Hongkong: přestože oblast patří mezi nejhustěji osídlené na světě (až 10.000 obyvatel na km2, leží na území překvapivě také lesy a hory (až 1.000 metrů vysoké) a při hranicích s Čínou zemědělská oblast zvaná Nové území.
Odhalte při dovolené zde nesrovnatelně pulsující bývalou britskou kolonii, která 1. července 1997 přešla pod čínskou správu.
„Mekkou“ veškerého kulturního dění je v Hongkongu obchodní čtvrť Kowloon. Mezi nejvíce vyhledávanou zdejší turistickou atrakcí je Avenue of Stars na pobřežní promenádě Tsim Sha Tsui, kdy jde o „Východní kopii“ holywoodského chodníku slávy. A tomu všemu zde vévodí bronzová socha asijského filmového poloboha minulého století – Bruce Leeho.
Každý večer od 8 hodin se za pomocí více než 40 budov ve městě odehrává strhující multimediální show Symfonie Světel (Symphony of Lights). Během cca 15 minut hudba a obraz znázorní 5 hlavních témat – Probuzení, Energie, Dědictví, Spolupráce a Oslava. Jedna z nejlepších stálých a nezpoplatněných show na celém světě, tak rozhodně nepromeškejte!
Projít se po zajímavých místních trzích a nasát zdejší atmosféru je další věcí, kterou kdo nezažije, tak neví o, co vše přichází. Noční trh na ulici Temple Street je nádhernou ukázkou různorodosti a jisté umělecké půvabnosti čínského trhu, najdete zde textil, elektroniku, hračky atd. Naopak mezi dopoledními hodinami je nejlepší čas na návštěvu slavného Nefritového trhu a v ulici Hong Lok si zase důkladně poté projít místní Ptačí trh.
Navštívit horu Victoria Peak (554 metrů nad mořem) – to znamená doslova a do písmene, vychutnat si opravdu úžasný výhled na zátoky a ostrůvky, se kterými je Hongkong spojen prostřednictvím trajektů. Všechny důležité objekty máte tak na dosah jediného pohledu. Zajímavostí je i to, že vás na horu doveze přes 120 let stará dopravní souprava. Jsou zde restaurace a i kavárny.
Když se poté vrátíte zpět do každodenní vibrace a ruchu tohoto moderního velkoměsta, tak možná budete velmi mile překvapeni, že zničehonic v něm uprostřed naleznete Honkgong Park. Průzračná jezírka a fontány v této příjemné zeleni snadno uklidní tep vaší mysli. Součástí parku je i zřejmě nejstarší koloniální budova v celém Hongkongu – Muzeum čajového náčiní, kam se můžete podívat zcela zdarma.
Takto uvolněni a povzneseni se můžete vydat do centrální části města a právem poznáte, proč se zde tomu říká hlavní tepna světového obchodu, finančních a bankovních služeb. Málokdo ale ví, že tyto nádherné a moderně postavené „bohům až do oken“ mrakodrapy, se drží starobylé čínské filozofie o harmonii Feng-Šuej.
A když už jsme u těch bohů, tak je na čase při zdejší dovolené se podívat i na krásně umělecky zdobený taoistický chrám Wong Tai Sin, který byl dostaven na začátku 70. let minulého století. Naleznete ho u stanice metra se stejným jménem.
Poblíž již výše zmiňované Avenue Of Stars v Kowloonu naleznete také elegantní 44 metrů vysokou věž s hodinami (Clock Tower), postavenou v roce 1915. Pro dnešní generace lidí se jedná o vrcholný doklad století páry neboli 19. století. Věž byla původně totiž součástí již dnes nefungující Kowloon – Canton železniční trasy.
Na ostrově Lantau (dvakrát větší než ostrov Hongkong) se nachází krásný buddhistický klášter Po Lin, postavený z roku 1906. Za dalších 87 let už ale zde můžete najít 268 dlouhých schodů, které vedou v masivní bronzové soše mírumilovně sedícího Buddhy v nadživotní velikosti. Socha je díky každonočnímu velkolepému osvětlení „svítícím majákem štěstí pro všechny lidi světa“.
Na ostrově můžete také najít i díky turismu známou rybářskou vesnici Tai O, která je postavená na vodě a říká se, že její základy byly položeny už v 16. století. Každopádně se zde nachází jeden z nejvíce postavených starobylých chrámů v Hongkongu – pozoruhodný Yeung Hau Temple ze 17. století.
Hongkong je doslova rájem pro všechny nákupů chtivé cestovatele. Pulzující velkoměsto, ve kterém to bzučí jako v úlu, je doslova protkané stánky s rychlým občerstvením, nákupními centry, kde pořídíte opravdu cokoli, i zapadlými krámky s nespočtem tradičních suvenýrů. Co si z téhle čínské metropole odvézt a na co nezapomenout?
Svačinový kuřecí pařát je asi tím, co vás na Hongkongu v sekci suvenýrů šokuje nejvíc. Zavakuovaný pařátek si můžete dopřát ke svačině anebo rychlému obědu. Dovézt ho samozřejmě můžete na ochutnání i domů. Ne nadarmo se o něm říká, že jde o ten vůbec nejbizarnější suvenýr v Hongkongu, potažmo celé Číny. Chcete si dovézt něco maličko sofistikovanějšího a kulturního?
Pak se zaměřte na čaje a čajové servisy. Čínská čajová kultura je jedním z velkých pojmů v Číně. Číňané ho pijí už více než 4 000 let a je důležitou součástí čínské tradice. Abyste nešlápli vedle, vydejte se do specializovaného čajového obchodu, kde si můžete nechat konkrétní čaj doporučit a sami vám ho tu také naváží. Počítejte ale s tím, že za opravdu kvalitní čaj si budete muset připlatit. A když už čajový obchod navštívíte, poohlédněte se také po keramickém čajovém servisu s typickým čínským zdobením.
Přiletět domů bez tradičních hůlek? Nemyslitelné! Také v Hongkongu, stejně jako v Pekingu mají tyto hůlky prakticky na každém druhém rohu. Vybrat si můžete hůlky z bambusu, ale třeba i ty dražší z keramiky anebo umělé hmoty.
Pokud hledáte suvenýr pro dámu, poptejte se po jasmínovém krému, který se vyznačuje svým okouzlujícím vzhledem, ale i jedinečnou vůní. Přivézt si můžete i nejrůznější bambusové suvenýry, šátky a látky s čínskými motivy anebo ukázky kaligrafie. Nevynechte ani prohlídku tradičního umění, a pokud se vám zalíbí, přivezte si některý z obrázků do rodné domoviny.
Možná si myslíte, že kultura v Hongkongu jde ve šlépějích tradiční čínské kultury. To je ovšem mylná informace. Zdejší kultura z té čínské samozřejmě vychází, na druhou stranu je tady ale morálka a kultura obecně o dost uvolněnější, než v dalších oblastech Číny. O Hongkongu se dokonce traduje, že je semeništěm hříchu. Je to pravda? To budete muset odzkoušet na vlastní kůži.
Nic a nikdo však Hongkongu neupře jeho tradiční svátky, na kterých si místní velmi zakládají. Jde například o tradiční Čínský Nový rok, který je spojen s mytologií a nestvůrou, jíž mohly zaplašit pouze ohňostroje. Proto jsou oslavy Čínského Nového roku dodnes s bujarými ohňostroji neodmyslitelně spojené. Za zmínku stojí také Spring Lantern Festival, který je součástí Čínského Nového roku. Během festivalu lidé vyrážejí do ulic v průvodech, které jsou vyzbrojené stovkami svítilen a lampiček. Zajímavý je také Ching Ming Festival, který místní slaví během jara a vzpomínají během něj na své mrtvé předky. Jedním ze zajímavých je i Tuen Ng Festival, který je úzce spjat se závody dračích lodí.
A s festivaly a oslavami neodmyslitelně souvisí také dobré jídlo a pití. Mezi tradiční a velmi oblíbená jídla patří čínské knedlíčky vyráběné z klasického bramborového těsta nebo rýže. Knedlíčky jsou plněny nejrůznějšími druhy masa, zeleniny, ale natrefit můžete i na zajímavější a pro našince poměrně nevšední kombinace. Oblíbené jsou také jarní závitky, vyráběné z tenkého rýžového těsta, které po namočení změkne. Závitky jsou následně plněny masem, zeleninou a někdy také tenkými rýžovými nudlemi. Neméně oblíbené je také kuřecí Kung Pao. Tento tradiční hongkongský pokrm je doplněný o kvalitní sójovou omáčku, bambusové výhonky, arašídy a papriky. Zapomenout nesmíme ani na ďábelské ohnivé kotlíky, na kterých si pochutnají jen milovníci chilli a pálivých specialit. Bez pekingské kachny nebo vepřového masa ve sladké omáčce se ale tradiční jídelní stůl v Hongkongu také neobejde.
A s jídlem souvisí také kultura stolování a etiketa obecně. Číňané jsou obecně velmi milí, usměvaví a příjemní lidé. Vzájemně spolu neustále o něčem diskutují a to samé očekávají také od vás. Své dojmy a postřehy chtějí také sdílet s okolím, proto mají u ucha neustále přilepený mobilní telefon. Telefonují domů, rodinám, do práce anebo přátelům. Typický je pro ně také neustálý spěch a shon. Jejich notorickou zálibou je pomalé pití čaje. Kromě čaje si libují také v nešvaru jménem cigarety a zlozvyku spočívajícím v neustálém plivání. Pro Evropana může být docela šok, že i taková místa jako kupé vlaku, jsou vybavena tzv. plivátky. Obecně jsou ale obyvatelé Hongkongu čestní, ochotní a spolehliví lidé. A to samé vyžadují také od nás.
Zajímají Vás praktické informace pro dovolenou v HongKongu?:
Mohlo by se vám líbit
Ocenění udělená odborným časopisem TTG:
Několikanásobný nejlepší touroperátor pro Ameriku
a nejlepší touroperátor pro Asii, Austrálii a Oceánii.
Pravidelně mezi nejlepšími třemi CK pro subsaharskou Afriku
a pro cestování za kulturou, památkami a dobrodružstvím.
Copyright © 1994 - 2025 Cestovní kancelář ESO travel a.s., všechna práva vyhrazena | Zásady ochrany osobních údajů | Nastavení cookies Aira GROUP, Outsourcing IT