prastaré promenády živá turistická letoviska krásné pláže mořské želvy potápění a šnorchlování luxusní hotelové resorty vyhlášené lázně mayské chrámy starobylé památky starobylé rytiny památeční předměty historická koloniální města zvyky a tradice řemesla starobylé příběhy koloniální kostely, katedrály muzea suvenýry mexická kuchyně chilli omáčka tequilla
Ta nejkrásnější letoviska na karibském pobřeží a v oblasti Pacifiku najdete právě v Mexiku. Prastaré promenády, živá turistická letoviska, ale i krásné pláže vhodné pro romantické povahy a rodiny s dětmi. Pláže jsou většinou pokryté zlatavým nebo křišťálově bílým pískem a představují tak ideální místo pro odpočinek. Během lenošení můžete ze břehu pozorovat mořské želvy nebo další zástupce vodní říše. Ideální podmínky pro potápění a šnorchlování i možnost půjčit si menší loďku nebo kajak, dělají z této destinace ideální místo pro dovolenou.
Součástí pobřeží jsou luxusní hotelové resorty doplněné u vyhlášené lázně s nespočtem relaxačních procedur pro všechny věkové skupiny. Odpočinutou mysl a tělo připravte na výlet po mayských chrámech a starobylých památkách. Odměnou vám ale budou starobylé rytiny a památeční předměty, které jsou připomínkou starobylé mayské civilizace.
Po stopách historie se ale můžete vydat také do historických koloniálních měst. Poznáte místní zvyky a tradice, řemesla, ale i starobylé příběhy. Bonusem budiž obnovené koloniální kostely a nejpozoruhodnější mexické katedrály. Více o historii Mexika a jejích obyvatelích se dozvíte v místních muzeích.
Na své si tady přijdou také milovníci nakupování. Tradiční suvenýry tady najdete prakticky na každém rohu. Přivezte si domů třeba kožené boty, pásky, tašky, typické pánské košile – tzv. guayabery či dlouhé tuniky bez rukávů huipiles.
Velkým lákadlem je jistě mexická kuchyně. Ochutnejte nejlepší tacos na světě, okořeňte si pokrm rozmanitými chilli omáčkami nebo zkuste něco méně tradičního v podobě mravenčích larev – tzv. escamoles. Chybět nesmí ani pravá mexická tequilla, která nemá s tou naší nic moc společného.
Milovníci potápění a šnorchlování si jistě přijdou na své u druhého největšího bariérového útesu světa. Takové potápění s velrybími žraloky už představuje pořádný adrenalinový zážitek. Navštívit můžete také několik vodních parků, které slouží jako ochranné rezervace. Okolo pobřeží panují také ideální podmínky pro surfování a další vodní sporty. Oddávat se můžete také divoké jízdě na koni, jízdě na kajaku nebo raftu. Samozřejmě nechybí ani možnost četných výstupů do hor s pozorováním místní fauny a flory.
Dovolená v Mexiku je pro požitkáře, tak pro člověka, který k životu potřebuje neustálou akci. Záleží jen na tom, zda zvolíte některý z našich zájezdů za poznáním – ať už na Mayskou nebo Mexickou rivieru – nebo některý z pobytových zájezdů .
Je libo spíše klidnější letovisko, nebo chcete naopak být v centru dění? Dovolená v Mexiku umožňuje obojí, stačí jen vsadit na to správné letovisko. A kam vyrazit na dovolenou do Mexika?
Pokud plánujete dovolenou v Mexiku – a to spíše dovolenou plážovou v některém z letovisek na pobřeží, pak pro vás máme dobrou zprávu. Vyrazit sem vlastně můžete po celý rok.
V pobřežních oblastech se totiž průměrná denní teplota po celý rok pohybuje mírně nad třiceti stupni Celsia. Mírný výkyv směrem vzhůru je pro poloostrov Yucatán typický pro období od dubna do července, v Acapulcu je to potom období od května do listopadu. Rozdíly oproti zbytku roku jsou ale opravdu jen minimální. Srážek je v pobřežních oblastech nejvíce v období od června do září.
Pro bližší informace o tom, kdy jet do Mexika, se podívejte na příslušnou stránku. Najdete tam i tipy na to, kdy je nejlepší vyrazit za mexickými památkami a kdy za přírodou.
K dovolené nepochybně patří nakupování a tradiční suvenýry. Co si dovézt z Mexika? Během toulek tržnicemi a krámky byste rozhodně neměli odcházet bez pravé mexické tequilly. Tequilla je totiž pro Mexičany něco jako naše pivo pro Čechy. Kvalita pravé mexické tequilly je neporovnatelná s kvalitou, kterou dostanete u nás. Ceny jsou ale paradoxně nižší. Na dobré ceny narazíte v místních supermarketech, naopak potulný prodejce tequilly asi nebude tím nejdůvěryhodnějším zdrojem. A kterou tequillu vybrat? Tady platí, že co Mexičan, to jiný názor. Vyhlášené jsou třeba palírny na severu Mexika. Kvalitu tequilly poznáte podle toho, že je na jejím štítu vyznačena informace „100% agáve“.
Dalším neopomenutelným suvenýrem je pravé mexické sombrero. Obří špičatý klobouk se dnes v Mexiku sice používá už jen při tradičních oslavách anebo jako součást folklórních sborů, na druhou stranu je neopomenutelným symbolem Mexika a turisté si jej rádi vozí do svých domovů. Za klasické slaměné sombrero můžete v přepočtu zaplatit 50, ale také 500 Kč v turistických letoviscích a poblíž luxusních hotelů. Naopak pouliční prodavači budou rádi za každý prodaný kousek.
Kromě sombrera si domů můžete dovézt také celou řadu dalších textilních výrobků. K tradičním textilním suvenýrům patří tzv. sarapes - ručně tkané přikrývky z vlny a pestrobarevné bavlněné šátky – rebozos. Populární textilní suvenýr je také houpací síť hamaka, která by při dobré kvalitě měla být vyrobena z pletených pestrobarevných přízí. Neméně atraktivní jsou i dámské a pánské šaty, připomínající indiánské umění a zdobené perličkami a atraktivními výšivkami.
Za zmínku jistě stojí také bižuterie a stříbrné šperky. Mexiko dobývá jednu šestinu světové těžby stříbra, což se odráží i ve vyspělém šperkařském umění s nepřebernou škálou rozličných předmětů. Pokud máte rádi tajemno a astrálno, zaměřte se na nabídku minerálních a údajně léčivých kamenů. A bez čeho nesmíte do svých domovů odcestovat? Jistěže bez Mayského nebo Aztéckého kalendáře, vyrytý do sádry, kamene, kůže, kovu nebo pouze nakreslený na papíru.
Mexičané milují společnost. Neustále pořádají nějaké slavnosti, oslavy a festivaly. Fiesta je symbolem radosti a pospolitosti a je základem každé slavnosti. A důvod slavit, se v Mexiku najde každý den. Nesmírně oblíbené jsou třeba slavnosti na počest patrona nebo patronky města a světce podle kalendáře a samozřejmě narozeniny nebo jiná výročí v rodině. A co nesmí na takové fiestě chybět? Jistě tradiční tanec doprovázený zpěvem, nespočtem lidí z rodiny i okruhu známých a piňata. Piňata visí na dlouhém provaze a zajímá převážně děti. Jejich úkolem je zasáhnout piňatu a získat sladkou odměnu. Během dobývání odměny ale mají zavázané oči.
A co se týče jednotlivých svátků a oslav, těch je zde opravdu nepočítaně. Třeba v lednu se slaví svátek Feast of San Antonio Abad, během kterého jsou požehnána zvířata, aby se jim v nadcházejícím roce nic nestalo. Dalším festivalem je Zihuatanejo Sail Fest. Odehrává se při pobřeží Guerrero a jde vlastně o týden plachtění a her. V únoru si jistě nenechte ujít významný karneval Tepoztlán, který je znám pro své netradiční taneční kreace a honosné kostýmy tanečníků. V únoru se ale koná také festival umění Todos Santos, který je ukázkou mexické scény lidových tanců, divadla a hudby. Těšit se můžete na vystoupení známých i těch méně populárních umělců.
V měsíci listopadu se konají oblíbené festivaly horkovzdušných balónů a lidového umění. Během festivalu se nebe zaplní balony a na zemi se koná nespočet soutěží a koncertů.
Kromě sombrera si domů můžete dovézt také celou řadu dalších textilních výrobků. K tradičním textilním suvenýrům patří tzv. sarapes - ručně tkané přikrývky z vlny a pestrobarevné bavlněné šátky – rebozos. Populární textilní suvenýr je také houpací síť hamaka, která by při dobré kvalitě měla být vyrobena z pletených pestrobarevných přízí. Neméně atraktivní jsou i dámské a pánské šaty, připomínající indiánské umění a zdobené perličkami a atraktivními výšivkami.
<>p>Na festivalu lidového umění Maestros del Arte se vám představí mexičtí umělci, kteří nabídnou ke koupi své sbírky děl. Můžete se těšit na keramiku, dřevořezbu, stříbrné šperky nebo tkané koberce.
Také prosinec se nese ve znamení festivalů. Oblíbený je zejména Fiesta of the Virgin of Guadalupe. Účelem tohoto festivalu je vzdát poctu mexickému patronovi. Po tomto nezbytném kroku se všichni přesunou na náměstí, kde tancují a zpívají.
K oslavám a festivalům patří nepochybně také dobré jídlo a pití. Mexická kuchyně patří k velmi zdravým a dietním. Její základ tvoří zelenina, luštěniny a ovoce. Většina pokrmů se neobejde bez tortilly. Tortilly jsou velmi tenké kukuřičné placky z nekynutého těsta. Zde fungují jako jakási náhražka obyčejného chleba.
Podle původní receptury by se měly péct na suchu, avšak v mnohých mexických domácnostech se smaží ve velkém množství oleje. Z přeložených tortill, jejichž tvar se podobá mušlím, se připravuje oblíbené mexické pečivo, tzv. tacos, které se plní rajčatovo-paprikovou směsí a hovězím či kuřecím masem.
Pokud vás přepadne hlad ještě před hlavním chodem, dopřejte si kukuřičné chipsy, které tady označují slůvkem „nachos“. Dopřát si je můžete s celou řadou omáček, mezi nimiž nechybí ani pikantní salsy, mnohdy vyráběné z pálivých jalapeňo papriček.
K hlavním surovinám mexické kuchyně patří zelenina, která se podává v syrovém, vařeném, sušeném, smaženém i dušeném stavu. K oblíbeným druhům patří rajčata, avokádo, okurky, kedlubny, papriky, tykvová semena, květák a petržel.
Z luštěnin je velmi oblíbená kukuřice, sója a velké červené i černé fazole. Zeleninové směsi, které tvoří základ náplně tortill, se připravují s velkou dávkou česneku a cibule. Mexičané si velmi často pochutnávají na pálivých jalapeňo papričkách, které se nakládají do kyselého nálevu nebo rajčatové šťávy.
Mezi nejoblíbenější mexické pokrmy patří nepochybně arroz a la mexicana - rýže vařená s rajčaty, mrkví a hráškem, chilli con carne - směs barevných fazolí, několika druhů masa, papriček, zeleniny a koření, crepas de cuitlacoche - slané palačinky plněné houbami, atún de la parrilla - grilovaný steak z tuňáka s červenou a zelenou salsou, chilaquiles - tortillové lupínky v rajčatové omáčce, posypané cibulí a sýrem, chiles rellenos - chilli papričky plněné sýrem nebo mletým masem, obalené v těstíčku, osmažené a přelité rajčatovou omáčkou nebo chalupas - zapečené tortilly plněné masem a fazolovou kaší.
Zapomenout nesmíme ani na cochinita pibil - vepřové maso naložené v pikantní omáčce, huevos motuleňos - tortilla se šunkou, sázenými vejci a omáčkou ze sýra, hrášku a rajčat, huevos rancheros - sázené vejce na smažené tortille s rajčatovou omáčkou, enfrijoladas - opečené přeložené tortilly přelité fazolovou omáčkou, enchiladas - opečené zabalené nebo přeložené tortilly s různou náplní, gorditas - tlusté tortilly plněné sýrem či chiles en nogada - zelené ostré papriky plněné mletým masem a mandlemi a přelité omáčkou z vlašských ořechů a ozdobené červenými zrníčky z granátového jablka.
Nesmírně oblíbená je také pallo al pibil - yucatánská specialita, která spočívá v dušeném nebo pečeném kuřeti, naloženém v achiotové směsi a omáčce z pomerančů. Zmínit musíme i tostadas - křupavé smažené tortilly s masem nebo rybou a různými omáčkami, obložené fazolovou kaší, nasekanou cibulí a nastrouhaným sýrem a názvem velmi podobné tostaditas, které jsou ale rozčtvrcené smažené tortilly, podávané se salsou a guacamole.
Co se týče masa, to se v jídelníčku Mexičanů objevuje jen velmi zřídka a je spíše součástí větších oslav a náboženských rituálů. K přípravě masitých pokrmů se nejčastěji používá maso hovězí, dále kuřecí, krůtí, rybí, vepřové, králičí i jelení. K masitým mexickým specialitám patří pokrmy z leguána a pásovce, které se podávají s bohatou porcí syrové zeleniny.
Mezi nejoblíbenější masové lahůdky patří housenky Guzanos, které žijí na listech rostliny agáve a luční koníci Chapilines. Obě dvě lahůdky jsou smažené a velmi. Směsí kuřecího nebo vepřového masa se plní šištičky z kukuřičného těsta tzv. tamales, ochucené pálivým chilli, které se balí do kukuřičných listů a vaří se v dosti slané vodě.
Z nápojů nesmí Mexičanům chybět na stole pivo. Nejčastěji se tady pije oblíbená Corona, kterou ale dostanete i u nás. Z dalších alkoholických nápojů nesmíme zapomenout na zmíněnou tequillu a nápoj zvaný mezcal. Oba dva se vyrábějí z agáve.
Mezi oblíbené koktejly patří margarita (tequilla, pomerančový likér a citrónová šťáva) nebo piňa colada (kokosové mléko, ananasová šťáva, rum). Hodně se také pije silně slazená čokoláda (chocolate), často ochucená skořicí a vanilkou a káva café de olla se skořicí a třtinovým cukrem.
Potřebujete vědět, jak je to se vstupními formalitami? Zajímá vás úroveň zdravotní péče v Mexiku, nebo to, zda na místě půjde platit platební kartou? Podívejte se na praktické informace pro dovolenou v Mexiku, kde mimo jiné najdete vše podstatné, co se týká:
Mohlo by se vám líbit
Ocenění udělená odborným časopisem TTG:
Několikanásobný nejlepší touroperátor pro Ameriku
a nejlepší touroperátor pro Asii, Austrálii a Oceánii.
Pravidelně mezi nejlepšími třemi CK pro subsaharskou Afriku
a pro cestování za kulturou, památkami a dobrodružstvím.
Copyright © 1994 - 2025 Cestovní kancelář ESO travel a.s., všechna práva vyhrazena | Zásady ochrany osobních údajů | Nastavení cookies Aira GROUP, Outsourcing IT