Dovolená v Číně

Čína ve zkratce:

tradiční čínská architektura chrámy, císařské rezidence Velká čínská zeď nejrychlejší vlak na světě nejvyšší hora nejsevernější vesnice nejvzdálenější město od moře nejteplejší město čínské umění feng-šuej obří mrakodrapy luxusní obchodní centra a hotely dobré jídlo a pití muzea stezky místních parků a rezervací

Vážené dynastie položily základy tradiční čínské architektury. Prohlédnout si tak můžete starobylé, ale nesmírně zachovalé chrámy, císařské rezidence, letní paláce a sídla čínských panovníků. Povinností každého návštěvníky Číny, je návštěva Velké čínské zdi, která se táhne od severokorejské hranice k pouštím divokého severozápadu Číny. Součástí Zdi je několik významných zastávek s tradičními památkami a připomínkami vznešených bojovníků.

Milovníci adrenalinových zážitků jistě ocení možnost svézt se nejrychlejším vlakem na světě, vystoupat na nejvyšší horu nebo navštívit nejsevernější vesnici či nejvzdálenější město od moře. Když se k tomu přidá možnost užít si rafting na rozbouřených řekách nebo pobýt v nejteplejším městě, kde teplota dosahuje i úctyhodných 48 stupňů Celsia, jen stěží byste hledali lepší místo pro milovníky extrémních zážitků.

Tradiční čínské umění na vás tady doslova dýchá na každém kroku. Prohlédněte si starobylá města a vesnice, které proplétají úzké uličky přesně vystavěné v souladu s  čínským učením feng-šuej. Tradiční umění střídá supernadčasová moderna v podobě obřích mrakodrapů, luxusních obchodních center a hotelů, kde za noc necháte dvě průměrné výplaty.

Dobré jídlo a pití – to je to, co Čínu charakterizuje v každou denní i noční dobu. Pochutnejte si na pekingské kachně, „hotpot“ kotlících nebo knedlíčcích dim sum. Po výtečném jídle pak zamiřte do místních muzeí, kde je mapována historie i současnost Číny. Prohlédnout si můžete sbírky keramiky, obrazů, kaligrafie i tradiční čínské artefakty.

Tělo protáhnete na stezkách místních parků a rezervací. Nenechte si ujít dokonalý výhled ze Žluté hory nebo možnost okoupat se v tyrkysových jezírcích překrásných národních parků. Pohlédněte na zasněžené vrcholky hor a nechte se unést šumem majestátných vodopádů.  

Co dělat v Číně?

V tak rozmanité a pestré zemi jako je Čína rozhodně není o nudu nouze. Lidé sem vyráží na zájezd často kvůli nákupům a i klidně kvůli atraktivní přírodě vhodné pro horolezecké či cyklistické vyžití. To ale nemění nic na tom, že nejvíce turistů láká především důkladné poznání starobylé čínské kultury.

  • Projít se po Velké Čínské zdi – její základy sahají až do 7. století př. n. l., kdy chránila Čínu před krvežíznivými nájezdy kočovníků a barbarů. Je celonárodním symbolem, který se objevuje v různých asijských pohádkách a legendách. Sami Číňané stavbě říkají „zeď dlouhá 10 tisíc mil“.
  • Navštívit klasické dílo slavné Pekingské opery – nádherné kostýmy, masky, pantomima, akrobacie, zpěv nebo bojová umění, to vše je složkou unikátní operní tradice v Číně. Na herce jsou kladeny obrovské umělecké nároky, a proto se opernímu mistrovství učí už od předškolních let.
  • Jet vlakem do magického Tibetu – nejvýše položená železnice světa je velice lákavým turistickým magnetem. Při cestě, která začíná v Pekingu a končí v Lhase, máte jedinečnou možnost obdivovat z vlakového kupé nádhernou a divokou horskou přírodu Tibetské náhorní plošiny.

Kam jet do Číny, když…

Chci navštívit novodobé památky

Kosmopolitní Šanghaj je velkolepým moderním centrem všeho současného dění v Číně. Nachází se zde jeden z nejdelších systémů metra na světě či oficiálně největší světový přístav. Z novodobých památek musíme předně vyzdvihnout chrám jadeitového Buddhy, který byl dostavěn na začátku 20. století.

Ve městě také stojí vůbec první postavená budova ze železobetonu v zemi, je jím Park Hotel z roku 1934 – do roku 1952 také nejvyšší mrakodrap v zemi. Hlavním architektonickým klenotem Šanghaje, který nikde jinde na světě nenajdete, je ale orientální art deco styl např. stojících budov v ulicích francouzské čtvrti.

Chci navštívit historické památky

Hlavní město Peking se svým nádherným Zakázaným městem, císařským komplexem z 15. století, je jasnou volbou, kde začít objevovat historické poklady starověké Číny. Jen pár kroků od místa, kde vládl císař na svém dračím trůnu, se nachází neméně úchvatný taoistický areál Chrám Nebes se Zdí Ozvěn či Oltářem Nebes.

Letní palác v Pekingu, Čína

Další neuvěřitelný historický poklad se nachází u města Xi’an ve střední oblasti země, které bylo také výchozím bodem Hedvábné stezky. Jsou jím neskutečně „živé“ a detailně zpracované sochy více než 7 tisíc hliněných válečníků z 3. století př. n. l., známých ve světě jako Terakotová armáda.

Chci navštívit liduprázdná místa

Pokud hledáte v Číně oblast, kde byste si na své dovolené mohli odpočinout od všelijakého civilizačního hluku, tak Tibetská náhorní plošina je proto místem jako stvořená. V této pozoruhodné přírodě nemusíte celé dny potkat ani „živáčka“, a na druhou stranu je domovem obrovské škály zde volně potulujících se živočichů.

Chci za významnými festivaly

Kousek severně od Pekingu v rokli Longging se každým rokem v lednu koná originální festival sněhu a ledu. Stavějí se sochy lidí i mytických tvorů a nechybí ani mistrovsky vystavěné ohňostroje. Led a světlo a barvy jsou zde hlavními aktéry.

V červnu se zase konají slavnosti Dračích lodí, které nabízejí šanci vidět přehlídku a závody mnoho krásných dlouhých lodí (tzv. dračích) s pestrou uměleckou výzdobou. Nejpůsobivěji se slavnost slaví v Hongkongu.

Ve stejném měsíci můžete také nahlédnout „pod pokličku“ tajemných buddhistických rituálu, protože o tom je známý duchovní festival v chrámech na posvátné hoře Wuta.

Kultura

Tradiční čínská kultura je stará více než 30 000 let. Vůbec první zmínky o ní sahají do dob, kdy zemi vládli Tři vznešení a pět vladařů. O čem je řeč? O polobožských a mytologických bytostech, které žili v souladu s lidmi, a předávali jim své znalosti. Co se týče novodobé kultury a historie, ta doložitelná spisy je stará asi pět tisíc let. Čínská kultura je nejstarší na světě, a je kolébkou života v jihovýchodní Asii. Právě na území dnešní Číny založili lidé první osadu, kde vedli civilizovaný život s řadou pravidel a zásad.

Žena s deštníkem

Čínská kultura se v průběhu let vyvíjela, měnila a transformovala. Zároveň ale docházelo k jejímu postupnému zdokonalování. Protože byla Čína odjakživa silně izolována od okolního světa, vyvíjela se její kultura ve všech směrech zcela samovolně, a až do roku 1949 nebyla vystavena žádným vnějším vlivům – dodnes si však i přes vlivy moderního světa zachovala svou jedinečnost.

Samotná čínská kultura ale naopak ovlivnila celou řadu okolních zemí, a dostala se dokonce i přes oceán. Asi nejvíce bylo ovlivněno Japonsko, které od Číny převzalo zčásti její jazyk, písmo, tradice a některé zvyky. Velkou část čínské kultury představují legendy a mytologie a pro starobylý čínský kalendář to platí zrovna tak. Místní lidé mají spoustu důvodů, proč jsou na svůj kalendář řádně hrdí, byt některé z nich považuje moderní civilizace za mýty.

Nejvýznamnějším čínským svátkem je Čínský Nový rok. Je to jedno z mála období, kdy se rodiny sejdou, aby se společně oddávaly jídlu, ohňostrojům a zábavě vůbec. Tradice opět vychází z mýtu, kdy bájná nestvůra ohrožovala právě na Nový rok místní venkovany. S tradicí jsou úzce spjaty také ohňostroje, které oslavy Čínského Nového roku provázejí. Říká se totiž, že právě ohňostroje byly to jediné, co dokázalo nestvůru bezpečně odehnat.

Co se týče čínské hudby , ta je od té západní v mnohém odlišná. Liší se také nástroje, na které Číňané hrají. Mezi tradiční čínské hudební nástroje patří například housle erhu, kytara pipa, čínská flétna citera nebo dechový nástroj suona.

Muži s býkem

Gastronomie

Pokud bychom se podívali na oblíbená jídla Číňanů, jež mají s prastarou čínskou kulturou opět mnoho společného, dospějeme k názoru, že tato kuchyně se vyznačuje obrovskou pestrostí a rozmanitostí. Narazit tady můžete rovnou na několik různých regionálních kuchyní (Pekingská, Šanghajská, Sečuánská, Sinťiangská nebo Čchaošanská). Mezi základní suroviny patří rýže, nudle, zelenina, vejce, ryby, tofu a maso. Pochutnat si tady můžete na nespočtu nudlí upravených na stovky způsobů, což ostatně platí také o rýži. V jídle nesmí chybět bambusové výhonky, pasta z černých bobů, pepř sečuánský, šalotka, tofu, zázvor nebo rýžové víno.

Etiketa

Kapitolou samou pro sebe je i čínská etiketa , kterou je potřeba osvojit si ještě dříve, než do Číny zavítáte. Číňané se obecně velmi rádi usmívají, neustále zdraví, děkují a prosí. Také nikdy nezvyšují hlas, což byste si měli dobře zapamatovat. Jsou velmi uctiví ke starším a na prvním místě je pro ně rodina, vzdělání a práce.

Je považováno za nezdvořilé , zírat někomu do očí. Mezi mnoha lidmi se snaží Číňané vyhnout očnímu kontaktu, aby získali soukromí. Pokud jste hostitelem, je zvykem, že u stolu začínáte jíst jako první. Nebojte se mlaskání anebo říhnutí – to je projevem toho, že vám přichystané jídlo chutná. Pozor si ale dávejte na výraz tváře, Číňané z něj dokáží vyčíst mnoho. Měli byste se tak vyzbrojit pravým a nefalšovaným úsměvem a nepřehánějte to s tělesným kontaktem.

Více informací o povaze Číňanů, jejich tradicích, jídlech anebo památkách najdete na našem specializovaném portálu.

Žena s kloboukem

Co ovlivňuje cenu dovolené v Číně

Jistě jste zaznamenali, že ceny dovolené v Číně se často liší. Roli přitom hraje několik faktorů, jako je cena letenky a její včasné bookování, vyřízení vízové povinnosti, délka pobytu, a především období, kdy se do Číny vydáte.

Cena vzhledem k ročnímu období

Cena dovolené se zásadně odvíjí od období, které zvolíte. Létá se sem sice celoročně, ale nejvytíženější a nejžádanější období trvá od dubna do září, přičemž právě tyto měsíce jsou pro turisty nejlákavější a ceny pobytů jsou vyšší i z důvodu množství státních svátků. Levnější jsou pobyty během června a července, kdy Čínu zahalují tradiční letní horka.

Celková cena vzhledem k ceně letenky

To, co zásadně ovlivňuje celkovou cenu dovolené, je cena letenky. Ze svých zkušeností víme, že je nejlepší zabookovat letenky už rok předem, zájemcům o pobyty pak můžeme nabídnout výhodnější ceny. Vynaložená částka závisí do jisté míry i na tom, zda jde o let přímý nebo s přestupem.

Cena vzhledem k vízové povinnosti

Před vstupem do Číny je nutné zařídit každému cestujícímu víza. Zařídit si je může každý sám na čínské ambasádě, nebo může tuto nepříjemnou a zdlouhavou povinnost a veškeré papírování přenechat nám.

Cena vzhledem k dalším výdajům

Ceny produktů a služeb v Číně jsou srovnatelné s cenami v České republice. Při pobytu s ESO travel nebudete muset platit za místní průvodce. Nějakou tu částku navíc vynaložíte pouze za fakultativní výlety nad rámec programu, pro které se případně rozhodnete.

,

Celý svět na dlani

Vybírejte podle kontinentu

Afrika

Asie

Severní Amerika

Latinská Amerika

Evropa

Australie a Oceánie