drsné himalájské stezky výlet z Manali do Ladaku paláce a pevnosti honosná umělecká díla artefakty chrámy z pravého zlata největší buddhistický chrám na světě ruiny a zříceniny indická města horské vesničky místní trhy nejkrásnější pláže světa roztodivné útesy hory a vysoké kopce čajové plantáže světoznámé koření pozorování divoké zvěře spirituální místo
Země ideální pro milovníky motocyklistiky? Stoprocentně Indie! Drsné himalájské stezky, relaxační projížďky okolo pobřeží i dechberoucí výlet z Manali do Ladaku – to je jen zlomek toho, co můžete během dovolené v Indii zažít. Spousta Indů spoléhá na sílu v pedálech. Přidejte se k nim a vychutnejte si pohodové cyklostezky historickými místy nebo vzrušující výlety po svazích v okolí.
Rozmanitými dopravními prostředky nebo po svých se můžete vydat na průzkum zdejších paláců a pevností, kde indická architektura vypráví příběh dobytí, nadvlády a nezměrného bohatství. Součástí většiny pevností a paláců jsou honosná umělecká díla připomínající život významných Indů i artefakty, mapující osud země.
Samostatnou kapitolou jsou potom indické chrámy. Asi nikde na světě nenajdete takovou rozmanitost jako zde. Prohlédnout si můžete psychedelické jihoindické hinduistické věže i tiché buddhistické jeskynní chrámy. Samozřejmostí jsou také chrámy vystavěné z pravého zlata. Najdete zde i druhý největší buddhistický chrám na světě.
Během toulek Indií můžete cestovat v čase. Připomínkou dávných dob vám budou ruiny a zříceniny, které leží rozptýlené po městech a na venkově. Spousta zřícenin je navíc pod ochranou UNESCO. A z minulosti se jednoduše přeneseme do současnosti.
Pulzující indická města kontrastují s chudým životem na vesnici a nabízející výtečné jídlo, bohatý noční život, umění, pětihvězdičkové ubytování a výtečné možnosti nakupování. Kromě klasických obchodů zamiřte také na místní trhy, kde je zboží mnohonásobně dostupnější a rozmanitější.
Indie a pláže – to je kapitola sama o sobě. Zdejší pláže splňují sny o romantické dovolené i těch nejnáročnějších cestovatelů. Součástí mnoha pláží jsou roztodivné útesy s ideálními podmínkami k potápění a dokonce tu najdete jednu z nejkrásnějších pláží světa.
Hory a vysoké kopce s mnohými stezkami pro začínající i zkušené milovníky treku vás zavedou na čajové plantáže i do míst, kde se pěstuje světoznámé koření. To můžete ochutnat, případně si ho odkoupit k domácímu použití. Cesty vedou i do malých horských vesniček, kde se můžete přiučit tradičním řemeslům a zjistit, jak žijí ty nejchudší indické vrstvy. Když k tomu všemu připočtete možnost pozorování divoké zvěře a spirituální rovinu místa, jen stěží budete hledat rozmanitější zemi.
Zajímavá místa: města a vesnice - paláce a chrámy - pevnosti - náboženská místa - poutní místa - příroda a scenérie
Některá místa rozhodně nesmíte coby turisté při svých toulkách tímto subkontinentem minout. Tady je jejich výběr.
Jako celek rozhodně stojí za návštěvu města Alsisar, Bíkánér, Jaipur, Dillí a Leh, jejichž historická centra i modernější čtvrti vám nabídnou věrohodný pohled na život v Indii. Dalšími místy, která ledacos napoví, jsou například scénická vesnice Dha han, jejíž obyvatelé jsou s největší pravděpodobností potomky vojáků Alexandra Makedonského.
K oblíbeným a významným kulturním památkám v Indii patří například folklórní osady Stongdey a Sani usazené v nádherné zanskarské krajině. Budete si tu připadat jako v jiném světě. Jako další můžeme uvést Fatéhpúr Síkrí, malé město v indickém státě Uttarpradéš, které nechal vystavět Akbar Veliký a dodnes je nádhernou ukázkou mughalské architektury. Jeho historická hodnota je tak vysoká, že je město od roku 1986 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Palác větrů Hawa Mahal stojí uprostřed starého města Jaipur ve státě Rádžastán a pochází z konce 18. století. Jde o nápadnou, patnáct metrů vysokou pětipatrovou budovu z červeného a růžového pískovce s téměř tisícovkou balkónků, které měly umožnit ženám z králova harému vyhlížet v horku dolů na ulici, aniž by je někdo spatřil. Stavba údajně symbolizuje Krišnovu korunu.
Chrám Bharat Mata ve Váránasí je zajímavý především tím, že se v něm nachází uctívaná obrovská plastická mapa tesaná do mramoru, které se říká Matka Indie. Chrám byl vysvěcen za přítomnosti Gándhího.
Chrámy a paláce Bundélů u městečka Órčha, které jsou už asi 300 let opuštěné, vás vtáhnou do svého vlastního světa. Stavby dodnes působí nedobytně a vzbuzují pokoru a úctu.
Chrám bohyně Lakšmí na čedičovém pahorku nabízí turistům možnost seznámit se se středověkým bundulským malířstvím.
Z dalších chrámů jmenujme třeba chrámy Kandarija Mahadéva, Višvanáthova a chrám Lakšmana, které provokují erotickými reliéfy, jimiž jsou zdobeny. Chrámy pocházejí z 10. a 11. století a dodnes jsou lidmi obdivovány.
Kromě paláců a chrámů, kterých je v Indii požehnaně, jsou pro tuto zemi specifické tzv. gháty, dlouhá schodiště vedoucí od řeky až k paláci, který se nachází strmě nad ní. Pojmenování nesou podle konkrétního paláce, významné události, osobnosti nebo božstva. Zmínit můžeme třeba ghát Dasaswamedh nebo ghát Manikarnika ve Váránasí.
Zcela okouzlující je v Indii Puškar. Tady se konají největší velbloudí trhy, mají tu slané jezero, ale především sem turisté jezdí obdivovat jeden z mála chrámů na světě zasvěcený Bráhmovi – právě jemu totiž údajně upadl lotosový květ a na místě, kam dopadl, se vytvořilo slané jezero, kolem něhož vzniklo městečko.
Červená pevnost se nachází v Novém Dillí a její původ se datuje do 2. pol. 17. století. Její název vypovídá o tom, že byla postavena z červeného pískovce. Dnes patří k nejnavštěvovanějším dokladům mughalské architektury. Dříve v ní sídlil sultán, dnes zde najdeme muzeum. Od roku 2007 je pevnost pod ochranou UNESCO, což svědčí o její hodnotě.
Pevnost Ámbér najdeme nedaleko města Jaipur. Až do 18. století byl tento opevněný palác sídlem vládnoucího rodu. Původní pevnost se zde podle zdrojů vyskytovala dokonce už v 11. století, postupně docházelo k jejím rozšiřování a zdokonalování.
Pevnost Džúnágarh pochází z 16. století a je součástí města Bíkánér. Obdivuhodně zdobené paláce jsou chráněny hradbou dlouhou 986 m, která má 37 strážních věží, a vodním příkopem.
Nad městem Džódphur stojí pravděpodobně nejmohutnější rádžasthánská pevnost – Mehrángarh. Zajímavá je i tím, že je vysoká 125 m a tyčí se na vysoké skále nad městem. Zdejší komnaty dnes slouží jako muzeum.
Páteční mešita se nachází v Dillí nedaleko Červené pevnosti a byla založena už v roce 1638. Každý pátek se tu k modlitbě schází i 25 tisíc věřících.
Největší minaret v Indii, Kutub Mínár, stojí v Dillí a je součástí komplexu Kutub. Dosahuje výšky 72,8 m, jeho základna je široká 14,3 m a na vrcholu má průměr jen 2,75 m. Minaret zde byl stavěn od konce 12. století až do 2. pol. 14. století a k jeho výstavbě byl použit materiál ze zničených hinduistických svatyň. Hlavním materiálem je rudý pískovec, o čemž svědčí barva minaretu. Komplex Kutub zahrnuje i další stavby, které jsou pěknou ukázkou indické architektury 12. století.
Klášter v Lamayuru patří k těm nejrozsáhlejším a pochází z 11. století. Obdivovat na něm lze třeba krásnou výzdobu s výjevy z legend a buddhismu.
Dekánská plošina ve střední části Indického subkontinentu zaujímá rozlohu asi 1 milión km2 a jde o území, které bylo až do druhohor spojeno s Madagaskarem. Pro tuto oblast jsou typické stolové hory se stupňovitými stráněmi, které známe jako Dekánské trapy.
V Indii se můžete pokochat také pohledem na horské pásmo Annapurna. To je dlouhé 55 km a jeho nejvyšší hora, Annapurna I, dosahuje nadmořské výšky 8 091 m. Celkově je 10. nejvyšší horou planety.
Dalším přírodním skvostem Indie, který nesmí uniknout vaší pozornosti, je Národní park Ranthambhór. Je totiž tvořen úchvatným pralesním porostem a turisté se sem často jezdí podívat na tygry, ale také na život zdejších obyvatel. Jeho rozloha činí 1 334 km2.
Průsmyk Khardung La je nejznámější indický silniční průsmyk. Nachází se v nadmořské výšce 5 359 m a turisté ho obdivují pro nádherné scenérie, které místo nabízí.
S podobným úspěchem se setkávají také průsmyky Fotu La a Kanji La, Taglang La, Lachlung La, Baralacha La, Rohtang La nebo sedlo Pensi La. Nádherné je také údolí Nubra.
Pozornost právem přitahuje i ledovec Darung Drung, horké prameny v Panamiku či písečné duny v okolí vesnic Hundur a Deskit.
Astronomická observatoř Džartar Mantar v Novém Dillí je opředena svým nezaměnitelným kouzlem. Její název totiž překládáme jako „kouzelné přístroje“ a jejich podoba je vskutku zvláštní. O nebeských tělesech tu měli spoustu informací, přestože zde pracovníci nepoužívali tak sofistikované nástroje, jaké už byly v té době v Evropě. Přístroje jsou tu postavené z malty a kamene.
Mauzoleum Tádž Mahál je monumentální pomník, který nechal vystavět truchlící vdovec, indický mogul Šáhdžahán, na památku své ženy. Stavba je dnes symbolem Indie, ročně uvítá až 8 miliónů návštěvníků a v roce 2007 se dokonce umístila na seznamu Nových sedmi divů světa. Budova vysoká 73 metrů je zvláštní i tím, že mění svou barvu v závislosti na denní době – ráno je její barva narůžovělá, večer bílá a v noci, když na ni dopadají měsíční paprsky, působí dojmem, že je zbarvena do zlata.
Mramorový pomník Džasvant Tháda ve městě Džódhpur připomíná osobnost Džasvanta Singha II., který se zasloužil o přívod vody do této původně vyprahlé krajiny. S vodou sem přišel rozkvět, úspěch a bohatství.
Bez zajímavosti nezůstává poutní místo Sárnáth, kde Buddha pronesl první kázání po svém osvícení, a poutní místo Kušingar, kde Buddha zemřel.
Rádž Ghát je místo velmi silných emocí. Byl zde zpopelněn Gándhí, který je dodnes považován za jednu z nejdůležitějších osobností nejen pro Indii, ale i pro zbytek světa. Najdeme zde černý náhrobek zdobený oranžovými afrikány.
Mohlo by se vám líbit
Ocenění udělená odborným časopisem TTG:
Několikanásobný nejlepší touroperátor pro Ameriku
a nejlepší touroperátor pro Asii, Austrálii a Oceánii.
Pravidelně mezi nejlepšími třemi CK pro subsaharskou Afriku
a pro cestování za kulturou, památkami a dobrodružstvím.
Copyright © 1994 - 2025 Cestovní kancelář ESO travel a.s., všechna práva vyhrazena | Zásady ochrany osobních údajů | Nastavení cookies Aira GROUP, Outsourcing IT