Jordánsko je pro nás poměrně exotická země, a to nejen svou přírodou, ale taky kulturou. Velkou roli tu hraje islám, od toho se rozdíly odvíjí. Kromě poznávání je krásné tady i nakupovat – pořizovat pestrobarevné suvenýry, zvlášť rukodělné výrobky místních obyvatel, je radost. Jordánci jsou velmi vřelí, přátelští a laskaví.
Klima v Jordánsku je subtropické a poměrně suché. Ve vyšších polohách bývají zimy chladné, i léto je horké v nížinách a chladnější tím víc, čím výš se dané místo nachází. Většinu území tvoří náhorní plošiny mezi 700 a 1 200 metry. O poznání tepleji bývá v údolí řeky Jordán, a to jak v létě, tak v zimě. Deště jsou v Jordánsku spíš vzácné, nejvyšší množství srážek je tu od prosince do února, nejvíc prší v severozápadní oblasti země. V ostatních jejích částech je dost sucho. V Ammánu, v hlavním městě Jordánska, je klima mírné a suché. V období od května do října tady takřka neprší.
Tím nejautentičtějším suvenýrem, který můžete z Jordánska dovézt, je tradiční rukodělný výrobek z lokálních zdrojů. Nejčastěji to bývá lahev pestrobarevně zdobená barveným pískem. Zdobení je abstraktní i konkrétní, často spatříte na lahvích velbloudy nebo podobné výjevy, ale nespecifikovatelné obrazce. K dalším oblíbeným upomínkám patří tkané koberce a modlitební koberečky nebo vodní dýmky, sošky či olejové lampy.
Legenda praví, že si jeden arabský pastevec vytvořil zásobu mléka v ovčím žaludku, a než prošel přes poušť, mléko zhrudkovatělo a na světě byl sýr. Dnes se mu říká halloumi a jde o naprosto typický jordánský pokrm. A dál? Hlavní roli v místní kuchyni hraje zelenina, chléb, jehněčí a kuřecí maso a ryby. Hlavní jídlo, které se zpravidla podává v polovině odpoledne, v drtivé většině případů tvoří kořeněná rýže. Sváteční stolování Když se sejde rodina nebo parta přátel, obvykle nechybí pravý turecký čaj nebo káva a také ovocný džus. Co se jídla týče, favoritem je vždy mansaf, tedy plochý chléb s rýží a masem.
Jordánci se vzájemně velmi rádi potkávají a navštěvují. Pozdravy bývají srdečné a rozhodně nestačí zeptat se jen jednou na to, jak se dotyčný má. Jordánci jsou vesměs muslimové, takže nepijí alkohol. Ženy by měly být zahalené. Urážející jsou mimo jiné taky odhalená chodidla.
Zcela specifické jsou návštěvy mešity. Muslimové se před vstupem zouvají. Při návštěvě lázní musejí nosit lehké sandály, například ty, kterým u nás říkáme žabky. Muži se ženami by si na veřejnosti neměli fyzicky projevovat náklonnost, zatímco žena se ženou (a muž s mužem) se může držet za ruku nebo se políbit. Muži nesmí ženám sami od sebe potřást rukou, toto gesto musí vyjít jednoznačně od ženy.
Mohlo by se vám líbit
Ocenění udělená odborným časopisem TTG:
Několikanásobný nejlepší touroperátor pro Ameriku
a nejlepší touroperátor pro Asii, Austrálii a Oceánii.
Pravidelně mezi nejlepšími třemi CK pro subsaharskou Afriku
a pro cestování za kulturou, památkami a dobrodružstvím.
Copyright © 1994 - 2025 Cestovní kancelář ESO travel a.s., všechna práva vyhrazena | Zásady ochrany osobních údajů | Nastavení cookies Aira GROUP, Outsourcing IT