Tradiční čínská kultura je stará více než 30 000 let. Vůbec první zmínky o ní sahají do dob, kdy zemi vládli Tři vznešení a pět vladařů. O čem je řeč? O polobožských a mytologických bytostech, které žily v souladu s lidmi, a předávaly jim své znalosti.
Co se týče novodobé kultury a historie, ta doložitelná spisy je stará asi pět tisíc let. Čínská kultura je nejstarší na světě, a je kolébkou života v jihovýchodní Asii. Právě na území dnešní Číny založili lidé první osadu, kde vedli civilizovaný život s řadou pravidel a zásad.
Čínská kultura se v průběhu let vyvíjela, měnila a transformovala. Zároveň ale docházelo k jejímu postupnému zdokonalování. Protože byla Čína odjakživa silně izolována od okolního světa, vyvíjela se její kultura ve všech směrech zcela samovolně, a až do roku 1949 nebyla vystavena žádným vnějším vlivům – dodnes si však i přes vlivy moderního světa zachovala svou jedinečnost.
Samotná čínská kultura ale naopak ovlivnila celou řadu okolních zemí, a dostala se dokonce i přes oceán. Asi nejvíce bylo ovlivněno Japonsko, které od Číny převzalo zčásti její jazyk, písmo, tradice a některé zvyky. Velkou část čínské kultury představují legendy a mytologie a pro starobylý čínský kalendář to platí zrovna tak. Místní lidé mají spoustu důvodů, proč jsou na svůj kalendář řádně hrdí, byť některé z nich považuje moderní civilizace za mýty.
Nejvýznamnějším čínským svátkem je Čínský Nový rok. Je to jedno z mála období, kdy se rodiny sejdou, aby se společně oddávaly jídlu, ohňostrojům a zábavě vůbec. Tradice opět vychází z mýtu, kdy bájná nestvůra ohrožovala právě na Nový rok místní venkovany. S tradicí jsou úzce spjaty také ohňostroje, které oslavy Čínského Nového roku provázejí. Říká se totiž, že právě ohňostroje byly to jediné, co dokázalo nestvůru bezpečně odehnat.
Co se týče čínské hudby , ta je od té západní v mnohém odlišná. Liší se také nástroje, na které Číňané hrají. Mezi tradiční čínské hudební nástroje patří například housle erhu, kytara pipa, čínská flétna citera nebo dechový nástroj suona.
Kapitolou samou pro sebe je čínská etiketa , kterou je potřeba osvojit si ještě dříve, než do Číny zavítáte. Číňané se obecně velmi rádi usmívají, neustále zdraví, děkují a prosí. Také nikdy nezvyšují hlas, což byste si měli dobře zapamatovat. Jsou velmi uctiví ke starším a na prvním místě je pro ně rodina, vzdělání a práce.
Je považováno za nezdvořilé zírat někomu do očí. Mezi mnoha lidmi se snaží Číňané vyhnout očnímu kontaktu, aby získali soukromí. Pokud jste hostitelem, je zvykem, že u stolu začínáte jíst jako první. Nebojte se mlaskání anebo říhnutí – to je projevem toho, že vám přichystané jídlo chutná. Pozor si ale dávejte na výraz tváře, Číňané z něj dokáží vyčíst mnoho. Měli byste se tak vyzbrojit pravým a nefalšovaným úsměvem a nepřehánějte to s tělesným kontaktem.
Více informací o povaze Číňanů, jejich tradicích, jídlech anebo památkách najdete na našem specializovaném portálu.
Mohlo by se vám líbit
Ocenění udělená odborným časopisem TTG:
Několikanásobný nejlepší touroperátor pro Ameriku
a nejlepší touroperátor pro Asii, Austrálii a Oceánii.
Pravidelně mezi nejlepšími třemi CK pro subsaharskou Afriku
a pro cestování za kulturou, památkami a dobrodružstvím.
Copyright © 1994 - 2025 Cestovní kancelář ESO travel a.s., všechna práva vyhrazena | Zásady ochrany osobních údajů | Nastavení cookies Aira GROUP, Outsourcing IT