Dovolená v Indonésii

INDONÉSIE - ostrovní říše tvoří pestrou mozaiku 13.700 ostrovů a ostrůvků, tisícovky jazyků a nářečí, stovky národů, zalidněných nížin i liduprázdných pralesů. Pozoruhodná země vytříbené starobylé kultury, moderní civilizace i přírodních národů, pro něž doba kamenná ještě není minulostí. Každý kout rozlehlé země má svůj osobitý charakter, nejvíce však jsou vyhledávány dva ostrovy: Bali a Lombok.

Nepřehlédněte:

Kdy jet na Bali?

  • Bali: ostrov bohů a démonů, jediná hinduistická oblast mimo Indii. Ostrov bujných přírodních krás, přívětivých a uměnímilovných domorodců, si získává stále srdce svých návštěvníků. Ladné pohyby krásných tanečnic, uklidňující zvuk gamelanu a siluety balijských chrámů tvoří část kouzla ostrova. Vydejte se s námi do jednoho z posledních pozemských rájů.
INDONÉSIE: POČASÍ (Bali)
Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu: den °C 30 30 30 31 31 30 30 31 31 32 32 30
Průměrná teplota vody °C 28 28 28 29 28 28 27 27 27 27 28 29
Průměrné měsíční srážky (mm) 360 266 171 125 29 30 16 10 10 52 74 156

Po celý rok se vyznačuje tropickým a teplým klimatem. Výjimku tvoří pouze deštivá sezóna od listopadu do března. V tuto sezónu na Bali obvykle prší zejména ráno a pár hodin odpoledne. Během zbytku dne obvykle svítí slunce. Opakem je období sucha, které tady panuje od dubna do října. Srážky a prudké deště ale nejsou ani během tohoto období úplně vyloučeny. Teploty jsou tady během roku poměrně vyrovnané. Větší výkyv můžeme pozorovat od října do března, kdy se průměrné teploty pohybují okolo dvaceti sedmi stupňů. Mírný pokles lze na Bali pozorovat naopak od června do září, kdy se denní teploty vyšplhají maximálně na 26 stupňů Celsia. V období dešťů je potřeba počítat s vysokou vlhkostí. Co se týče srážek, během roku tady může spadnout až 1700 milimetrů vody. Nejvíce prší v již zmíněném období dešťů – od prosince do února. V období sucha lze na déšť narazit pouze stěží, přesto však pro Bali není výjimkou.

Pokud cestujete do vnitrozemí ostrova, které je plné kopců a hor, počítejte s deštivějším počasím. Naopak jižní část ostrova, kde se mimo jiné nachází i mezinárodní letiště Denpasar je teplejší a srážek je tady opravdu jen poskrovnu. Pokud milujete trek a výlety po horách, počítejte s tím, že po setmění tady může být pěkná zima. Navíc v poledne a odpoledne se zde zvyšuje riziko intenzivních bouřek.

Kdy je tedy ideální čas na návštěvu Bali? Pokud si chcete vychutnat překrásné balijské pláže, vydejte se sem od června do září/října, kdy je počasí slunečné a poměrně stabilní. Navíc tu není tak velké horko jako v jiných částech roku. Pokud se chcete vyvarovat bouřkám a lijákům, naplánujte si svoji cestu na srpen, který je ze všech měsíců nejsušší. Pokud sem cestujete mimo sezonu, pak vsaďte na měsíce květen a říjen. Oba měsíce jsou maličko deštivé, přesto však nabízí dost slunce.

Kdy jet na Lombok?

  • Lombok: ostrov, který odděluje od Bali pouhá mořská úžina, však již přírodopisně patří k Austrálii. Mohutný kráter sopky Rinjani a husté pralesy přispívají k dojmu divokosti a nedostupnosti. Oproti kultivovanému Bali nabízí Lombok drsnou krásu divoké a nespoutané přírody.

Indonéský ostrov Lombok patří do souostroví Malé Sundy. Vyznačuje se stejně jako výše uvedené Bali tropickým klimatem se střídajícím se obdobím dešťů a sucha. Horké počasí tady panuje po celý rok. Výjimkou je období dešťů od listopadu do března, kdy slunce svítí jen několik hodin ráno a několik odpoledne. Opakem je období sucha, které zde panuje od června do září. Teplo je ale v Lomboku po celý rok. V období dešťů je ale potřeba počítat s vysokou vlhkostí.

Lombok je o něco málo deštivější než sousední Bali. Během roku zde spadne asi 1 500 milimetrů srážek, přičemž nejvíce jich spadne v již zmíněném období dešťů (od prosince do února). Nejvíce srážek spadne ve vnitrozemí, které tvoří kopce a hory. Jihovýchodní pobřeží je téměř bez srážek. Pokud plánujete výlet do hor, pak počítejte s tím, že nad 1 000 metrů může být v období sucha příjemně. Pokud se vydáte do nadmořské výšky nad 2 000 metrů, může vám být pekelná zima. Navíc je zde potřeba počítat s vysokou pravděpodobností bouřek, které se objevují v poledne a odpoledne.

Mimo hlavní sezonu (měsíce od května až do října) můžete na Lombok zavítat také. Počítejte s větším množstvím srážek, které se ale ani zdaleka nevyrovnají období dešťů. Pokud ale cestujete do vnitrozemí, počítejte s častějšími srážkami. Teplota moře se během roku stabilně pohybuje mezi 27 až 29 stupni, takže se nemusíte bát, že byste ve vodě zmrzli.

Nakupování a suvenýry

Indonésie je pro našince zemí exotickou a zajímavou. A neméně zajímavé jsou také suvenýry, které si odtud můžete dovézt. Prakticky každý z ostrovů má své vlastní suvenýry. My se společně zaměříme na ty nejzajímavější.

S Indonésií bývá spojena zejména batika. Ta je pestřejší a zajímavější třeba na ostrově Jáva a Bali. Z batikované látky si můžete koupit již hotové oblečení. Turisty zaujme třeba sarunga (sarung), což je tradiční indonéský oděv. Jedná se o zapošitou látku o rozměrech 1,8x1,3m, která je někdy sešitá do roury, kterou potom místní lidé nosí jako sukni, nebo jí používají jako pokrývku. Turisté si mohou koupit kus látky sarung a nechat si z ní ušít typický indonéský oděv. Zajímavé jsou také tkané látky zvané „ikat“, na jejichž výrobě se pracuje celý rok. A když jsme u té batiky. Specialitou ostrova Jáva je batika dřeva. Koupit si můžete nejčastější nádobí, figurky a sošky.

Dalším zajímavým artiklem je stříbro. Centrem indonéského stříbrotepectví je nepochybně město Kota Gete, které najdete ve střední Jávě. Kromě stříbra si odsud můžete odvézt také šperky z drahých kamenů. Pro ty se vydejte do Kalimantanu. Zde se vyrábí také speciální dřevěná nosítka, která jsou pro našince exotickým suvenýrem.

Další kovové a korálkové šperky se ale prodávají po celé Indonésii. K ostrovu Lombok se váže zase keramika a její prodej. Koupit si můžete i zajímavé etnické suvenýry – třeba vyřezávané figurky z ostrova Sumba. Pokud máte blízko k hudbě, můžete si odtud odvézt nahrávky typické indonéské hudby. Na Jávě si nezapomeňte koupit alespoň balíček zdejšího černého čaje, na Bali zase typickou balijskou kávu.

Pokud patříte mezi kuřáky anebo máte ve svém okolí někoho, kdo si tenhle nešvar nedokáže odpustit, přivezte hřebíčkové cigarety, které jsou o dost levnější než tabákové a ke všemu hezky voní. Cigarety najdete pod označením „kretek“. V krabičkách je jich ale namísto 20 kusů, pouze kusů dvanáct.

Z tradičních suvenýrů si můžete dovézt i nejrůznější sošky, masky, zdobné tabatěrky anebo výrobky z rohoviny. Ženy naopak jistě ocení ručně dělané kabelky, klobouky a pestrobarevné tkané látky. Zajímat by je mohla také přírodní kosmetika. V Indonésii existuje nespočet krámků a obchůdků s kvalitními přírodními mýdly a dalšími výrobky.

Pro Indonésii jsou typická také různá umělecká díla od místních umělců. Typické jsou také nejrůznější dárky a suvenýry z kokosových skořápek s nápisem Oleh-Oleh. A u kokosů ještě chvíli zůstaneme. Rozhodně neopusťte místní tržiště nebo obchůdek bez kokosového oleje, který najde uplatnění v kuchyni i kosmetice.

Dovezte si také typické indonéské koření (například chilli, hřebíček nebo skořici). Pokud potřebujete nakoupit levné oblečení, pak jste tady také správně. Pořídit si tady značkové sportovní a outdoorové oblečení můžete za pár peněz. V zemi ho totiž v hojné míře vyrábí, proto je mnohem levnější než v Evropě.

Obchody

Velká města mají nákupní centra, supermarkety a obchodní domy s pevně stanovenými cenami. Otevírací doba je od 9 do 21 hodin každý den a s kratší otvírací dobou v neděli. V malých městech mohou být obchody zavřeny v době odpolední siesty-mezi 13 a 17 hodinou odpoledne. Smlouvání ceny je zvykem v malých obchodech a na tržišti.

Kultura a zvyky v Indonésii

Málokdo to ví, ale Indonésie byla animistická. To znamená, že místní uctívali velké množství duchů. Zajímavostí zůstává, že i dnes jsou v Indonésii místa, kde tato tradice přežívá. Jde třeba o Kalimantan, Západní Sumbu, část Papui a některé menší ostrovy jako Siberut u Sumatry.

Převládajícím náboženství je ale islám, který v zemi dominuje. Vedle něj ale existuje také hinduismus, buddhismus a křesťanství. Nutno podotknout, že indonéská forma islámu se odlišuje od ostatních islámských zemí. Kořeny indonéského islámu totiž vycházejí z buddhismu a hinduismu. Ženy zde mají mnohem větší rovnost a nemusí nosit pokrývku hlavy. Muži mají naopak dovoleno oženit se pouze se dvěma ženami. V jiných zemích mohou mít muži klidně více než čtyři ženy.

I v Indonésii je ale nejvýznamnějších svátkem Ramadán, který trvá měsíc a během kterého je od východu do západu slunce zakázáno jíst, pít, kouřit a oddávat se nejrůznějším tělesným rozkoším. Celkově můžeme říct, že islám v Indonésii je mnohem mírumilovnější a tolerantnější než toto náboženství v jiných zemích.

Z dalších náboženství jistě nemůžeme vynechat křesťanství, které tady ale zastupuje zhruba osm procent populace. Většinou ho vyznávají misionáři. Zajímavostí také zůstává, že křesťané a muslimové žijí vedle sebe v míru a toleranci. Výjimkou je oblast Moluky a centrální Sulawesi, kde nedávné boje dokázaly, že obě skupiny dokáží ve válce použít stejně silných zbraní.

Zcela odlišná je situace na Bali. Bali je jediným ostrovem, kde lidé ve většině vyznávají hinduismus. Uctívají tady proto celou škálu bohů a mají nespočet rituálů, kterými je oslavují. Ceremonie jsou tady pořádány opravdu ve velkém, Bali tak patří mezi místa s nejbohatším kulturním životem. Naopak nejméně zastoupenou náboženskou skupinou jsou buddhisté. Podle odhadů buddhismus vyznává necelé jedno procenta obyvatel Indonésie. Z velké části jde navíc o Číňany.

Obyvatelé Indonésie

Indonésané jsou velmi přátelští. Proto se nedivte, že vás bude na každém kroku doprovázet podzrav „Hello Mistr“. Počítejte také s tím, že vám budou neustále nabízet své průvodcovské služby. Účtují si za to malé poplatky. Nechat se ale provést jednotlivými ostrovy rodilým Indonésanem, to je k nezaplacení. Počítejte s tím, že typický obyvatel Indonésie – zejména tedy muž, se neobejde bez hřebíčkových cigaret. Velmi často se vás budou ptát na vaše náboženské vyznání. Je úplně jedno co řeknete, nesmíte ale říct, že jste bez vyznání. Pro obyvatele Indonésie je bezvěrectví naprosto nepochopitelné.

Počítejte s tím, že v Indonésii se nikdy nikam nespěchá. A tak není výjimkou, když místní dorazí na smluvenou schůzku třeba o tři hodiny později. Neexistují zde žádné zbytečné starosti a lidé jsou zde velmi optimističtí a mírumilovní. Velmi hrdí jsou také na svou kulturu a tradice. Za zmínku jistě stojí třeba tradiční indonéské divadlo Wayang, ve kterém se hrají příběhy z Ramajany. Pokud na tohle představení zavítáte, počítejte s tím, že bude mít asi čtyři hodiny.

Indonésie jako země kontrastů a netradičních svateb

Indonésie je zemí kontrastů. Zatímco na jednom z typických muslimských ostrovů Aceh se musí ženy kompletně zahalovat, na Bali je penis symbolem štěstí, který zdobí chrámy i otvíráky na láhve. Láska zde má více podob. Ačkoli před nedávnem vláda odsouhlasila zákon, který reguluje intimní projevy a mimo zákon staví také vyzývavé tance, ve skutečnosti to tak horké není. Projevy náklonnosti na veřejnosti nejsou pro turisty trestné, místní se na vás ale mohou divně dívat nebo se dokonce posmívat.

Zajímavá je i situace, co se svateb a seznamování týče. Na mnohých ostrovech stále platí, že rodiny domlouvají sňatek svých dětí. Stále více osob si ale hledá partnera samo. Výjimkou je pouze intimní sblížení. S partnerem či partnerkou tady můžete chodit i několik let, společné bydlení a sex jsou ale záležitostí svatby. Zajímavé a mnohem přísnější podmínky panují v indonéských vesnicích. Žena si tady samozřejmě může vyjít s chlapcem, ten jí ale musí doprovodit domů dřív, než se setmí. Zůstane-li spolu pár přes noc, očekává se ženitba.

Jídlo a pití v Indonésii

Indonéská kuchyně je poměrně rozmanitá a potěší zejména milovníky rýžových specialit, ryb a sladko pálivých chutí. Základem indonéské kuchyně je rýže (nasi) a nudle (mie) a to buď smažené, nebo vařené. Většinou je tato příloha podávána se zeleninou, hovězím anebo kuřecím masem. K přípravě jídel se používají papričky nejrůznějších velikostí (a také pálivosti). Místní je většinou přikusují samotné k oblíbenému jídlu.

Co se týče tradičních specialit, pak mezi ně určitě musíme zařadit pokrm nasi goreng. Připravuje se z chilli papriček, červené cibulky, rýže, masa, pórku, zelí, vajíček a koření. Pochutnat si můžete třeba na specialitě známé jako tempela (koláč ze sóji). Ochutnejte také gado-gado – dušenou zeleninu s tofu a arašídovou omáčkou, polévku z čerstvé zeleniny, masa, rýžových nudlí a rýže – Soto, Cota makassar – obdobu naší dršťkové polévky, pochutnat si můžete také na specialitě, která se tady připravuje zejména u příležitosti velkých náboženských oslav. Její název je Babi Guling a jde vlastně o prase na rožni. Výborné jsou také taštičky z těsta, přílohou je brambor, zelí vejce a tofu s arašídovou omáčkou, které se tady nazývají Siomay Bandung, masové špízy Saté a pokud chcete zahřát žaludek a nemáte příliš času, nechte si naservírovat Mie telur – pytlíkovou nudlovou asijskou polévku, která je v Indonésii opravdu velmi oblíbená.

Výborná ovoce a zelenina

Pokud patříte mezi milovníky ovoce a zeleniny, pak si přijdete v Indonésii na své. Ovoce společně se zeleninou, jsou tady opravdu velmi chutné, čerstvé a plné vitamínů. Kromě známých druhů ochutnejte také ty méně známé, mezi které patří například mangostan, longan, durian, jackfruit, karambola, markýza, mango nebo pomelo. Chybět samozřejmě nesmí ani avokádo, citrusové plody mnoha druhů a melouny. Pozor si ale dávejte na ovoce zvané durian – kvůli jeho šílenému pachu je zakázáno ho nosit do prostorů hotelů, letišť, paluby letadel a často i autobusů.

Nápoje a alkohol v Indonésii

Co se týče nápojů v Indonésii, ve velkém se tady konzumuje čaj a káva. Mimochodem čaj z Jávy a káva z Bali je tím nejlepším, co si můžete domů odvézt. Velmi oblíbený je zdejší ledový čaj, který představuje klasický čaj oblíbené příchuti, podávaný s kousky ledu. K chuti vám jistě přijdou také džusy připravené z čerstvého ovoce přímo před vašima očima. Specialitou je nápoj zvaný jeruk – vymačkaný druh mandarinky či limetky, zalitý horkou vodou a oslazený. Hojně rozšířené je také pití čerstvého kokosového mléka, které má na náš organismus spoustu pozitivních účinků.

Co se týče alkoholu a alkoholických nápojů, ty jsou v Indonésii odmítány nejen muslimy, ale také vyznavači ostatních náboženství. Jejich nabídka v obchodech je proto značně omezená. V muslimských čtvrtích navíc nenajdete alkohol vůbec. Zakázáno je pití alkoholu na veřejnosti. Pokud si ale přeci jen chcete na nějaké té lahvince pochutnat, doporučujeme místní pivo Bintnag nebo Cooler, který se prodává ve třech příchutích. Na ostrovech Flores anebo Sulawesi můžete sehnat místní palmové víno balok nebo tuak. Cestujete-li na Bali, jistě ochutnejte místní pálenku arak a rýžové víno brem, které chutná jako burčák- Je ale o poznání kyselejší.

Měna Indonésie

Peněžní jednotkou je indonéská rupie (mezinárodní zkratka Rp). Bankovky se vydávají v hodnotách: Rp. 50.000, Rp. 20.000, Rp. 10.000, Rp. 5.000, Rp. 1.000, Rp. 500, Rp 100. Úřední hodiny v bankách jsou od 8 hodin do 15 hodin odpoledne od pondělí do pátku. Některé banky jsou otevřeny i v sobotu dopoledne. Na Bali doporučujeme s sebou americké dolary v hotovosti (nejlépe vytištěné po roce 1996, starší bankovky většina směnáren neakceptuje), cestovní šeky i platební karty podléhají velkým poplatkům a v některých směnárnách dokonce nejsou akceptovány.

Ceny v Indonésii

Hned na úvod je třeba podotknout, že ceny se v Indonésii liší podle toho, kde se zrovna nacházíte. V následujícím výčtu proto uvedeme průměrné ceny v jednotlivých turistických střediscích. Například za ten nejlevnější hotel zaplatíte zhruba 500 Kč za noc. U nejluxusnějších resortů si ale připravte několik tisíc korun (3 – 6 tisíc). Co je tady opravdu levné, to je jídlo v místních restauracích anebo tzv. streetfood. Za ten zaplatíte v průměru čtyřicet korun na porci.

Pokud se budete stravovat v restauraci vyšší třídy, pak za jídlo o několika chodech zaplatíte zhruba 250 korun. Za půllitr točeného piva tady necháte asi 56 korun. Třetinka Pepsi vás pak vyjde na patnáct korun. Za láhev vody zaplatíte necelých sedm korun. Pokud si rádi pochutnáváte na kávových specialitách, pak doplníme, že obyčejné espresso vás tady vyjde na 31 korun, cappuccino je o něco dražší a zaplatíte za něj asi 44 korun. Za bochník chleba utratíte asi 24 korun, za litr mléka 28 korun. Za balíček cigaret tady necháte asi 40 korun, za kilo ovoce anebo zeleniny 20 – 60 korun.

Ostatní praktické informace

Vstupní formality

Ke vstupu do země jsou zapotřebí platná vstupní víza, která se vystavují na zastupitelství Indonésie v Praze (platí pouze pro občany ČR). Vyřízení trvá jeden týden. Nutná je jedna fotografie, platnost cestovního pasu minimálně půl roku po návratu ze země a jedna volná stránka.

Odletový poplatek

Při odletu z Indonésie se platí odletová turistická taxa cca 15,- USD, splatná v místní měně. Letištní taxy na místních linkách jsou cca 10,- USD při každém přeletu. Tento poplatek musí zaplatit každý turista v hotovosti na letišti při odletu.

Očkování a zdraví

Povinná nejsou žádná očkování, při cestování se hodí ovšem očkování proti žloutence. Riziko malárie je v turistických oblastech Indonésie relativně malé. Profylaxe antimalariky je na individuálním zvážení každého cestovatele.

Úřední jazyk Indonésie

Na souostroví se hovoří 583 jazyky a dialekty. Většinou patří k různým etnickým skupinám. Bahasa Indonesia je národním jazykem, je to de facto malajština, která se v ostrovní říši používala od nepaměti jako dorozumívací prostředek. V turistických oblastech se můžete domluvit výborně angličtinou.

Služby ESO travel v Indonésii

Na Bali je přítomen český delegát. Okruhy po Bali a na Jávě s místním česky hovořícím průvodcem (na vyžádání).

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie