ČÍNA – Země, která svou kulturou s nádechem křehkosti a tajemnosti okouzluje a inspiruje ostatní svět již více jak 3.000 let. V průměru každý pátý člověk na naší planetě může říci, že jeho domovem je Čína.
Pro vstup území ČLR je potřeba turistické vízum a samozřejmě platný cestovní pas. Vyřízení víza má na starosti Velvyslanectví ČLR v Praze. Obstarání individuálního víza do Číny trvá cca 10 dní, nutné 1x foto, 2 volné stránky v pasu s platností 6 měsíců po návratu. Při pobytu v Tibetu je nutné povolení ke vstupu (vyřídí CK ESO travel). Pobyt v Hongkongu je pro občany ČR bezvízový.
I když očkování není povinně vyžadováno, ale i tak praktičtí lékaři doporučují alespoň očkování proti žloutence typu A či proti břišnímu tyfu. V případě, že by se člověk hodlal na vlastní pěst dobrodružně „potulovat“ venkovem Číny, tak stojí za zvážení i očkování proti vzteklině, žluté zimnici či malárii.
Čínská lidová republika (ČLR) je členěna na celkem 22 provincií. Zvláštní status má Taiwan, který je ale jinak oficiálně uváděn jako další provincie ČLR a další dvě správní oblasti Hongkong a Macao. Současná politika Číny se řídí ústavou z roku 1982, která republiky charakterizuje jako stát na svazku dělníků a rolníků.
Vlajka ČLR se skládá z červeného pole, velké žluté pěticípé hvězdy, která je obklopena malými čtyřmi hvězdami. V platnost vešla v červenci roku 1949 a inspiraci čerpala od vlajky bývalého SSSR.
Čína přispěla do „pokladnice“ světových náboženství významným duchovním hnutím, které je známo jako taoismus, jenž zde má velkou tradici. Své náboženské zastoupení tu samozřejmě mají i různé dílčí formy buddhismu, křesťanství či islámu.
V ČLR se můžete setkat se 7 různými dialekty čínského jazyka. Úředním jazykem je Putonghua, standardní čínština odvozená z pekingského dialektu. Podle části země zde zaslechneme také např. mongolštinu, ujgurštinu či tibetštinu, kantonskou čínštinu či mandarínštinu. Anglicky se dobře dohovoříte pouze v turistických centrech a mezinárodních hotelech.
Čínský jüan (CNY) je oficiální měnou v celé republice. 1 jüan je cca přibližně jako naše 4 koruny a dělí se na 10 ťiao a dále na 100 fenů. V Číně je stejný centrálně stanovený směnný kurz ve všech bankách i hotelech.
Celková populace v Čínské lidové republice (muži i ženy): 82 %.
Většina čínského území leží v mírném a subtropickém pásmu a na většině z nich spadne méně než 100mm srážek za rok. Svůj velký vliv na čínské podnebí mají monzuny. V létě vane zemí teplý vítr od Tichého oceánu a v zimě z divoké a sněhem pokryté Sibiře.
Pobyt v Číně bývá většinou s polopenzí. Stravu je možné rovněž velmi levně pořídit u stánků na tržištích nebo v typických místních restauracích (v Hongkongu je cenová relace stravy výrazně vyšší). Voda z vodovodní sítě není pitná. Vodu v plastikových lahvích je možné zakoupit ve všech místních obchodech.
V Číně naleznete jak velká moderní a několikapodlažní obchodní střediska, tak i skromná a malá starožitnictví z kterých dýchá kus dávná historie. Záleží hodně, o jaký druh zboží máte zájem. Například brokátové látky, sypané čaje, staré kaligrafie či ručně vyráběné bambusové výrobky můžete nejlépe sehnat a hlavně dosti levně na pouličních trzích.
Co se týče elektroniky, tak se říká, že nikde jinde na světa nenaleznete výhodnější ceny za kvalitní zboží než právě zde. Přesvědčte se sami, zda je tomu opravdu tak.
Číňané jsou nejvíce hrdí v rámci vnitrostátního cestování na svou vlakovou dopravu, která zde má tradici už od 19. století. Celková délka železnice v zemi je cca 70 tisíc km, kam patří i nádherná trať vedoucí z Číny do Lhasy v Tibetu, nejvyšší železnice světa. Vlaky jsou místními velmi oblíbený a levný přepravní způsob.
Dalším hojně častým dopravním prostředkem jsou letadla, které sice nabízejí lepší časovou úsporu než vlaková síť, ale za to za cestu s nimi zaplatíte logicky více peněz.
Poslední velkou veřejnou formou zdejší dopravy jsou autobusy, které místní nejčastěji využívají při cestách do krajně odlehlých venkovských či horských oblastí, kam mnohdy zatím ani železniční koleje nevedou.
V Pekingu, Šanghaji a Hongkongu je jednoznačně nejoblíbenějším dopravním způsobem metro, poté taxi, trolejbusy či autobusy. A pokud byste v Číně chtěli osobně řídit automobil, tak musíte mít nutně při ruce povolení k dlouhodobému pobytu.
Mohlo by se vám líbit
Ocenění udělená odborným časopisem TTG:
Několikanásobný nejlepší touroperátor pro Ameriku
a nejlepší touroperátor pro Asii, Austrálii a Oceánii.
Pravidelně mezi nejlepšími třemi CK pro subsaharskou Afriku
a pro cestování za kulturou, památkami a dobrodružstvím.
Copyright © 1994 - 2025 Cestovní kancelář ESO travel a.s., všechna práva vyhrazena | Zásady ochrany osobních údajů | Nastavení cookies Aira GROUP, Outsourcing IT