Kultura a zvyky

Kultura v Japonsku je kapitola sama o sobě. V Japonsku žije téměř 127 milionů osob. Zdejší lidé jsou nesmírně milí, vstřícní, úslužní, disciplinovaní, zároveň ale také zbožňují a vyžadují morálku a slušné chování. To samé očekávají od turistů, kteří jejich zemi navštěvují.

Pokud Japonce zastavíte a zeptáte se na cestu, rád vám cestu ukáže, případně půjde kousek s vámi. Pokud sám neví, není pro něj problém zeptat se jiného Japonce nebo zajít do restaurace či hospody, kde se poptá na cestu.

Počítejte ale s tím, že i s dobrou znalostí japonské kultury je velice obtížné zařadit se do jejich společnosti. Dokonce i spousta Japonců s tím má problémy.

Hrdý a nacionální národ

Japonci jsou hrdý a nacionální národ. Nenechte se vyvést tím, že se vám budou při sebemenší příležitosti klanět. Pokud se jim ukloníte, začnou se klanět ještě víc, což vás může uvrhnout do rozpaků. Základem pro dobrou pozici v dalším jednání, je vzájemné předávání vizitek. Podávají se oběma rukama směrem k partnerovi, který po přečtení stejným způsobem podá svoji vizitku. Rituál může být doplněn malou úklonou.

tradiční oblečení

Co se v Japonsku považuje za nezdvořilé či nepřípustné?

Zajímavé je, že Japonci nedokáží (snad i nemohou) říkat ne. Pokud položíte Japonci otázku, na kterou by musel odpovědět záporně, dočkáte se přívalu nicneříkajících citoslovcí. Možná vás bude zajímat, že v Japonsku existuje až 17 způsobů, jak zdvořile říci ne. Za nezdvořilé se považuje také pokyvování hlavou na znamení souhlasu při konverzaci nebo tzv. ztráta tváře. Co to znamená v reálu?

„Ztrátu tváře“ může pocítit člověk, který byl vystaven osobní urážce, v jehož přítomnosti bylo proneseno něco nevhodného ať formou poznámky nebo komentáře, dále jestliže se nebere zřetel na jeho postavení, nebo je-li nucen vzdát se hodnot, k nimž má zvláštní vztah.

Mezi zvyky a obyčeje, které vás možná v Japonsku poněkud zarazí, je srkání a mlaskání při jídle, které je považováno za výraz spokojenosti. Naopak naprosto nepřípustné je umývání se mýdlem ve vaně (mýdlem se smí umývat pouze ve sprše), dávání spropitného nebo smrkání.

Postavení ženy ve společnosti

Co se týče postavení mužů a žen, mužovo postavení je neotřesitelné. Manželka se stará o dům a děti, a to až do chvíle, kdy opustí domovinu. Na muži je finanční zajištění domácnosti. Je stále ještě velmi běžné, že manželka svému muži nazouvá i bačkory, naopak on v domácnosti takřka nepomáhá, jeho role je vydělávat peníze a živit rodinu.

Japonské slavnosti

K Japonsku se váže také nespočet slavností, které jsou typické pro jeho jednotlivá města. Například v Kjóto můžete navštívit Gion Macuri. Festival začíná v červenci a trvá celý jeden měsíc. Oblíbený je také Aoi Macuri – průvod v aristokratickém stylu od císařského paláce do svatyně Kamo, který probíhá vždy 15. května. Zmínit musíme i velkolepý historický průvod, jehož tradice sahá 1000 let do minulosti. Název festivalu je Džidai Macuri a začíná vždy 22. října.

Naproti tomu v Tokiu slaví třeba Sandža Macuri, který probíhá ve čtvrti Asakusa, trvá tři dny a navštíví ho až dva milióny návštěvníků. Probíhá od 19. do 21. května. To festival Kanda Macuri se skládá z mnoha akcí, které trvají po celý týden. Jeho vyvrcholení připadá na nejbližší víkend k 15. květnu.

To v Ósace slaví Tendžin Macuri – obří festival, který se koná nejen v ulicích Ósaky, ale také na lodích. Festival doprovází ohňostroje a probíhá vždy 24. - 25. července. Neméně zajímavý je Kišiwada Macuri, který je rozdělený na dva festivaly. Jeden z nich probíhá v v září, druhý v říjnu. Jde o jeden z největších festivalů, kdy jsou městem taženy zdobené lodě tzv. dandžiri.

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie