vyrůst luxusní letoviska. Pokud toužíte po bohem i lidmi zapomenutém místě, pak zavítejte na ostrov Koh Kong nabízející prázdné úseky písku a modré laguny na prakticky neobydlené pustině.
Zábava vás bude čekat taky na vodě. Vydat se můžete po stezce Mekong Discovery Trail, kde vám budou společnost dělat sladkovodní delfíni, projeďte se kolem vzdálených ostrovů řeky Mekong nebo zažijte rodinnou dovolenou na ostrově Koh Trong. Jezero Tonlé Sap láká na plovoucí vesnice, typické bambusové domky a zatopené lesy. Kráterové jezero Boeng Yeak Lom s džunglí je nejpůvabnějším přírodním koupalištěm v Kambodži. Milovníci vodopádů si nesmí nechat ujít vodopád Bou Sraa ve vzdálené provincii Mondulkir.
Pokud se do Kambodži vydáváte s cílem odvézt si odtud co nejvíce autentických suvenýrů, zamiřte pro ně na trh Psar Chaa The Old Market, který je jedním z hlavních nákupních cílů v Siem Reap a to především díky uličce věnující se řemeslným výrobkům. Na stejném místě můžete navštívit i Psar Leu The Upper Market – hlavní trh lokality. Crab Market – jak už ostatně název napovídá je ideální pro nákup mořských plodů.
Nepřehlédněte:
Kambodža, to není jen světově proslulý chrám Angkor Wat. Najdete tu spoustu dalších kulturních, historických, architektonických, moderních i přírodních zajímavostí. Tady je jejich ochutnávka.
Angkor Wat je tím nejznámějším a nejpopulárnějším chrámem v celé Kambodži. Pochází z 12. století, svůj název získal o čtyři staletí později a jde v překladu o „městský chrám“. Angkor Wat je největší a nejzachovalejší chrám v oblasti a jako jediný dosud naplňuje svůj původní účel – nejprve sloužil hinduistům, později buddhistům. Chrám je dokonalou ukázkou typické khmerské architektury, je symbolem země a dokonce ho najdeme i na státní vlajce.
Angkor Thom je městský komplex nacházející se jen necelé dva kilometry od chrámu Angkor Wat a asi 7 kilometrů od města Siem Reap. O jeho výstavbě rozhodl tehdejší panovník ve 2. pol. 12. století, aby toto místo ušetřil před dalším pleněním ze strany nepřátelských vojsk. Vnější zdi města mají čtvercový půdorys a délka zdí dosahuje 13 kilometrů. Součástí komplexu je stavba Bayon, která je známá pro svou bohatou reliéfní výzdobu, která měla původně 49 věží.
Ve stejné provincii jako předchozí skvost najdeme také chrám Tha Prohm pocházející z přelomu 12. a 13. století, který svým stylem hodně připomíná zmíněnou stavbu Bayon. Chrám původně sloužil jako klášter a univerzita.
Banteay Srei pochází z konce 1. tisíciletí a je specifický svým vzhledem – postaven byl totiž z nezaměnitelného zrnitého a narůžovělého pískovce. Na rozdíl od spousty dalších chrámů, které v zemi najdeme, je tento docela malý, ale zato má své kouzlo a stojí za návštěvu. Ještě před svým dokončením byl zasvěcen hinduistickému bohu Šivovi.
V roce 921 vznikl chrám Prasat Kravan, který dnes turisté docela opomíjejí, což je škoda. Jeho chloubou bylo pět věží, kompletně zachovalá je dnes pouze jedna. Na stěnách jsou z vnitřní strany vidět cihlové reliéfy typické spíše pro čamskou architekturu.
Na konci 1. tisíciletí byl vysvěcen také chrám Pre Rup. Jde o státní chrám, zasvěcený bohu Šivovi. Pre Rup je dokonalou ukázkou chrámové hory. Na jejím vrcholu navíc najdeme pět věží s podivuhodnými falešnými vyřezávanými dveřmi.
Wat Phnom je chrám z 11. století. Nachází se na kopci, z něhož je vidět na největší kambodžské jezero Tonlé Sap. Dominantou chrámu jsou tři věže, které jsou však dnes již v poměrně špatném stavu.
Památník v Choeng Ek je smutnou vzpomínkou na období vlády Rudých Khmerů a asi 17 tisíců zde popravených mužů, žen i dětí. Toto místo je lemováno hromadnými hroby a najdeme zde i pagodu s lebkami a oděvy lidí, kteří zde byli zavražděni.
Muzeum Tuol Sleng je muzeum genocidy v kambodžské metropoli. Jde o bývalé školní budovy, které dříve sloužily jako vězení s neuvěřitelně přísnými podmínkami. Během vlády Rudých Khmerů zde bylo uvězněno asi 16 tisíc lidí, přežilo pouze 12 osob.
Královský palác v Phnompenhu je typický svou žlutou střechou. Kambodžský panovník ji dodnes využívá jako rezidenci. Pochází z 2. pol. 19. stol., kdy byla země francouzským protektorátem. Součástí Královského paláce je několik budov a najdeme zde například i Stříbrnou pagodu, jiným názvem Chrám smaragdového Buddhy, s několika budovami, stúpami a svatyněmi. Pagoda získala svůj název podle toho, že podlaha hlavní budovy je pokryta více než pěti tisíci stříbrných dlaždic.
Při cestování po Kambodži rozhodně nevynechte návštěvu metropole Phnompenh. Ta láká na tradiční khmerskou, ale také francouzskou architekturu. Najdete tu spoustu památek a zajímavých míst, ochutnáte zde tradiční pokrmy a na předměstí dokonce můžete ještě stále zahlédnout staré dřevěné domky, které zatím neustoupily moderním stavbám. Rozhodně se projděte po bulváru Norodom.
Už ve 20. a 30. letech 20. století si francouzská smetánka oblíbila Sihanoukville, pobřežní letovisko, kde si můžete užít stejně krásnou relaxaci jako v Thajsku, jen tu budete mít víc klidu. Určitě navštivte předlouhou písečnou pláž O Chheu Teal. Je považovaná za tu nejlepší v zemi.
Kep, podobně jako Sihanoukville, nabízí typickou plážovou dovolenou. V okolí města se nachází solná a pepřová pole. Pepř si odsud můžete odvést i jako velice autentický suvenýr.
I co se přírody týče, má Kambodža co nabídnout. Pro zemi hraje důležitou roli řeka Mekong, která je jednou z nejvýznamnějších světových řek a je také 10. nejdelší řekou na planetě. Voda z řeky se využívá hlavně k zavlažování. Jedním z turistických cílů je jezero Tonlé Sap. Je to pozůstatek mořského zálivu a na jeho pobřeží se díky přítomnosti jílu daří pěstovat rýži. Další, co může kambodžská příroda nabídnout, je jeskynní komplex Phnom Sorsia nedaleko Kampotu v jižní části země.
Pokud se ocitnete v Kambodži, rozhodně si nenechte ujít možnost nákupu tradičních kambodžských suvenýrů. Mezi ty patří třeba textilní a batikované výrobky, s poutavými barvami a vzory. Výrobci batikovaného oblečení používají speciální způsoby, jak tkaninu obarvit. Batika tady patří mezi nejkvalitnější a nejžádanější v celé jihovýchodní Asii. Batikované a textilní suvenýry můžete nakoupit v menších kambodžských vesničkách anebo na trzích. Proslulé jsou třeba trhy v Siem Reap.
Zajímavým suvenýrem jsou také tkané rohože, které se používají pro celou řadu příležitostí. Místní na nich spí v horkých dnech, používají se jako podložka k modlení nebo se na nich jednoduše sedí. Rohože jsou vyráběny z trávy, ratanu i jiných přírodních materiálů. Spousta tradičních rohoží je navíc vyráběna ručně, čemuž odpovídá také jejich cena.
Za zmínku jistě stojí také zdejší mýdla a svíčky. Tyto vonné produkty vytváří obyvatele Kambodži výlučně z přírodních materiálů. Pro výrobu těchto suvenýrů je použita třeba citronová tráva, která místnost provoní neuvěřitelným aroma. Pokud si chcete mýdlo anebo svíčko z Kambodži přivézt, zavítejte třeba do obchůdku Senteurs d’Ankor v Siem Reapu, kde vám zakoupené zboží zabalí do recyklovatelného materiálu a vy svým nákupem přispějete ke zlepšení života místních zaměstnanců, z nichž někteří jsou tělesně postižení.
Dámy jistě ocení možnost pořídit si tady stříbrné šperky. Ty většinou obsahují 70-80 % čistého stříbra. Ceny těchto šperků jsou potom odvozeny od kombinace váhy a konkrétního zdobení. Šperky jsou většinou dováženy z Indonésie. Ze země si můžete přivézt také nejrůznější sošky, potištěný rýžový papír anebo sady na čaj či kávu.
Kambodža je buddhistickou zemí, proto je potřeba této skutečnosti přizpůsobit také své chování. Bohužel jde o jednu z nejchudších zemí na světě, což se odráží prakticky na každém kroku. V turisticky významnějších destinacích najdete spoustu žebráků. Kromě dospělých tady žebrají také malé, většinu zmrzačené děti. Podpoříte je nikoli tím, že jim dáte nějakou minci či bankovku, ale koupí suvenýru od místních výrobců.
Možná se vám bude na první pohled zdát, že mezi lidmi začínají převládat západní vlivy, při bližším pohledu ale zjistíte, že starodávné kulturní tradice jsou zde stále hluboce zakořeněny. To ale nic nemění na tom, že obyvatelé Kambodži - Khmerové patří mezi nejpříjemnější lidi jihovýchodní Asie. Přesto se vyplatí dodržovat alespoň základní zvyky a pravidla slušného chování.
Kambodža je královstvím stejně jako třeba Thajsko. Není zde ale nutné dávat stejně úzkostlivě pozor na případnou urážku královského majestátu, král tady totiž není vnímán ve stejně nábožné úctě. I přesto byste se ale do urážení hlavy státu neměli pouštět. Slušně byste se měli chovat zejména při návštěvě zdejších chrámů.
Pokud vás místní pozvou do své rodiny, berte to jako poctu a neodmítejte. Pozor si dejte na fotografování lidí. Vždy byste se měli dotázat, zda to dotyčnému nebude vadit. Chovejte a oblékejte se decentně a při potřásání rukou anebo jídle nepoužívejte levou ruku. Ta je v asijských zemích považována za nečistou. Slouží totiž k očistě po použití toalety.
Jak už jsme zmínili výše, Kambodža patří mezi jedny z nejchudších zemí na světě. Více než 35 % lidí tam žije pod hranicí chudoby s příjmem nižším než jeden dolar na den. 45 % dětí má podváhu nebo je podvyživených. Pátého roku života se tady nedožije zhruba sto dětí z tisíce. Důvodem těchto smutných statistik jsou války a nepokoje, které vyvrcholily v letech 1975-1979 řáděním Rudých Khmerů.
Velkým problémem jsou také těhotné ženy a ženy po porodu, z nichž velká část umírá, protože nevědí, jak o sebe správně pečovat. Lékařská péče tady totiž není pro místní nijak uspokojivá. I ve vysokém stádiu těhotenství tady těhotné ženy těžce pracují na polích a nosí vodu a dříví. Ve vesnicích také panuje mnoho různých pověr, co těhotná žena smí a nesmí jíst. Často jsou to pověry nesmyslné, které matce a dítěti škodí – jako například, že nesmí jíst zeleninu nebo ryby. Co naopak patří do jejich jídelníčku, to je rýže a občas nějaká žába.
Na druhou stranu je potřeba zmínit, že kambodžská společnost je buddhistická, proto je postavení žen obecně lepší než třeba v muslimských společnostech. Velkým problémem je ale domácí násilí nebo prostituce často i malých dívenek. Kapitolou samou o sobě jsou pak profesionální přítelkyně. Někdo by si je mohl na první pohled plést s lehkými děvami, ve skutečnosti jde ale o netradiční vztah mezi tzv. sugar babe a sugar dady. Děvčata se postupně vtělují do role milé, naslouchající přítelkyně. Nejde jim o pouhé citové vzplanutí, ale o vztah a „horoucí lásku“. Tato ekonomická strategie jim pak umožňuje dlouhodoběji navázat vztah s vícero muži, kteří jim za citové či erotické protislužby poskytují nejrůznější dary.
Mezi tradiční kambodžské svátky patří 1. leden, kdy se slaví Nový rok, 7. leden, kdy místní oslavují vítězství nad genocidou, 8. března pak slaví Mezinárodní den žen, 1. května, stejně jako u nás Svátek práce, 8. května se tady slaví Mezinárodní den dětí. Od 13. – 15. května místní oslavují Narozeniny krále, 18. června pak Narozeniny královny matky. 24. září připadá každoročně na Den ústavy, 31. října slaví Narozeniny králova otce. 9. listopadu Den nezávislosti a 10. prosince Den lidských práv.
Co se týče festivalů, tím nejznámějším je jistojistě Vodní svátek v Phnompenhu na pobřeží Tonle Sapu, stokilometrového vodního kanálu spojujícího stejnojmenné jezero s otcem vod Mekongem. Festival trvá tři dny, během kterých se sem přicházejí bavit až dva miliony lidí. Kořeny Vodního festivalu sahají až do dvanáctého století a období mocné khmerské říše. Po Tonle Sapu se během svátku prohání několik desítek mnohdy až padesátičlenných posádek lodí ze všech koutů země, které se předhánějí po hladině Tonle Sapu. Bohužel festival má i své stinné stránky. Během tří dnů skončí ve vodě kilogramy odpadků.
Kambodžská kuchyně není tak známá jako vietnamská anebo thajská. I jejím základem jej ale rýže, která se pěstuje zejména v provincii Battambang. Rýži doplňují ryby z Tonle Sapu a Mekongu. Oblíbená je zejména rybí pasta zvaná prahoc. K dochucování je použita též rybí omáčka tik trei nebo krevetová pasta kapi.
Kuchyně v Kambodži je směsicí thajských, indických, laoských, vietnamských, čínských a francouzských chutí. Kromě rýže a ryb je pro ni charakteristické také používání kokosu a kokosového mléka.
Zřejmě tím nejznámějším jídlem je amok, který můžeme charakterizovat jako vydatnou omáčko-polévku s rýží. Tradičně se tento pokrm připravuje z ryb, ale v restauracích je k dostání s kuřecím, vepřovým i hovězím masem. Chybět v něm nesmí žlutá Kroeung pasta a kokosové mléko. Oblíbená je také vydatná polévka s rýžovými nudlemi doplněná zeleninou, vepřovými játry, krevetami nebo hovězími knedlíčky.
Pokud dostanete chuť na něco menšího, můžete si pochutnat na nespočtu baget, které jsou plněné kdečím. Ve stáncích pouličního občerstvení pak můžete ochutnat třeba smažené cvrčky, šváby, hady anebo pavouky.
Ochutnat můžete též různé druhy grilovaného masa. Těmto pokrmům se říká mahope sar. Asi nejznámějším pouličním jídlem je kuřecí špíz Sach Moan Cari Ang Chomkak s neodolatelnou mango chilli omáčkou Tirk Salouk Swai.
Za zkoušku stojí jistě také místní pivo jménem Angkor. K dalším oblíbeným značkám se řadí Beer Lao a Tiger. Z nealkoholických nápojů se pije čaj, káva a ovocné džusy. Oblíbené jsou i ovocné shaky a šťáva z cukrové třtiny.
Mohlo by se vám líbit
Ocenění udělená odborným časopisem TTG:
Několikanásobný nejlepší touroperátor pro Ameriku
a nejlepší touroperátor pro Asii, Austrálii a Oceánii.
Pravidelně mezi nejlepšími třemi CK pro subsaharskou Afriku
a pro cestování za kulturou, památkami a dobrodružstvím.
Copyright © 1994 - 2025 Cestovní kancelář ESO travel a.s., všechna práva vyhrazena | Zásady ochrany osobních údajů | Nastavení cookies Aira GROUP, Outsourcing IT