Argentina – celým názvem Argentinská republika, je zemí plnou milých lidé, dobrého vína a vášnivých tanců. Zaujímá větší část jihu Jižní Ameriky a rozkládá se na dvou naprosto rozdílných oblastech. Jednu oblast tvoří vysokohorský systém And a druhou pak rozsáhlé rovinné planiny. Četné masivy jsou vulkanického původu, v čele s Aconcaguou, nejvyšší horou Jižní Ameriky. Rozmanitost krajiny, stejně jako vyhlášené jídlo a víno, krásné pláže i kontrast v podobě ledovců pokrývající část Ohňové země, sem lákají turisty z celého světa.
Cestujete-li do Argentiny na dovolenou, která nepřesáhne 90 dnů, vízum není potřeba. Požadovat po vás mohou akorát předložení zpáteční letenky a prokázání dostatečných finančních prostředků pro pobyt v zemi (zpravidla jde asi o 50 USD na den). Cestujete-li do Argentiny za jiným než turistickým účelem, je vízum potřeba. Při vstupu do země je potřeba vyplnit migrační lístek, ve kterém migrační úředník vyznačí datum vstupu na argentinské území. Kopie tohoto lístku bude vyžadována migračními úřady ve chvíli, kdy budete zemi opouštět. Pokud překročíte povolenou dobu na území Argentiny, hrozí vám vysoká pokuta.
Při cestách do Argentiny není vyžadováno žádné povinné očkování. Pokud byste však do Argentiny chtěli zamířit ze země, kde se endemicky vyskytuje žlutá zimnice, bude po vás vyžadován doklad o absolvování příslušného očkování proti této zákeřné nemoci.
Mezi doporučená očkování do Argentiny patří očkování proti zmíněné žluté zimnici, žloutence typu A, B, AB, tetanu, břišnímu tyfu a meningokokové meningitidě. Očkování byste měli být také proti spalničkám (v ČR povinné, očkuje se již v dětství) a malárii. Cestujete-li na sever země v období od ledna do června, doporučujeme také vhodné očkování proti horečce dengue.
Záchranná služba má v Argentině číslo 107, policie 101 a hasiči 100.
Argentina je od Prahy vzdálena asi 12 439 kilometrů. Přibližná doba letu (při průměrné rychlosti 800 km/h) je tedy stanovena na 15 hodin a 30 minut.
Oproti našemu časovému pásmu jsou v Argentině -3 hodiny.
Elektrické napětí zde činí 220 V při frekvenci 50Hz. Po celé zemi se ale setkáte s dvěma různými druhy zásuvek. První z nich jsou dva ploché kolíky (podobně jako v USA), které ale nejsou svisle rovnoběžné, nýbrž skloněné pod mírným úhlem, druhé pak představují zdířky na dva kulaté kolíčky ve stejném rozchodu jako ty české, ale menšího průměru. Bez redukce se tady tudíž neobejdete.
Argentina je federativní republikou, v jejímž čele stojí prezident, který je zároveň velitelem ozbrojených sil a premiérem vlády. Mezi jeho hlavní úkoly patří zejména jmenování vlády, která se skládá z osmi ministerstev. Stejně jako viceprezident, musí být příslušníkem římskokatolické církve a rodilým Argentincem. Jmenován je na dobu šesti let grémiem, které má rovných šest set členů. Grémium je voleno v přímých lidových volbách. Prezident má dalekosáhlé politické pravomoci a značný vliv. Možná i to je jeden z důvodů, proč nesmí kandidovat opakovaně.
Součástí politického uspořádání země je i Argentinský kongres, který má dvě komory. Poslanecká sněmovna čítá na 257 poslanců, v Senátu je zastoupeno 72 senátorů (3 za každou argentinskou provincii). Členové poslanecké sněmovny jsou v tomto případě voleni na čtyři roky s tím, že každé dvě léta je vybírána nová polovina poslanců. Senátoři pak svůj post zastávají rovných devět let, přičemž i zde se každé tři roky obměňuje třetina senátorských křesel.
Co se týče jednotlivých provincií Argentiny – každá má svůj vlastní parlament a vládu. Spravovány jsou přitom voleným guvernérem. Výkon moci zastávají federální a provinční soudy. V Buenos Aires se nachází vrchní soudní dvůr, který zároveň představuje nejvyšší federální instanci.
Argentinská vlajka byla světu oficiálně představena v roce 1812 a tvoří ji tři stejně široké vodorovné pruhy: bledě modrý, bílý a opět bledě modrý, přičemž modrá barva v tomto případě představuje oblohu, bílá sněhem pokryté vrcholky And a pevninu obklopenou z obou stran oceány. Změny se dočkala vlajka v roce 1818, kdy bylo do jejího středu umístěno žluté slunce, které je vysvětlováno rovnou dvěma způsoby. První říká, že slunce zde symbolizuje inckého slunečního boha Inti, druhá verze říká, že jde o slunce (tzv. Sol de Mayo - Květnové slunce), které vysvitlo při shromáždění v roce 1810.
Oficiálním jazykem Argentinské republiky je španělština. V hlavním městě Buenos Aires se ale můžeme setkat s typickou hantýrkou tzv. „lunfardo“, která je směskou italštiny, brazilské portugalštiny a angličtiny.
Oficiální měnou Argentinské republiky je Argentinské peso (oficiální název Peso Convertible nebo Nuevo Peso Argentino). Značka pro peso je $, ale pro rozlišení od jiných měn se před tento znak umisťují písmena Arg (Arg$). Průměrný kurz měny argentinské peso je asi 1,4978 Kč.
Asi 97,1 % obyvatel Argentiny je gramotných.
V Argentině funguje rozsáhlá síť železnic, která je dlouhá asi 34 000 kilometrů. Silnice jsou zde zastoupeny asi 215 000 kilometry. Existuje zde autobusové spojení z Chile, Bolívie, Uruguaye, Paraguaye a Brazílie. Na jízdenkách často nebývá označeno sedadlo, proto je třeba přijít k odjezdu dříve.
Hojně jsou využívány i přístavy (např. Bahia Blanca, Buenos Aires, Comodoro Rivadavia, Concepcion del Uruguay, La Plata, Mar del Plata, Necochea, Rio Gallegos, Rosario, Santa Fe a Ushuaia). Mezi hlavní lodní společností patří Ferrylines a Buquebús.
Pokud si zde chcete půjčit motorové vozidlo, myslete na to, že musíte mít platný mezinárodní nebo národní řidičský průkaz. Ekonomickým způsobem, jak se dostat z jednoho místa na druhé je i taxi. Taxíky jsou černé se žlutými střechami a v hlavním městě jezdí 24 hodin denně. Dobrým zvykem je nechávat taxikáři spropitné.
Argentina má jedno hlavní letiště (Ministro de Pistarini v Ezeize), kam přistávají všechny mezinárodní lety. Letiště je vzdáleno asi 35 km od centra Buenos Aires. Hlavní město má ještě jedno letiště (Jorge Newbery), které slouží pro národní lety a pro lety z okolních jihoamerických zemí.
Cestujete-li mezi Argentinou a Chile myslete na to, že zde platí přísný zákaz převážení čerstvých potravin! Proto je lepší potravinové zásoby na treky nakupovat vždy až na místě. Co se týče bezpečnosti, Argentina sice v rámci Latinské Ameriky patří k bezpečnějším zemím, ve srovnání s Evropou je zde ale vyšší stupeň kriminality, včetně ozbrojených přepadení. Proto nenavštěvujte chudinské čtvrti a na ulicích si dávejte pozor na kapsáře.
Mohlo by se vám líbit
Ocenění udělená odborným časopisem TTG:
Několikanásobný nejlepší touroperátor pro Ameriku
a nejlepší touroperátor pro Asii, Austrálii a Oceánii.
Pravidelně mezi nejlepšími třemi CK pro subsaharskou Afriku
a pro cestování za kulturou, památkami a dobrodružstvím.
Copyright © 1994 - 2025 Cestovní kancelář ESO travel a.s., všechna práva vyhrazena | Zásady ochrany osobních údajů | Nastavení cookies Aira GROUP, Outsourcing IT